خانه » کامپیوتر و اینترنت » فیس بوک و بررسی دلایل فیلتر آن در ایران

فیس بوک و بررسی دلایل فیلتر آن در ایران

فیس بوک FaceBook در سال 2004 و توسط آقای مارک زاکر برگ و عده ای از دوستانش طراحی و ساخته شد. در ابتدا استفاد ه از این سایت فقط مختص دانشجویان دانشگاه هاروارد بود ولی بعد از مدتی دانشجویان شهرهای بوستون ، آبوی لیگ و دانشگاه استنفورد نیز از آن استفاده می کردند. بعد از مدتی استفاده از فیس بوک برای دانشجویان و دانش اموز دبیرستان ها مجاز بود و توسط مدیر سایت فقط دسترسی به آنها داده می شد. پس از گذشت مدتی استفاده از این سایت برای عموم و افراد بالای سن 13 سال آزاد شد و به تدریج در دسترس عموم قرار گرفت.

فیس بوک و بررسی دلایل فیلتر آن در ایران

شبکه اجتماعی فیس بوک

در واقع فیسبوک یک شبکه اجتماعی است که برای کار با آن باید در ان ثبت نام کنید. در سال 2012 بود که اعلام شد کاربران فیس بوک از مرز یک میلیارد نفر گذشته است. البته خوده فیس بوک 8/75 این آمار رار جعلی می داند. فیس بوک از صدوچهل زبان دنیا پشتیبانی می کند و گفته شده که بش از هفتاد درصد کاربرانش غیر آمریکایی هستند و در خارج از ایالت متحده آمریکا زندگی می کنند. این سایت در حال حاضر دو میلیارد نفر کاربر فعال دارد.

فیس بوک و بررسی دلایل فیلتر آن در ایران

در سال 2014 بود که فیس بوک نرم افزار خوراک خوان خود را با نام Paper برای گوشی های موبایل عرضه کرد. فیسبوک شرکت پیام رسان واتس آپ را در فوریه 2014 به مبلغ نوزده میلیارد دلار خریداری نمود که این بزرگترین سرمایه گذاری فیسبوک تا به کنون شناخته می شود. فیسبوک قبل از آن هم اینستاگرام را هم به مبلغ یک میلیارد دلار در سال 2012 خریداری کرده بود!

در سال 2015 فیس بوک امکان معرفی وارث را نیز به سایت خود افزود با این امکان پس از مرگ صاحب اکانت یا همان حساب کاربری وارثی که توسط کاربر به سیستم معرفی شده می تواند به برخی از اطلاعات صفحه کاربر دسترسی داشته باشد.

فیس بوک و بررسی دلایل فیلتر آن در ایران

موارد منفی در فیس بوک

نتایج یکی از تحقیقات در بریتانیا نشان می دهد که عامل بسیاری از طلاق ها فیس بوک بوده است. و طبق گزارش اعلام شده فیس بوک یکی از عوامل نارضایتی دو طرف بوده است.

فیسبوک اعلام کرده که اطلاعات محرمانه کاربرانش را به درخواست دولت ها در اختیار آنها قرار می داده است! طبق اعلام فیس بوک دولت ها خواستار دستیابی به اطلاعات بیش از سی و هشت هزار کاربر بودند که دولت ها در هشتاد درصد مواقع به خواسته خود رسیدند. این درخواست متعلق به بیش از 74 کشور جهان است. فیسبوک اعلام کرد این اطلاعات به «تهدید کودکان و شرایط اضطراری» مربوط بوده‌اند که در اختیار سرویس های امنیتی و دولتی قرار گرفتند.

درآمد فیسبوک در سال 2006 چیزی در حدود پنجاه و دو میلیون دلار آمریکا بود و در سال 2011 چیزی در حدود 4.300 میلیون دلار آمریکا درآمد داشت که افزایش آن نسبت به سال قبل چیزی در حدود صدو چهارده درصد بود.

فیس بوک و بررسی دلایل فیلتر آن در ایران

فیسبوک جزء سایت هایی است که در ایران فیلتر است. بنابر قانون جمهوری اسلامی عضویت در شبکه های اجتماعی جرم محسوب نمی شود ولی عبور از فیلتر جرم است. فیس بوک در ایران فراز و نشیبهای فراوان داشته ، قبل از سال 88 این سایت دوبار فیلتر و باز شده بود اما بعذ از اتفاقات سال 88 این سایت دوباره فیلتر شد فیس بوک نیز اجازه انتخاب ایران به عنوان کشور محل زندگی را به کاربران نمی دهد. البته در سال 92 دادستان کل کشور از امکان رفع فیلتر این سایت خبر داد که البته به دلایلی هنوز عملی نشده است. شاید  دلیل آن عدم قبول پذیرش قوانین جمهوری اسلامی از سوی مدیران فیس بوک باشد.

 فیس بوک

امیدوارم از این مطلب استفاده کرده باشید و این مطلب برای شما مفید بوده باشد از اینکه ما را همراهی می کنید سپاس گزاریم و میدواریم همچنان ما را در بخش مجله تکنولوژی و فناوری پارسی وان همراهی نمایید.

 

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

جستجوی صوتی گوگل و بهینه سازی محتوای سایت

جستجوی صوتی گوگل و بهینه سازی محتوای سایت

امروزه استفاده از جستجوی صوتی و دستیار صوتی برای پاسخ به سوالات متداول افزایش یافته …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *