خانه » کامپیوتر و اینترنت » آشنایی با تکنولوژی دوربین های دیجیتال و مزیتهای آنها

آشنایی با تکنولوژی دوربین های دیجیتال و مزیتهای آنها

بی شک دوربین های دیجیتال جزئی از اختراعات بشر است که به برخی کسب و کارها سرعت بخشیده و از طرفی صنعت فیلم سازی و سینما و حتی هنر عکاسی را وارد دوره جدیدی کرده است. حال با مجله پارسی وان همراه باشید تا بیشتر با این تکنولوژی روز دنیا و مزیت های آن نسبت به سیستم های قدیمی آشنا شوید.

دوربین های دیجیتال

آشنایی با دوربین دیجیتال

حال می خواهیم ببینیم دوربین دیجیتال چیست؟ و یک تعریف از آن داشته باشیم . دوربین های دیجیتال یک دستگاه الکتورنیکی هستند که برای ذخیره سازی عکس ها و فیلم ها مورد استفاده قرار می گیرند. دوربین های دیجیتال برای ذخیره فیلم و عکس به جای استفاده از فیلم های عکاسی از حسگرهای حساس به نور استفاده می کنند با این پیشرفت احتمال سوختن فیلم و از بین رفتن عکس کمتر شده و عملا” عکس برداری هزینه مازادی در پی نخواهد داشت. بعد از عکس برداری اطلاعات تصویری طی چند مرحله به حافظه دوربین انتقال داده می شود. آقای استیون سسون مختر دوربین دیجیتال است که در زمان اختراع این دستگاه یکی از کارمندان ایستمن کداک بود که باعث ثبت اولین دوربین دیجیتال تاریخ توسط این شرکت گشت.دوربین های دیجیتال تصویر برداری را روی فیلم ها انجام نمی دهند ، بلکه به وسیله یک حسگر این عملیات انجام می شود.

دوربین های دیجیتال

دوربین های دیجیتال بسیار شبیه به هم کار می کنند و کارکرد انها نیز خیلی شبیه دوربین های عکاسی یا فیلمبرداری قدیمی است. این دوربینها همانند دوربین‌های معمولی دارای یک لنز ، منظره یاب برای کانونی کردن تصویر بر روی یک وسیله حساس به نور، وسیله‌ای برای نگهداری و انتقال چند تصویر گرفته شده در دوربین و یک جعبه در بر گیرنده تمام این تجهیزات می‌باشد. در دوربین های قدیمی تصویر بر اثر نور بر روی نوار یا فیلم عکاسی منعکس و ذخیره می شد سپس از مواد شیمیایی برای ذخیره کردن آن و ثبات عکس روی نوار استفاده می شد سپس آن را روی کاغذی دیگر برای نمایش چاپ می کردند. در دوربین های دیجیتال این روند کمی پیچیده تر شده که با فناوری حسگر تصویر برداری انجام و سپس در حافظه ذخیره می گردد که این روند کار را سریع تر و اسان تر کرده است.

دوربین های دیجیتال

گرچه اصول کلی این دوربین‌ ها شبیه به دوربین‌ های فیلمی است ، نحوه کار داخل این دوربین‌ها کاملاً متفاوت از یکدیگر است. در این دوربین‌ ها تصویر توسط یک سنسور CCD یا یک CmOS گرفته می‌شود. CCD بصورت ردیفها و ستونهایی از سنسورهای نقطه‌ای نور هستند که هر چه تعداد این نقاط بیشتر و فشرده تر باشد، تصویر دارای دقت بالاتری  انجام می گیرد .هر سنسور نور را به ولتازی متناسب با درخشندگی نور تبدیل کرده و آن را به بخش تبدیل سیگنالهای آنالوگی به دیجیتال ADC می‌فرستد که در آنجا نوسانات دریافتی از CCD به کدهای باینری صفر و یک تبدیل می‌شوند. خروجی دیجیتال از آدث یا ADC به یکDsp  یا پردازنده سیگنال های دیجیتالی فرستاده می‌شود که کنتراست و جزئیات تصویر در آن تنظیم می‌ گردد و قبل از فرستادن تصویر به حافظه برای ذخیره تصویر، اطلاعات را به یک فایل فشرده تبدیل می‌کند. هر چه نور درخشنده‌تر باشد، ولتاژ بالاتری تولید شده و در نتیجه پیکسل‌های رایانه‌ای روشن‌تری ایجاد می‌گردد. هر چه تعداد این سنسورها که به‌صورت نقطه هستند بیشتر باشد، وضوح تصویر به دست آمده نیز بیشتر  خواهد بود و جزئیات بیشتری از تصویر گرفته خواهد شد. که این پروسه ، هماهنگ با محیط زیست است. عمر دوربین های دیجیتال بخاطر عدم وجود قطعات مکانیکی و متحرک بسیار بیشتر است. دوربینهای دیجیتال در بطن کار، از دوربین‌های آنالوگ پیروی می‌کردند، با این تفاوت که در این دوربین‌ها، همان‌طور که از اسمشان نیز برداشت می‌گردد، کنترل بخش‌های مختلف از جمله فوکوسر و … به صورت دیجیتالی انجام شده یا در صفحه حساس این دوربین‌ها، سی سی دی و سی ماس، جایگزین فیلم‌ های قدیمی گشته است.

دوربین های دیجیتال

مزیت های دوربین های دیجیتال

  • امکانات مخابره مهم ترین عامل شکل گیری دوربین های دیجیتال بود زیرا امکان ارسال راحت اطلاعات به صورت فایل و از راه دور را فراهم می کرد.
  • هزینه کمتر به دلیل عدم احتیاج به چاپ ، ظهور و حتی خرید فیلم می توان گفت در عمل عکس برداری هیچ هزینه اضافی بجز هزینه خرید دوربین نداشت.
  • دوربین دیجیتال نسبت به نمونه قدیمی دوربین ها درارای مقدار خطای کمتری است و این به این دلیل است که می توانید عکس گرفته شده را در همان زمان مشاهده کنیدو اگر ارادی در آن مشاهده کردید دوباره عکسی ثبت کنید ولی درمدل های قدیمی دوربین ها تا زمان ظهور قادر به مشاهده ایرادات عکس نبودید.
  • تنها در دوربین های دیجیتال ممکن است شاهد خطاهای الکترونیکی ناچیز باشیم ولی در دوربین های قدیمی ممکن بود با افت کیفیت شدید فیلم به دلایل مختلفی ( مثل نور دیدگی و یا خطای ظهور و… ) مواجه شوید.
  • امکان نگهداری و جمع اوری آرشیو در یک فضای کوچک و کم هزینه و با عمر بسیار طولانی
  • در دوربین های دیجیتال شما قادر خواهید بود عکس های زیادی را در کارت حافظه ای کوچک با صرف کمترین زمان جا دهید، اما در دوربین های قدیمی معمولا” امکان عکس برداری متوالی محدود بود ( به علت اینکه بیشتر از 36 عدد عکس در یک نوار فیلم جا نمی شد و شما مجبور به تعویض فیلم و صرف زمان بودبد ).

 

 

منبع : https://www.parsi1.com

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

گلکسی ام 30

ابعاد و طرح نهایی گوشی گلکسی ام 30 افشا شد!

شرکت سامسونگ قصد دارد تا در آینده نزدیک از گوشی گلکسی ام 30 خود رونمایی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.