خانه » دانستنیهای خانواده » بارداری و زایمان » مراقبت بعد زایمان و نکات مربوط به آن

مراقبت بعد زایمان و نکات مربوط به آن

پس از انجام کامل زایمان، مادر را حداقل تا یک ساعت بعد از خروج جفت باید در اطاق عمل یا اطاق Recavery نگاهداشت و علایم حیاتی و واکنشهای طبیعی بدن او را بررسی کرده، فشارخون و سرعت نبض وی را هر ۱۵ دقیقه کنترل نمود. هیچگاه نباید تا زمان بهبود کافی و تثبیت اوضاع، بیمار را به مسئولین بخش سپرد و تنها پس از اطمینان به شروع دوره بازگشت بحال طبیعی، انتقال وی به بخش بدون اشکال است. آنچه مورد توجه هر مادری است اینست که هر چه زودتر از ناراحتیها و مشکلات جسمی و روانی دوران حاملگی و زایمان بهبود یابد و بحالت طبیعی برگردد. اولین و مهمترین موضوع  در مراقبت بعد زایمان اینست که بدن و اندام مادر بحالت اولیه برگردد و عضلاتی که ضعیف شده، کشیده شده و یا تغییر شکل پیدا کرده اند، قدرت و نیرو و شکل اولیه خود را بدست آورند.

مراقبت بعد زایمان

اهمیت مراقبت بعد زایمان چیست؟

بنابراین آشنایی با بهداشت و مراقبت بعد زایمان در دوره نفاس (این دوره به ۶ تا ۸ هفته اول پس از زایمان اطلاق میگردد، دوره ای که در آن رحم و سایر قسمتهای دستگاه تناسلی و تولید مثل زن که در طول آبستنی و زایمان متحمل تغییراتی بودهاند بحالت عادی برمیگردند) از نقطه نظر جلوگیری از عوارض گوناگون که برای مادران پیش می آید اهمیت فراوان دارد. در این دوره باید به نظافت دستها توجه خاصی مبذول داشت، زیرا از این طریق عفونت به دستگاه تناسلی، پستانها و نوزاد انتقال مییابد. دستها را پس از کار، قبل از هر غذا، پس از توالت، قبل از شیر دادن کودک و دوشیدن پستانها، با آب و صابون باید شست. در زایشگاه و پس از آن در منزل، اندام تناسلی خارجی را باید روزی دوبار شستشو کرد. از فردای روز زایمان، مادر میتواند دوش بگیرد ولی استحمام کامل را بهتر است چند روزی بتعویق انداخت. ترشح مهبل تا سه چهار هفته ادامه دارد و استعمال یک پد (قطعه ای پنبه که در لایه ای از تنزیب قرار دارد) جاذب آب حداقل تا دو هفته ضروری بنظر میرسد. لباس زیر را هر چهار پنج روز یکبار باید تعویض نمود.

اندام های بدن در مراقبت بعد زایمان

 

مراقبت بعد زایمان

پستانها را هر روز با آب و صابون شسته و قبل از شیردادن بهتر است نوک آنها را با پنبه تمیز که در آب گرم خیس شده باشد پاک نمود. اگر کودک در مکیدن تنبلی نمود و پستانها را از شیر تخلیه نکرد، لازم است مقدار باقیمانده را با دست یا شیر دوش دوشید. اگر سینه ها خیلی پرشیر، سنگین و دردناک است میتوان زیر دوش گرم ایستاد و سینه ها را زیر دوش نگهداشت تا سینه ها نرم و خروج شیر تسهیل گردد.شقاق پستان را فوراً باید درمان نمود و بیش از پیش به نظافت پستان توجه کرد چه شقاق پستان محل مناسبی برای انتشار عفونت به آن است. برای جلوگیری از شل شدن پستانها بعد از زایمان باید از کرست استفاده نمود و تنها به هنگام شیر دادن، پستانها را آزاد گذاشت. استفاده از شکم بند نیز برای جلوگیری از بزرگ ماندن شکم از دو تا سه هفته بعد از زایمان بسیار مفید می باشد. در مراقبت بعد زایمان رژیم غذایی مادر باید پرمحتوا و غنی باشد. نیاز به هیچگونه محدودیتی از نظر گوشت، نمک و مایعات نیست، لیکن از پرخوری باید پرهیز کرد. اگر زایمان بدون عارضه و بطور طبیعی انجام شده باشد، مادر از همان روز اول می تواند به پهلو بخوابد، روز دوم بنشیند و روز سوم راه برود. لیکن فعالیت زودتر، گاهی باعث سقوط رحم و مهبل شده و ناراحتیهای بعدی در بردارد.

رابطه جنسی بعد از زایمان

مراقبت بعد زایمان

به گزارش مجله پارسی وان اثر تغییرات ارگانیسمی که طی دوران بارداری در بدن زن باردار پدیدار گشته است، معمولاً ۶ تا ۸ هفته طول خواهد کشید تا پس از زایمان بحالت عادی و طبیعی بازگردند. بنابراین تا قبل از این مدت کهدهانه رحم باز بوده و ترشحات زیادی دارد، اگر مقاربت جنسی صورت گیرد احتمال نفوذ میکروبهای گوناگون از بیرون بداخل رحم و سپس عفونت آن فراوان است. از سوی دیگر چنانچه هنگام زایمان بر اندامهای زایشی زن بخیه ای خورده باشد ممکن است براثر مقاربت جنسی تولید خونریزی نموده و یا ایجاد پارگی نماید. بنابراین در جهت پیشگیری از بروز هرگونه ناهنجاری و عفونت بهتر است مقاربت را تا ۶ الی ۸ هفته بعد از زایمان به تعویق انداخت و برای حاملگی بعدی نیز حداقل ۱/۵ سال به بدن استراحت داد تا مادر قوای از دست رفته خود را بازیافته و برای حاملگی مجدد آمادگی لازم را داشته باشد. مراجعه به پزشک متخصص زنان در این دوره جهت معاینات پزشکی بسیار ضروری است تا از بازگشت کلیه اندامهای بدن بحالت اول مطمئن شده و هرگونه عوارض احتمالی بر طرف گردند. موضوع دیگری که در اینجا باید اشاره نمود انجام تمرینات ورزشی است که در بازگشت اندام بحالت قبل از حاملگی مادر مؤثرند. مادری که می خواهد اندام طبیعی قبل از حاملگی خود را بازیابد و دچار کمردردهای مزمن نگردد باید به ورزش و تمرین بپردازد. ورزش و تمرین، ستی و شل بودن عضلات را اصلاح می کند و چربیهایی را که در قسمت فوقانی رانها و ناحیه باسن و شکم او جمع شده است، کم می کند. باید توجه داشت چون در دوران نه ماهه حاملگی، فعالیت عضلانی مادر کم بوده است، اکنون که شروع به تمرین می کند باید تمرینها را آهسته و به تدریج انجام دهد و هیچگونه خستگی را تحمل نکند و بتدریج زمان تمرین را افزایش دهد.

منبع:https://www.parsi1.com


Loading...
بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

آی یو دی و عوارض آن

آی یو دی و عوارض آن چیست؟

مناسبترین موقع برای جایگزینی آی یودی در رحم،چند روز آخر قاعدگی است. زیرا خونریزی که …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *