خانه » دانستنیهای خانواده » بارداری و زایمان » بیماری قلبی در حاملگی و اثرات آن

بیماری قلبی در حاملگی و اثرات آن

بیماری قلبی در حاملگی از عوامل عمده مرگ و میر مادری است که میزان شیوع آن در دوران آبستنی حدود ۲ درصد می باشد. پیش آگهی بیمار مبتلا به بیماری قلبی، با ظرفیت کارکردی قلب و توانایی آن در تأمین نیازهای افزایش یافته در اثر تغییرات فیزیولوژیک بارداری طبیعی که مهمترین آنها افزایش حجم پلاسما و افزایش بستر عروقی در رحم در حال رشد است، تعیین میگردد. تغییر فیزیولوژیک دیگری که سبب افزایش بار قلب می شود، افزایش تدریجی سرعت تپش قلب است که در نزدیکی موعد زایمان به حداکثر خود، یعنی ۱۰ تا ۱۵ تپش در دقیقه میرسد. عوامل دیگری هم که روی پیش آگهی تأثیر دارند، عبارتند از توانایی بیمار در رعایت محدودیت فعالیت فیزیکی لازم در طی بارداری، کیفیت مراقبت پزشکی در دسترس بیمار و امکان اضافه شدن عوارضی چون عفونتها.

بیماری قلبی در حاملگی

گردش خون و بیماری قلبی در حاملگی

برای تأمین گردش خون کافی، برون ده قلبی از حدود هفته دهم بارداری شروع به افزایش نموده و در حدود هفته های بیست و هشتم تاسی و دوم به حداکثر خود که حداقل ۳۰ درصد بالاتر از زنان غیر باردار است می رسد. برون ده قلبی تا موعد زایمان همچنان بالا باقی میماند. تغییر در برونده قلبی بیشتر در پاسخ به تغییرات حجم ضربه ای اتفاق میافتد. منحنی برون ده قلبی تقریباً با منحنی حجم پلاسما انطباق دارد ولی افزایش حجم پلاسما حداقل تا اواسط سه ماهه سوم و اغلب تا موعد زایمان، همچنان ادامه مییابد. اگر برونده قلبی کافی تأمین شود، بیمار بدون هر اشکالی به بارداری خود ادامه داده و زایمان خواهد نمود ولی اگر ذخیره قلبی محدود باشد، قلب قادر به پاسخگویی به نیازهای در حال افزایش نخواهد بود و ممکن است نارسایی قلبی ایجاد گردیده و به مرگ مادر منجر گردد.

طبقه بندی بیماری قلبی در حاملگی

بیماری قلبی در حاملگی

بیماری قلبی در حاملگی را براساس طبقه بندی کارکردی قلب، میتوان در درجات مختلف تقسیم بندی نمود. درجه یک: این درجه از بیماری، فعالیت بیماران قلبی را محدود نمیسازد. فعالیتهای فیزیکی عادی سبب ناراحتی بیمار نمی شود و بیمار نه نشانه ای از نارسایی قلبی دارد و نه درد آنژینی. درجه دو: این درجه از بیماری، محدودیت مختصری در فعالیت بیماران قلبی ایجاد می کند. مبتلایان بهنگام استراحت هیچ نشانه ای از بیماری ندارند ولی فعالیتهای عادی روزانه آنها با خستگی زودرس، تپش قلب، تنگی نفس یا درد آنژینی همراه است. درجه سه: این درجه از بیماری، محدودیت قابل توجهی در فعالیت بیماران قلبی ایجاد می کند بنحوی که فعالیتهای کمتر از فعالیتهای عادی روزانه در این قبیل از بیماران با خستگی زودرس، تپش قلب، تنگی نفس یا درد آنژینی همراه است. درجه چهار: این درجه از بیماری، مبتلایان را از هر گونه فعالیت بدون ناراحتی باز می دارد. نشانههای نارسایی قلبی یا درد آنژینی حتی در هنگام استراحت نیز وجود داشته و با هر فعالیتی افزایش مییابد.

اداره بیماری قلبی در حاملگی

بیماری قلبی در حاملگی

به گزارش مجله پارسی وان بیمار مبتلا به بیماری قلبی باید پیش از باردار شدن مورد معاینه قرار گیرد تا آسیب قلبی به دقت تشخیص داده شده و کار قلب ارزیابی شود. به بیماری که دچار آسیب قلبی شدیدی است که به عنوان درجات کارکردی سه یا چهار طبقه بندی می شود، باید توصیه گردد تا از باردار شدن خودداری کند. وقتی زن باردار مبتلا به بیماری قلبی برای نخستین معاینه دوران بارداری خود مراجعه می کند، لازم است دقیقاً تحت معاینات لازم قرار گیرد که این امر به ویژه در مورد ضایعات شدید حائز اهمیت است. در اکثر موارد، مشاوره با یک متخصص قلب ضرورت دارد ولی صرفاً اعلام پیش آگهی خوب توسط متخصص قلب، نباید تغییری در مراقبت های پزشکی ایجاد کند. زیرا حتی با وجود نسبتاً بیضرر بنظر رسیدن ضایعه نیز ممکن است قلب بیمار نتواند در طی بارداری نیازهای افزایش یافته را جبران کند. با درمان مناسب، مرگ و میر باید حتی در افراد با ضایعات پیشرفته نیز خیلی پایین باشد، ولی اگر ضایعه قلبی مورد بی توجهی قرار گرفته یا بیمار نتواند و یا نخواهد به راهنماییهای پزشک عمل کند، میزانمرگ و میر بالا خواهد بود.عفونتهای حاد، بویژه عفونتهای با منشاء مجاری تنفسی، اغلب سبب تسریع در نارسایی قلبی می شود. در نتیجه، اکثر زنان با عفونتهای فعال، بجز عفونتهای ساده مجاری تنفسی فوقانی، باید تا بهبود کامل در بیمارستان مورد مداوا قرار گیرند. معمولاً توصیه میشود که زنان مبتلا به بیماری قلبی طبقه چهار حدود ۱۰ تا ۱۴ روز پیش از زمان مورد انتظار برای زایمان در بیمارستان بستری شده و به استراحت کنترل شده ای برای آماده شدن جهت زایمان بپردازند.

منبع:https://www.parsi1.com

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

آی یو دی و عوارض آن

آی یو دی و عوارض آن چیست؟

مناسبترین موقع برای جایگزینی آی یودی در رحم،چند روز آخر قاعدگی است. زیرا خونریزی که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *