خانه » دانستنیهای خانواده » بارداری و زایمان » زایمان طبیعی و مراحل آن چگونه است؟

زایمان طبیعی و مراحل آن چگونه است؟

در اولین مرحله زایمان طبیعی شروع انقباضات رحم سبب کشیده شدن رحم و بازشدن کامل دهانه آن میگردد. دهانه رحم که در تمام مدت حاملگی مسدود میباشد، با شروع درد، بعلت فشاری که کیسه آب بر روی آن وارد می آورد تدریجاً باز میگردد تا موقعی که کاملاً متسع شده و راه را برای خروج نوزاد فراهم نماید. بنابراین مرحله اول زایمان مرحله باز شدن دهانه رحم تا اتساع کامل آن می باشد. قطر دهانه رحم که در حالت طبیعی در حدود نیم سانتیمتر است، در اتساع کامل به ۱۰ سانتیمتر میرسد (میزان گشادی دهانه رحم را بر حسب پهنای انگشت ذکر می کنند و اتساع کامل در حالورد پهنای پنج انگشت است).انقباض رحم، فشار سر کودک و همچنین بعضی از هورمونهایی که از تخمدان ترشح می شوند، در شل شدن و گشاد شدن دهانه رحم مؤثرند.

زایمان طبیعی

مرحله اول زایمان طبیعی

در آغاز مرحله اول، دردهای زایمانی خفیف و فواصلشان زیاد می باشد ولی تدریجاً که زایمان پیشرفت میکند، شدت دردها زیادتر ولی فواصل آن کمتر می شود. مثلاً زائویی در ابتدا هر یکریع تا نیمساعت درد دارد که چند ثانیه بیشتر طول نمیکشد، ولی بعد از چندین ساعت، فاصله بین دو درد به دو تا سه دقیقه میرسد و هر درد به تنهایی یک تا دو دقیقه طول میکشد. اغلب زائوها در آخر این مرحله بعلت شدت دردها ناراحت می شوند ولی در فواصل، چون دردی ندارند بحالت عادی باز میگردند.مرحله اول زایمان طبیعی گاهی از اوقات بعلت قوی بودن دردها و باز شدن سریع دهانه رحم خیلی زود پیشرفت کرده و از چند ساعت تجاوز نمی نماید ولی گاهی بر عکس خیلی طولانی می شود. بطور کلی مدت مرحله اول زایمان، برحسب شخص، تعداد و نوع زایمانهای قبلی، بزرگی و کوچکی لگن، زیادی و کمی وزن نوزاد و شدت و فواصل بین دردها متفاوت بوده، در نخست زایان حدود ۱۴ ساعت و در چند زایان قریب هشت ساعت طول میکشد. در صورت وجود بیماریهایی که جان مادر و کودک را تهدید می کند، متخصصین زایمان می توانند به روشهای مختلفی چون پاره کردن کیسه آب و بکار بردن داروهای اکسی توسین، نسبت به شروع و برقرار کردن زایمان زودرس اقدام نمایند.

مرحله دوم زایمان طبیعی

زایمان طبیعی

در این مرحله، دهانه رحم کاملاً باز شده است و سر نوزاد آماده خارج شدن از مجرای زایمانی میباشد. برای اینکه سر نوزاد طول مجرای زایمانی را طی کرده و خارج شود مدتی وقت لازم دارد و مجموعه این مدت را مرحله دوم زایمانی میگویند که کوتاهتر از مرحله اول می باشد. این مرحله در چند مزایان بطور متوسط حدود ۲۰ دقیقه و در نخست زایان معمولاً کمی کمتر از یکساعت بطول می انجامد. معمولاً در ابتدای این مرحله کیسه مایع آمنیوتیک پاره میشود و مایع از واژن ناگهان و یا بتدریج خارج می شود (تا این زمان کودک در مایع آمنیوتیک غوطه ور و از همه مخاطرات محفوظ بوده است). در این موقع است که ماما و یا پزشک متخصص زایمان سعی میکند زایمان را خاتمه دهد و اگر کیسه آمنیوتیک پاره نشده است، آن را خود پاره میکند. در این مرحله است که مادر سعی میکند با انقباض عضلات شکم خود، به پایین فشار آورد و محتوی شکم خود را خارج کند. پس از آنکه سر کودک از دهانه رحم گشاد شده خارج شد و واژن مادر را گشاد کرد، سر کودک به عضلات ناحیه پرینه (فاصله مابین فرج و مقعد) فشار می آورد و کشش این ناحیه مادر را وادار می کند که فشار دهد. در این موقع است که پزشک متخصص مامائی برای راحتی عبور کودک و جلوگیری از پاره شدن خودبخود پرینه، در صورت لزوم اقدام به اپیزیوتومی (بریدن قسمتی از پرینه) می کند. موقعی که سر کودک نمایان شد، انقباض های رحم متوالی و پیدرپی میگردد و زمانی میرسد که سر کودک واژن مادر را تا حد امکان متسع کرده است. در این موقع است که متخصص زایمان، سر کودک را می گیرد و به خروج آن کمک می کند. چون استخوانهای سر کودک در موقع تولد کاملاً بهم پیوسته نیست، در هنگام زایمان طبیعی سر کودک بر حسب فشار وارده تغییر شکل مییابد تا با مجرای تولد تطبیق یابد و از آن عبور کند. موقعی که سر کودک کاملاً خارج شد، شانه های کودک خودبخود چرخش پیدا میکند تا براحتی خارج شود و بالاخره بقیه بدن بلافاصله خارج می شود.

مشکلات زایمان طبیعی در این مرحله

زایمان طبیعی

در مرحله تولد، انقباض های ارادی عضلات شکم بر روی رحم اثر میگذارد و به زایمان کمک می کند. بنابراین تمرینها و ورزشهایی که مادر در دوران بارداری انجام داده است عضلات شکم را آماده برای کمک به زایمان می نماید. انقباضهای عضلات رحم به تنهایی برای انجام عمل زایمان کافی نیست و فشاری که مادر به عضلات شکم خود میآورد به خروج کودک از رحم کمک می کند. اکثر کودکان بعد از تولد بلافاصله تنفس کرده و گریه می کنند. زمانی که تنفس کودک برقرار شد، بندناف را گره زده و قطع می کنند.به گزارش مجله پارسی وان در کشور ما متأسفانه گروه نسبتاً کثیری از مادران، از پارگی و بخیه خوردن در موقع زایمان وحشت دارند ولی این عده از درک این حقیقت غافلند که هر وقت سر نوزاد از مجرای تنگی با فشار زیاد خارج می شود، پارگیهای نامرتب و متعددی که اجتناب ناپذیر هستند بوجود میآید و در صورتیکه این پارگیها را بانوانی که به این وضع دچار می شوند، علاوه بر اینکه مدتهای مدید از ترشحات چرکی و درد در موقع مقاربت شکایت دارند، بعد از گذشت چندین سال ممکن است به سقوط مثانه و مقعد که در اصطلاح علمی سیستوسل و رکتوسل نامیده میشود مبتلا گردند. کیفیت فوق اغلب نزد مادرانی که وضع حمل خود را در خانه و به تنهایی و یا توسط ماماهای بی تجربه قدیمی انجام میدهند بیشتر دیده می شود و تنها راه درمان آن عمل جراحی می باشد.

مرحله سوم زایمان طبیعی

زایمان طبیعی

جفت چند دقیقه پس از تولد نوزاد شروع به جدا شدن و خارج شدن از رحم می نماید ولی خروج کامل جفت ممکن است از نیم تا یکساعت بطول انجامد. جدا شدن جفت از دیواره رحم بطور خودبخود انجام میگیرد ولی خروج آن از رحم باید به کمک انقباض رحم و عضلات شکم (مانند خروج نوزاد) انجام گیرد. همچنین پزشک و پرستار ممکن است با کمک فشار دست خود به خروج جفت کمک کنند. انقباض رحم نه فقط کمک به خروج جفت میکند بلکه موجب جلوگیری از خونریزی از محل جدا شدن جفت از رحم می نماید. معمولاً در یک زایمان طبیعی مقدار ۲۰۰ تا ۳۰۰ سانتیمتر مکعب خون از مادر دفع میگردد. برای انقباض رحم و خروج جفت معمولاً در خلال زایمان طبیعی و بلافاصله بعد از آن ماده منقبض کننده رحم اکسی توسین Oxytocin به مادر ترزیق می نمایند. پس از خروج جفت، رحم شکل طبیعی خود را بدست می آورد و بطرف بالا در محل اصلی خود کشیده می شود. پس از خارج شدن جفت، در صورتیکه اپیزیوتومی انجام گرفته باشد، پزشک بریدگی و پارگی را بخیه میزند و ترمیم میکند.

منبع:https://www.parsi1.com

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

آی یو دی و عوارض آن

آی یو دی و عوارض آن چیست؟

مناسبترین موقع برای جایگزینی آی یودی در رحم،چند روز آخر قاعدگی است. زیرا خونریزی که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.