خانه » دانستنیهای خانواده » بارداری و زایمان » دوره امن و محاسبه آن در جلوگیری از بارداری

دوره امن و محاسبه آن در جلوگیری از بارداری

اساس روش دوره امن براین است که زن و شوهر در فاصله زمانی که امکان باروری در دوره ماهانه جنسی وجود دارد، از نزدیکی خودداری کنند. بکار گرفتن این شیوه بستگی به امکان مشخص کردن زمان باروری در دوره ماهانه قاعدگی دارد. با توجه به اینکه امروزه زمان تقریبی تخمکگذاری را در روز ۲ (+- )۱۴ (۱۲ تا ۱۶) پیش از شروع قاعدگی میدانند، با در نظرگیری مدت زمان قدرت باروری تخمک و اسپرم، راه حل مطمئن در این روش بدین بقرار  است: در صورت نامنظم بودن دوره های ماهانه، لازم است برای ۱۲ ماه متوالی، تاریخ شروع دوران قاعدگی یادداشت گردیده و در پایان این مدت، کوتاهترین و طولانی ترین دوره عادت ماهانه مشخص شود. برای سیکل های منظم، چنین یادداشتی ضرورت ندارد زیرا کوتاهترین و طولانی ترین دوره یکسان است.با کم کردن عدد ۱۸ از تعداد روزهای کوتاهترین دوره ماهانه، اولین روز احتمال باروری در دوره ماهانه مشخص میگردد.با کم کردن عدد ۱۱ از تعداد روزهای طولانیترین دوره ماهانه، آخرین روز احتمال باروری در دوره ماهانه مشخص میگردد بنابراین با کم کردن ۱۸ روز (۱۶ روز باضافه ۲ روز که در آن اسپرم زنده میماند) از کوتاهترین سیکل قاعدگی و ۱۱ روز (۱۲ روز منهای یک روز که تخمک زنده است) از طولانی ترین سیکل قاعدگی، اطلاعاتی بدست میآید که براساس آن، بطور تئوریک می توان روزهایی را که فرد در معرض خطر حاملگی است، بدست آورد. در این حالت نزدیکی در ایامی که خطر حاملگی وجود ندارد، آزاد است.

 دوره امن

قاعدگی نامنظم و محاسبه دوره امن

هر قدر قاعدگی نامنظم تر باشد، روزهای در معرض خطر بیشتر و طول دوره عدم نزدیکی طولانی تر خواهد بود. به عنوان مثال طبق راه حل ذکر شده، در یک سیکل منظم که بفواصل ۲۸ روزه تکرار می شود، عدم نزدیکی فقط از روز ۱۰ تا ۱۷ قاعدگی انجام میگیرد. حال آنکه خانمهایی که سیکل قاعدگی آنها بین ۲۵ تا ۳۲ روز متغیر است، باید از روز ۷ تا ۲۱ نزدیکی نکنند، زیرا در این ایام امکان آبستنی وجود دارد. از آنجایی که مدت زمان قدرت باروری تخمک و اسپرم بنا به عقیده برخی از محققین و دانشمندان، بیش از ارقام ذکر شده نیز محتمل است، لذا بمنظور افزایش ضریب اطمینان این روش، بهتر است یک تا دو روز قبل و بعد از روزهایی که براساس فرمول بیان شده جهت عدم نزدیکی تعیین گردیده است نیز از مقاربت خودداری بعمل آید.

درجه حرارت بدن و محاسبه دوره امن

دوره امن

به گزارش مجله پارسی وان علاوه بر روش فوق، استفاده از درجه حرارت بدن، توجه به تغییرات مخاط دهانه رحم، روش لمس دهانه رحم، نیز در تعیین دوره امن و بی خطر می توانند مورد استفاده قرار گیرند که ویژگیهای هر یک از آنها عبارتند از: روش استفاده از درجه حرارت بدن: استفاده از اندازه گیری درجه حرارت بدن و تهیه نمای تغییرات آن روش دیگری است که می توان برای تعیین دوره امن بکار برد. حرارت بدن در حدود ۱۲ تا ۳۶ ساعت پیش از تخمکگذاری پایین می افتد و ۱۲ تا ۴۸ ساعت پس از تخمکگذاری در حدود ۰/۴ درجه سانتیگراد بالا میرود. این افزایش درجه حرارت بدن را ناشی از افزایش سطح پروژسترون میدانند که در تمام طول دوره پس از تخمکگذاری ادامه مییابد. این افزایش درجه حرارت به مدت ۳ روز متوالی، نشانه آن است که تخمکگذاری انجام شده است. در روش اندازه گیری دمای بدن، زن هر روز صبح پس از بیدارشدن از خواب و پیش از خارج شدن از رختخواب و قبل از انجام هر کاری، دمای بدن خود را به مدت ۳ دقیقه از راه دهان یا مقعد اندازه میگیرد. پس با توجه به تغییرات درجه حرارت بدن و تجربیات قبلی که در این مورد بدست آورده است، میتواند دوره امن را تخمین زده و معلوم نماید.

روش استفاده از تغییرات مخاط دهانه رحم و محاسبه دوره امن

دوره امن

در توجه به تغییرات مخاط دهانه رحم، زن بایستی از تغییرات موکوس در طول سیکل قاعدگی مطلع باشد. اکثر زنان در چند روز اول بعد از قاعدگی، در واژن خود احساس خشکی می نمایند. سپس زن از وجود ترشحات چسبناک خبر می دهد که این ترشحات چند روز بعد، رقت بیشتری پیدا کرده و زن احساس خیسی تدریجاً فزایندهای را دارد. آخرین روزی را که این احساس خیسی یا نرمی وجود دارد بنام روز اوج مینامند و مصادف با تخمک گذاری و زمانی است که استروژن در بالاترین سطح خود می باشد. در این زمان موکوس گردن رحمی بسیار مرطوب کننده بوده، غالباً شفاف و شبیه سفیده تخم مرغ خام میباشد. بعد از روز اوج، موکوس تغییر حالت داده و چسبنده میگردد و این ناشی از اثر پروژسترون میباشد و یا بکلی از بین رفته وزن احساس خشکی در واژن خود می نماید. فاز باروری در یک زن، از زمانی شروع میگردد که موکوس خیس کننده ظاهر می شود. سومین روز بعد از نهایت ترشح این موکوس، اختتام فاز باروری میباشد. در صورت تمایل زوجین به جلوگیری از بارداری، بایستی از نزدیکی کردن در این دوره، از شروع موکوس خیس کننده تا سه روز کامل بعد از نهایت ترشح آن خودداری گردد. بطور کلی اگر زنی، به تغییرات ترشح واژن خود، که شامل ترشح غلیظ و چسبنده در قبل و بعد از تخمک گذاری است و ترشح رقیق و آبکی که مربوط به زمان تخمک گذاری است توجه کند، می تواند بدنبال از بین رفتن ترشح مخصوص زمان تخمک گذاری، نزدیکی کند. ناگفته نماند در صورتیکه ترشح واژن و کیفیت آن به علت عفونت یا مصرف داروهای داخل واژن باشد، امکان اشتباه وجود دارد.

روش لمس دهانه رحم

دوره امن

یکی از روشهای خودداری دوره ای از نزدیکی، عبارتست از لمس دهانه رحم توسط خود زن که در عین سادگی، جالب توجه است. این روش بهتر است در حالت ایستاده و در شرایطی که پای راست روی صندلی قرار دارد و انگشت میانی دست راست داخل مهبل می شود انجام گیرد. در مراحل اولیه دوره قاعدگی، بعد از قاعدگی، دهانه رحم در پایین مهبل قرار دارد و به آسانی میتوان آن را لمس کرد. قوام دهانه رحم سفت و شبیه به قوام نوک بینی است و سوراخ دهانه رحم بسته است. هر چه زمان تخمکگذاری نزدیک می شود، دهانه رحم نرم می شود، قوام آن به قوام لبها شباهت پیدا می کند، سوراخ دهانه رحم شروع به باز شدن می کند و می توان آن را بصورت یک فرورفتگی لمس کرد که در بالای مهبل قرار دارد و رسیدن انگشت به آن خیلی مشکل است. بعد از تخمک گذاری، قوام این ناحیه مجدداً سفت گردیده، سوراخ آن بسته شده و در پایین قرار میگیرد. هنوز مطالعات کافی مبنی براینکه، چند درصد خانمها می توانند این روش را یاد بگیرند و بکار برند، انجام نشده است و اثر این روش در جلوگیری از حاملگی نیز روشن نیست. در هر حال بهتر است در استفاده از درجه حرارت بدن، توجه به تغییرات مخاط دهانه رحم و روش لمس آن، جهت تعیین دوره امن، به فرمولهای پیشنهادی نیز توجه شود.

منبع:https://www.parsi1.com


Loading...
بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

آی یو دی و عوارض آن

آی یو دی و عوارض آن چیست؟

مناسبترین موقع برای جایگزینی آی یودی در رحم،چند روز آخر قاعدگی است. زیرا خونریزی که …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *