خانه » فناوری های نوین » گیرنده های دیجیتال تلویزیون و رسیور های ماهواره چگونه کار می کنند

گیرنده های دیجیتال تلویزیون و رسیور های ماهواره چگونه کار می کنند

امروزه گیرنده های دیجیتال جای خود را در میان مردم باز کرده اند و مزیت های زیادی نیز دارند که همگان با آن به خوبی آشنا هستند. گیرنده های دیجیتال که با نام سپتاپ باکس نیز شناخته می شوند، قادر به دریافت سیگنال های دیجیتال و حتی تبدیل سیگنال آنالوگ به دیجیتال هستند. در ادامه با مجله تکنولوژی پارسی وان همراه باشید.

گیرنده های دیجیتال تلویزیون و رسیور های ماهواره چگونه کار می کنند

گیرنده های دیجیتال و تلویزیون دیجیتال

با گذشت زمان دستگاه هایی عرضه شد که با استفاده از آنها تصاویر تلویزیون با کیفیت بیشتری به دست مخاطب می رسید و دیگر اثری از برفک نبود. گیرنده های دیجیتال قادر به دریافت تصاویر به صورت دیجیتالی هستند و در تکنولوژی های هوشمند وسه بعدی حتی قادر به ساخت تصاویر سه بعدی و تبدیل تصاویر سه بعدی به دو بعدی هستند البته برای استفاده از این گیرنده ها و قابلیت سه بعدی آن تلویزیون شما باید یک تلویزیون سه بعدی باشد. در واقع گیرنده های دیجیتالی وجود دارند که قادرند تلویزیون های معمولی شما را به تلویزیون های اسمارت یا همان تلویزیون های هوشمند تبدیل کنند.

برخی شبکه های تلویزیونی مثل شبکه نسیم ، آموزش ، تماشا ، آی فیلم و … همگی بر روی شبکه دیجیتال قابل دسترس هستند بنابراین برای دسترسی به این شبکه ها یا باید یک دستگاه گیرنده دیجیتال داشته باشید و یا اینکه تلویزیون شما مجهز به گیرنده های دیجیتال باشد.

گیرنده های دیجیتال تلویزیون و رسیور های ماهواره چگونه کار می کنند

در تکنولوژی دیجیتال تصاویر تلویزیون به شکل باینری و یا همان شکل صفر و یک معروف در می آید سپس از طریق فرستنده ها ارسال می شود و برای اینکه شما قادر به دریافت اطلاعات باشید باید از یک گیرنده دیجیتال استفاده کنید. در سیستم دیجیتال علاوه بر اینکه کیفیت صدا وتصاویر بهتر می شوند صدا و سیما هم قادر خواهد بود شبکه های بیشتری در اختیار بیننده ها قرار دهند ، زیرا سیستم دیجیتال علاوه بر سادگی و راحتی ارزان قیمت تر از سیستم آنالوگ نیز هست. امروزه اکثر تلویزیون ها مجهز به گیرنده های دیجیتال شدند یعنی یک سخت افزار گیرنده در درون آنها جای داده شده است.

استفاده از سیستم دیجیتال این امکان را می دهد که اطلاعات اضافی در کنار پخش فیلم و در نوار اطلاعات شبکه به نمایش درآید یا بطور خلاصه راهنمای الکترونیکی برنامه که EPG نام دارند. امکان ارائه اطلاعات اضافی نیز از دیگر مزیت های سیستم دیجیتالی است و سیستم دیجیتال امکان استفاده از رادیو در کنار تلویزیون را برای شما فراهم می کند. نکته و مزیت مهم دیگر گیرنده های دیجیتال و سیستم های دیجیتالی بر سیستم های قدیمی آنالوگی امکان ارائه خدمات ویژه برای ناشنوایان و نابینایان است.

گیرنده های دیجیتال تلویزیون و رسیور های ماهواره چگونه کار می کنند

روش کار

گیرنده های دیجیتال سیگنال های RF موجود در فضا را دریافت و طی فرآیندی آن را پردازش می کنند و به صدا و تصویر تبدیل می کنند تا دستگاه تلویزیون ، موبایل ، کامپیوتر و… آن را برای مصرف کننده ارائه دهد.

گیرنده های دیجیتال در ابتدا فقط مختص تلویزیون ها بودند ولی بعد از مدتی نوع یو اس بی آن ها برای کامپیوتر ها و لپ تاپ ها منتشر شد. بعد از مدتی نیز آنها به شکل بردهای دیجیتال درون تلویزیون ها قرار گرفتند و در حال حاضر نیز به صورت گیرنده های کوچک و در قالب یو اس بی برای گوشی های تلفن همراه هوشمند ساخنه شدند.

گیرنده های دیجیتال تلویزیون و رسیور های ماهواره چگونه کار می کنند

فرمت های دستگاه های دیجیتالی

DVB مخفف Digital Video Broadcasting یا همان پخش ویدئویی دیجیتال است. DVB یک استاندارد اروپایی است که به عنوان روشی برای ارسال اطلاعات دیجیتالی بوجود آمد.DVB یک روش برای ارسال همزمان چند کانال صوتی و تصویری و اطلاعات همراه آنها می باشد. اطلاعاتی مانند مشخصات و اطلاعات برنامه ، EPG تلتکست و… .

در حقیقت استاندارد DVB شامل زیر مجموعه هایی است که هر کدام برای منظوری خاص به کار می روند که شامل DVB-s, DVB-c,DVBT,DVB-SI , DVB-Ci می باشد. علاوه بر DVB روش های دیگری نیز برای ارسال برنامه های دیجیتال وجود دارد مانند DCII و ATSC. لازم به ذکر است، علاوه بر DVB که یک استاندارد اروپایی است، روشهای دیگری نیز برای ارسال برنامه های دیجیتال وجود دارند . DCII و ATSC از آن جمله می باشند.

گیرنده های دیجیتال تلویزیون و رسیور های ماهواره چگونه کار می کنند

ایران از سیستم DVBT برای سیستم دیجیتالی صدا و سیما استفاده می کند.DVB-T سیستم عمومی ارسال شبکه های دیجیتال زمینی در ایران و کشورهای دیگر است.DVB-T مخفف Digital Video Broadcasting-Terrestrial به معنی پخش ویدیوی دیجیتالی-زمینی می باشد. یک دستگاه DVB-T مبدل سیگنال آنالوگ به دیجیتال است. یعنی شما به وسیله یک آنتن معمولی می توانید یک رسیور داخلی داشته باشید. رسیور داخلی به این معنی است که فقط می توانید 26 کانال داخل ایران را دریافت کنید .کیفیت کانال ها در حد کیفیت ماهواره است و شما تنها با داشتن یک انتن و بدون دیش و ال ان بی می توانید امواج دیجیتال را گرفته و در تلویزیون خود ببینید. البته نکات زیادی در مورد گیرنده های دیجیتال و سیستم های دیجیتالی وجود دارد که در این مقاله نمی گنجند.

 

 

منبع : https://www.parsi1.com


Loading...
بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

مشخصات گوشی Galaxy S9

محصول جدید شرکت سامسونگ بالاخره معرفی شد

همانطور که مطلع هستید از مدت‌ها قبل بسیاری از علاقه‌مندان به دنیای گوشی‌های هوشمند منتظر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *