خانه » فناوری های نوین » لپ تاپ و کامپیوتر » فلاپی دیسک ها را بیشتر بشناسیم و با تکنولوژی فلاپی آشنا شویم

فلاپی دیسک ها را بیشتر بشناسیم و با تکنولوژی فلاپی آشنا شویم

همه ما با تکنولوژی CD و DVD آشناییم اما نسل قبل از CD هاو DVD ها یعنی همان فلاپی ها را کمتر می شناسیم. در ادامه با مجله تکنولوژی و فناوری پارسی وان همره باشید.

فلاپی

آشنایی با فلاپی ها

دیسکت ها یا همان فلاپی دیسک ها با دیسک نرم  ابزاری برای ذخیره سازی اطلاعات بودند که از یک دیسک مدور و از جنس پلاستیک منعطف و با پوششی از مواد فرومانتیک که قابلیت آهن ربایی دارند تشکیل می شدند که به وسیله یک پوسته از پلاستیک به شکل مربع محافظت می شدند. فلاپی دسک ها توسط درایو FDD یا همان فلاپی دیسک درایو ها خوانده و نوشته می شدند. Floppy دیسک ها توسط شرکت IBM اختراع ششدند. آنها در اندازه‌های ۸ اینچ، ۵٫۲۵ اینچ، و جدیدترین و متداول‌ترین نوع ۳٫۵ اینچ، به عنوان قالب پر طرفدار و متداول نگهداری و تبادل اطلاعات از اواسط دهه ۱۹۷۰ و تا اواخر ۱۹۹۰ مطرح شده بودند. امروزه دیسک های نرم یا Floppy دیسک ها توسط درایو های یو اس بی (USB) و CD_DVD (سی دی و دی وی دی) جایگزین شدند. زیرا علاوه بر اینکه فلش های یو اس بی و سیدی ها و دی وی دی ها عمر بیشتری دارند ، از مزیت سرعت بیشتر و داشتن حجم بیشتری برای نگهداری اطلاعات در آن ها استفاده می شود.

فلاپی

این فلاپی ها بودند که دهه 70 میلادی انقلاب بزرگی در سیستم ذخیره سازی ایجاد کردند. این دیسک ها در بین دهه های 1980 تا 1990 در کامپیوترها و کنسول های بازی مثل کمودور ، آتاری اس دی ، آمیگا . رایانه های سازگار با IBM برای توزیع بازی و نرم افزار ، اتنقال اطلاعات و تهیه و ذخیره سازی نسخه های پشتیبان استفاده می شدند. حتی در برخی موارد برای نصب سیستم عامل ها هم از دیسکت های فلاپی استفاده می شد. فلاپی دیسک ها با آنکه امکان ذخیره سازی اطلاعات زیادی را نداشتند بسیار پر کاربرد بودند. در سال های 90 با پیشرفت برنامه ها حجم آنها هم بیشتر شد مثلا” یک سیستم عامل ویندوز یا نرم افزاری مانند فتوشاپ نیاز مند مثلا” 12 دیسکت فلاپی بود. در این سال ها بود که این بسته های با حجم بیشتر توسط CD ها به بازار عرضه شدند. البته در آن زمان تکنولوژی IOMEGA ZIP نیز عرضه شده بود که نیاز به Zip Drive برای خواندن آنها بود که به دلایلی (بطور مثال Zip Drive ها بسیار گران بودند) از گردانه رقابت حذف شد. در آن زمان CD ها به دلیل قیمت ارزانشان در بازار به محبوبیت زیادی دست پیدا کرده بودند. این  سی دی ها بودند که هم قابل نوشتم و هم قابل خواندن بودند عمر مفید بیشتری داشتند ، بسیار کم هزینه تر بودند و حجم بیشتری از اطلاعت را در خود جای می دادند. آخرین مزیت دیسک‌های نرم یعنی قابلیت استفاده مجدد، دوباره بوسیله Cdهای قابل نوشتن مجدد (re-writable CD) مورد تهاجم قرار گرفت. با گذشت زمان و ورود فلش های یو اس بی نیز این سی دی دها و دی وی دی ها بودند که از گردانه رقابت خارج شدند هرچند که هنوز مورد استفاده قرار می گیرند اما مزیت فلش های USB بسیار بیشتر از آنها است. یکی از اقداماتی که برای ادامه حیات دیسکت‌های سنتی ایجاد شد ، (SuperDisk(LS-۱۲۰ بود که ظرفیتی معادل ۱۲۰ مگابایت (در حقیقت ۱۲۰٫۳۷۵ مگابایت) را دارا بود و با دیسکت‌های استاندارد ۳٫۵ اینچی نیز سازگار بود. هنوز هم فلاپی خوان های اکسترنال در بازار موجود می باشند که توسط اتصال USb قادر به اتصال به کامپیوترها هستند. توجه داشته باشید که ویندوز XP هنوز برای نصب دیسک‌های سخت RAID، SATA و AHCI نیاز به دیسکت دارد، مگر اینکه CD نصب برای اضافه نمودن این راه‌اندازها توسط برنامه‌هایی تغییر داده شده باشد که به همین منظور ساخته شده است، مانند nLite. این نیاز در سال ۲۰۰۷ توسط Windows Vista برطرف شد. اکثر بوردهای اصلی رایانه‌های خانگی بسته به تنظیمات CMOS سعی می‌کنند از گرداننده دیسک نرم یا همان فلاپی ها بوت شوند.

فلاپی

سرعت فلاپی ها

ظرفیت یک دیسکت ۳٫۵ اینچی HD می‌تواند به صورت ۱٫۴۷مگابایت (مبنای ۱۰) یا ۱٫۴مگابایت (مبنای ۲) نوشته شود. ظرفیت هایی که توسط کابر مورد استفاده قرار می گیردند از فرمت های مختلف دیسک ها تبعیت می کند که توسط تولیدکننده کنترلر FDD و تنظیمات اعمال شده به آن تعیین می گردند. تفاوت بین فرمت‌ها در ظرفیت اطلاعات کاربر می‌تواند بین 720kb یا کمتر تا 1760kb یا بیشتر روی یک دیسکت استاندارد ۳٫۵ اینچی HD باشد. به راحتی می توان گفت که سرعت انتقال اطلاعات از کی دیسکت فلاپی با سرعت بالا و ویرایش یافته نمی تواند حتی با یک تکنولوژی قدی CD Rom برابر باشد. اصولا” فلاپی ها ضعف های زیادی دارند. شاید در زمانی که برای نصب برنامه اقدام می کردید باعث فرمت یک فلاپی دیسک گران قیمت و نایاب می شدید.


Loading...
بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

آشنایی با سیستم عامل ام اس داس

آشنایی با سیستم عامل ام اس داس

حتما” می دانید که تمامی رایانه ها و تلفن های همراه و حتی بسیاری از …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *