خانه » دانستنیهای خانواده » بارداری و زایمان » قرص ضدبارداری و مکانیسم اثر آن

قرص ضدبارداری و مکانیسم اثر آن

استفاده از قرص ضدبارداری برای جلوگیری از حاملگی بسیار مطمئن بوده و در صورتیکه مطابق دستورعمل شود، تقریباً امکان حاملگی وجود ندارد و این بخصوص در مواردی که زن به دلایل طبی نباید حامله شود بسیار مناسب است. علاوه بر آن،این موارد نیز از جمله مزایای چشمگیر قرصهای ضد بارداری بشمار می روند:خوردن قرص بدون ارتباط با عمل جنسی است و بهمین دلیل تنها روشی است که مردم در استفاده از آن احساس ناراحتی نمی کنند.باعث تنظیم قاعدگی، کم شدن خون قاعدگی و از بین رفتن دردهای قاعدگی می شود. این امر براک خانمهایی که از این ناراحتی رنج میبرند بسیار قابل توجه است. در بعضی موارد به تعادل هورمونی در بدن خانمها کمک می کند و باعث بهبود شرایط جسمی ندارد سعی در آنان میگردد.در برخی از امراضی نظیر کیست های تخمدان و غدد پستانی باعث بهبود بیماری میگردد.

قرص ضدبارداری

قرص ضدبارداری چگونه تاثیر میگذارد؟

 

به گزارش مجله پارسی وان رایجترین قرصهایی که امروزه مورد استفاده قرار میگیرند حاوی مخلوطی از استروژن و پروژسترون میباشد. این دو هورمون که بطور طبیعی در بدن زن وجود دارد موجب پیدایش خصوصیات روحی و جسمی زنانه میشود. ترشح این دو هورمون در بدن زنان که از شروع دوره قاعدگی تا پایان این دوره به مقدار نسبتاً زیاد توسط تخمدانها صورت میگیرد بوسیله قسمت هیپوتالاموس مغز تنظیم می شود. هورمونهایی که از سلولهای هیپوتالاموس ترشح می شود به غده هیپوفیز که در مجاور آن قرار دارد رسیده و غده هیپوفیز را تحریک میکند تا هورمون FSH ترشح و وارد خون شود. این هورمون تخمدان را تحریک میکند تا در حدود ۱۲-۲۰ تخمک را برای رشد آماده نماید. در موقع رشد، این تخمکها از خود، هورمون استروژن ترشح می کنند. افزایش هورمون استروژن در خون باعث جلوگیری از ترشح FSH و تحریک ترشح LH میگردد. ترشح ناگهانی LH باعث میشود تخمکی که از سایرین بیشتر رشد کرده، پاره شده و تخمک ازاد شود. پس از بیرون آمدن تخمک، بقیه فولیکول تبدیل به جسم زردی می شود که از خود، علاوه بر استروژن، پروژسترون نیز ترشح می کند. در این موقع اگر حاملگی صورت گیرد، جسم زرد بزرگ شده و به ترشح مقدار زیادی پروژسترون ادامه می دهد ولی اگر حاملگی صورت نگیرد پس از حدود ۱۰-۱۲ روز جسم زرد از بین رفته، در نتیجه، ترشح هورمونها قطع و قاعدگی آغاز میگردد. این جریان همراه با نظم خاصی تکرار میگردد. در صورتیکه این نظم بهم بخورد یا بطور مصنوعی مختل شود، تخمک گذاری انجام نگرفته و حاملگی رخ نمی دهد. عمل قرصهای ضد حاملگی در بدن برهم زدن این نظم است.

علت استفاده 21 روزه از قرص ضدبارداری

 

 

 

قرص ضدبارداری

بدین ترتیب که استروژن و پروژسترون قرص ضدبارداری که از روز پنجم قاعدگی خورده میشوند و ورود این هورمونها در خون و زیاد شدن میزان آنها باعث جلوگیری از ترشح FSH و LH شده و در نتیجه تخمک آزاد نمیشود. ضمناً لایه داخلی رحم نیز براثر تغییر ترشح هورمونها، آمادگی قبول تخم را از دست داده و ترشحات دهانه رحم که تحت تاثیر ترشح هورمونها قرار دارد ضخیم گردیده و به اسپرماتوزوئید امکان عبور نمی دهد. بهمین دلیل است که زن در ابتدای شروع تخمک گذاری باید شروع به خوردن قرص نموده و تا موقعی که جریان تخمک گذاری برای آن ماه پایان مییابد به خوردن قرصها ادامه دهد که معمولاً در حدود ۲۱ روز طول میکشد و پس از یکهفته که این جریان برای ماه بعد تکرار می شود باید مجدداً استفاده از قرصها را شروع کرد.

طرز استفاده از قرص ضدبارداری

 

قرص ضدبارداری

قرصهای پیشگیری معمولا در یک دوره ۲۱ روزه که از روز پنجم قاعدگی آغاز میشود تجویز میگردد. در فاصله ۱ تا ۵ روز پس از پایان یافتن قرص، قاعدگی ماهانه با خونروی کمتر از معمول شروع میگردد. معمولاً حدود یک هفته پس از پایان یافتن قرص، خوردن قرص برای دوره جدید آغاز میشود. با استفاده از این قرصها، طول دوره ماهانه در حدود ۲۸ روز است. از آنجایی که خانمها با مصرف قرص ضد آبستنی، تخمک گذاری نمیکنند، پس قاعدگی حقیقی ندارند، بلکه «خونروی قطع دارو» در آنان رخ میدهد که قاعدگی کاذب بوده و در اثر قطع دارو پیش آمده است. مخاط رحم در اثر هورمونهای موجود در قرص، تراکم یافته، کلفت می شود و وقتی دارو قطع میگردد مخاط رحم محرک شیمیایی خود را از دست داده و خونروی شروع می شود. قاعدگی ناشی از قطع قرص از نظر زمان معمولاً کوتاهتر، مقدار خونروی در آن کمتر و عاری از دردهای قاعدگی طبیعی است.

منبع:https://www.parsi1.com

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

آی یو دی و عوارض آن

آی یو دی و عوارض آن چیست؟

مناسبترین موقع برای جایگزینی آی یودی در رحم،چند روز آخر قاعدگی است. زیرا خونریزی که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.