خانه » دانستنیهای خانواده » بارداری و زایمان » مسمومیت حاملگی به چه علت هایی اتفاق می افتد

مسمومیت حاملگی به چه علت هایی اتفاق می افتد

افزایش فشارخون با یا بدون خیز و دفع پروتئین از ادرار از یافته های شایع بالینی در دوره آبستنی به ویژه در سه ماه آخر آن است. فشارخون زمانی افزایش یافته تلقی می شود که میزان آن دوبار یا بیشتر، هر بار به فاصله ۲۴ ساعت از 1 میلیمتر جیوه بیشتر شود. البته میزان یاد شده زمانی معنی پیدا می کند که فشارخون قبلی زن، سن آبستنی و نیز حالت زن به هنگام اندازهگیری فشارخون در نظر گرفته شود.افزایش فشارخون به دو دسته اولیه و ثانوی تقسیم میشود. مقصود از فشار خون ثانوی آن است که افزایش فشارخون ناشی از بیماری شناخته شده ای در بیمار باشد، مانند بیماریهای مزمن کلیه. افزایش فشارخون اولیه به مواردی گفته می شود که هیچ گونه علت خاصی برای افزایش فشارخون وجود نداشته باشد. گاه بررسیها نشان میدهند که افزایش فشارخون حالتی توارثی است. از این رو باید در خانواده زن، بدنبال موارد دیگر فشارخون گشت.پره اکلامپسی و اکلامپسی که مسمومیت حاملگی نیز خوانده می شود، بیماری خاص دوره آبستنی است که با علایمی چون ورم، افزایش فشارخون و دفع پروتئین از ادرار مشخص میگردد. فرق بین پره اکلامپسی و اکلامپسی تنها در شدت بیماری بوده و اکلامپسی از عوارض وخیمتر بیماری است که صدمه به کبد، کلیه ها، مغز، ریه ها و قلب را در این مرحله می توان ذکر نمود.

مسمومیت حاملگی

اداره پره اکلامپسی در مسمومیت حاملگی

اگرچه علت پره  اکلامپسی کاملاً شناخته نگردیده است، لیکن پاره ای عوامل منجمله عوامل انعقادی و هورمونی را در بروز آن مؤثر میدانند. مقصود از مراقبتهای پیش زایمانی این است که، زنانی را که در معرض خطر پره اکلامپسی هستند تشخیص دهیم، از آنها مراقبتهای مناسب بعمل آوریم و به محض پیدایش نشانه ها، درمان مقتضی انجام دهیم. در هر دیدار با زن آبستن که با پیشرفت آبستنی فواصل آن کم می شود باید وزن و فشارخون او را اندازه گرفت و آزمایش ادرار از نظر وجود پروتئین انجام داد و او را از نظر خیز معاینه کرد. اگر نشانه های پره  اکلامپسی وجود داشته باشد باید بیمار در بیمارستان بستری شود.اداره پره اکلامپسی باید با توجه به موارد زیر انجام شود: بررسی و کنترل موقعیت مادر، بهبود گردش خون جفت، تشخیص در معرض خطر قرار گرفتن جنین و تعیین زمانی که زندگی برون زهدانی و پایان دادن به آبستنی برای جنین خطر کمتری نسبت به ادامه زندگی در زهدان دارد. تغذیه صحیح، جلوگیری از خستگی جسمی و روحی، محدودیت مصرف نمک و کنترل وزن از عوامل مؤثر پیشگیرنده بحساب می آیند. استراحت در بستر، بهترین راه برای درمان افزایش فشارخون و جلوگیری از مسمومیت حاملگی و افزایش گردش خون مادری به سوی جفت است. اگر اقدامات فوق نتوانست میزان فشارخون مادر را به میزان قابل قبول کاهش دهد، باید از راههای درمانی دیگر استفاده کرد.

اداره اکلامپسی

مسمومیت حاملگی

اکلامپسی با تشنجهای شبه صرعی که اغلب با ناخودآگاهی همراه است دیده میشود. این تشنجات دارای سه مرحله بشرح زیر می باشند:

مرحله توتیک (Tonic): در این مرحله به علت انقباض ماهیچه های تنفسی دریافت اکسیژن متوقف و بیمار کبود میشود. کاهش اکسیژن سبب زجر شدید جنین شده و ممکن است به مرگ او بیانجامد. مرحله تونیک بین ۳۰ تا ۶۰ ثانیه طول میکشد.

مرحله کلونیک (Clonic): در این مرحله، ماهیچهها پشت سرهم منقبض و منبسط می شوند و در نتیجه تمام بدن به لرزه میافتد. ممکن است بیمار زبان خود را گاز بگیرد. طول مرحله کلونیک تقریباً ۲ دقیقه است.

 

مسمومیت حاملگی

کوما (Coma): تنفس بتدریج طبیعی میشود و کبودی پوست از بین میرود و بیمار به کوما که شدت و طول متفاوتی دارد وارد می شود. در موارد شدید ممکن است هر چند دقیقه یک بار حمله های متعدد دست دهد و مادر ممکن است به علت خفگی یا استنشاق مواد استفراغ شده و یا خونروی مغزی بمیرد. گاهی مرگ دیرتر و به علت نارسایی کلیه یا نکروز کبد پیش می آید. بهنگام حمله می بایست این را سریعاً انجام داد: فوراً بیمار را به پهلو بخوابانید.راه تنفس بیمار را با دستگاه مکش از ترشحات پاک کنید و در صورت امکان برای باز نگهداشتن راه تنفس، لوله هوا در راه تنفس بیمار قرار دهید. برای پیشگیری از جویدن زبان، زبان را با انبرک زبان بگیرید و از بازنگهدارنده دهان برای باز نگهداشتن آن استفاده کنید.به محضی پایان حمله به بیمار اکسیژن بدهید.مانع آسیب دیدن و مجروح شدن بیمار در حین مرحله کلونیک حمله شوید.فوراً از پزشک کمک بخواهید.

تعداد حمله ها در مسمومیت حاملگی

مسمومیت حاملگی

به گزارش مجله پارسی وان هر چه تعداد حمله ها بیشتر باشد، زن و جنین بیشتر در معرض خطر و مسمومیت حاملگی قرار میگیرند.هر تحریکی ممکن است منجر به حمله شود. از این رو باید تحریک پذیری دستگاه عصبی را با تجویز مسکنها به حداقل رساند و از وارد آمدن تحریکات خارجی مانند روشنایی شدید، سروصدا، وضعیت ناراحت بیمار و جابجا کردن او خودداری کرد. قصد از کاهش فشارخون، پیشگیری از خونروی مغزی است. پرستاری مناسب از بیمار ضروری است و ماما مسئول بررسی حال بیمار و ثبت آن در پرونده وی می باشد، زیرا اداره صحیح بیماری تا حد زیادی بستگی به چگونگی بررسی حال بیمار و یادداشت تمام نکات مهم آن دارد. باید از بیمار در اتاق آرام و بدون سروصدا که کم نور باشد پرستاری کرد، زیرا نور آفتاب یا نور مصنوعی شدید و سروصدا ممکن است سبب تحریک و بروز حمله شود. اگر حمله روی دهد باید طول مدت حمله و زمان آغاز آن یادداشت گردیده و پزشک برای درمان دارویی احضار شود. ضمناً زایمان نیز باید به شدت تحت نظر بوده و با امن ترین روش و در زودترین زمان مناسب انجام گیرد.

منبع:https://www.parsi1.com


Loading...
بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

آی یو دی و عوارض آن

آی یو دی و عوارض آن چیست؟

مناسبترین موقع برای جایگزینی آی یودی در رحم،چند روز آخر قاعدگی است. زیرا خونریزی که …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *