خانه » بازیگران و هنرمندان » اخبار بازیگران و هنرمندارن » فراستی: سینمای دولتی ذاتاً مشکل دارد

فراستی: سینمای دولتی ذاتاً مشکل دارد

مسعود فراستی با اشاره به اینکه سینمای دولتی ذاتاً مشکل دارد، گفت: سینمای امروز ما سینمایی خنثی است، سینمای شجاعی نیست؛ نه از لحاظ اجتماعی نه مماس بودن با جامعه.

به گزارش خبرنگار سینمایی فارس، برنامه هفت شب گذشته با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی سید محمد حسینی، حسین فرحبخش، مسعود فراستی از شبکه سوم سیما روی آنتن رفت. در بخشی از این برنامه بحث سینما و مردم پرداخته شد حسین فرح بخش و مسعود فراستی مواضع خود را اعلام کردند.

مسعود فراستی در این باره بیان داشت: سینما بدون مخاطب عام سینما نیست یکی از سه ضلع سینما مخاطب است. سینما تنها مدیومی است که نمی تواند منتظر باشد تا مخاطب آن را کشف کند.

وی ادامه داد: در هنرهایی چون نقاشی، موسیقی، ادبیات و … مخاطب آن قدرها مهم نیست، اما در سینما به قدری مهم است که وقتی فیلمسازی وقتی فیلمش نفروخت، خودکشی کرد..

در ادامه بحث مجری برنامه ادامه داد: عده ای معتقدند برخی از فیلم های سینمایی در درازمدت مخاطب خود را جذب می کنند و برخی دیگر تأثیرگذاری فیلم را مهم می دانند در این باره چه نظری دارید؟

فرح بخش درباره سخنان گبرلو بیان داشت: ما فیلم می سازیم تا مردم ببینند. درضمن دو نوع سینما وجود دارد؛ سینمای اجتماعی و سینمای رویاپرداز. البته ما نمی توانیم سینمای اجتماعی بسازیم تعارف که نداریم گرچه برخی از نهادهایی که به سینما ارتباطی ندارند و ادعای دین و آئین می کنند از وجه سیاسی وارد مباحث سینما می شوند و ما در این باره با یک شارلاتیسم مواجه هستیم.

وی ادامه داد: مسئولان سینمایی ما مقصرند چرا که این افراد مقابله نمی کنند، اما در مورد سینما رویا پرداز باید بگویم برخی تلاش می کنند راهی پیدا کنند تا در سینما بگیرد خود من 50 فیلم ساخته ام همه همین طور بوده است مسئولان ما یک دیوار بین خودشان و مردم کشیده اند اما فیلمی که برخی برای آن جنجال کرده اند 10 ها خانواده دیده است در آن پیام های اسلامی پیدا کرده فیلمی که تأثیرگذار بوده فیلمی که در آن بیان می شود حق نداری پدر و مادرت را به اسم کوچک صدا کنی.

فراستی در ادامه بحث بیان داشت: سینمایی که ما امروز داریم سینمای خنثی است، سینمای شجاعی نیست نه از لحاظ اجتماعی نه مماس بودن با جامعه. برخی دوستان که ادعایی ارزشی بودن دارند خواهان سینمای خنثی هستند.

وی در مورد اینکه موانع ارتباط سینما با مردم چیست؟ گفت: سینمایی که دولت آن را پوشش می دهد خطش را از دولت می گیرد سفارش دولت است اتفاقا مروج دولت نیست با پول دادن نمی توان چنین فیلمی ساخت بلکه این کار را با اعتقاد می توان انجام داد.

 * فرح بخش: امسال همه فیلم ها را از دم تیغ گذراندند

فرح بخش در ادامه سخنان فراستی خاطر نشان کرد: در برنامه توسعه بر حذف نظارت های مزاحم تأکید شده اما وضعیت نظارت و ارزشیابی سینمای ما به گونه ای است که امسال ما صد در صد سینمای خنثی خواهیم داشت چرا که همه فیلم ها را از دم تیغ گذرانده اند. این در حالی است که در وزارت ارشاد نباید فیلمنامه خوانده شود، اما الان ما شاهد این هستیم که فیلمنامه خوانده می شود.

 فرح بخش در بخشی از سخنان خود گفت: اگر شرک نباشد می گویم فیلمساز شریک خدا است. خدا بنده را خلق کرده و فیلمساز زندگی را خلق می کند.

وی ادامه داد: آخرین مسئول نظارت و ارزشیابی سینما از بهترین این مسئولان بود در طول این سالها بود.

 * مخاطب عام بند ناف سینماست، قطع شود، سینما می میرد

فراستی با اشاره به سینمای دولتی گفت: سینمای دولتی ذاتا مشکل دارد حمایت در دولت به سرعت از تولید باید به اکران منتقل شود چرا که اکثر قریب به اتفاق کسانی که پول می دهند بازنده هستند فیلم هایی که ساخته می شود دغدغه مردم و گیشه را ندارد. مردم در ارتباط با مخاطب و فیلم به وجود می آیند سینماگر در ارتباط با هیچ دولتی به وجود نمی آید وقتی فیلم از بند ناف خود که مخاطب است بریده شود دیگر مرده است.

وی در ادامه در خصوص جایگاه فیلمساز و بحث ارتقاء فکری تماشاگر بیان داشت: سینما باید به سمت بخش خصوصی برود این انقلاب را مردم خواستند و پایش ایستاده اند. دوستانی که خواهان هنر هستند سرگرمی نیز می خواهند. سینما هنر رسانه ای – صنعتی است که همه حرف هایش از پس سرگرمی می آید. کسی نمی تواند بگوید فیلم ما ارزشی است اما تو نمی فهمی ما دو نوع قشر داریم روشنفکر نفتی ، ارزشمند نفتی .

وی ادامه داد: مشکل ما در تعریف است وقتی یک فیلمساز و برنامه هفته گذشته می آید و می گوید در زمان شاه هم سرگرمی بوده دیگر چه انتظاری داری در زمان شاه چرخ و نان هم بوده این که دلیل نشد.

این منتقد سینما در ادامه خاطر نشان کرد: سرگرمی اساس سینما است از پس سرگرمی حرف های درست و حسابی زده می شود و اولین نکته این است که فیلم خوب باشد و بعد شعارهای ما را بدهد. فیلمی که با دولت طرف است دیگر با مخاطب مواجه نیست و دولت حائل و مانع ارتباط بین سینما و مخاطب می شود.

فرح بخش ادامه داد: قبل از انقلاب کارگردان یا بازیگری که دو فیلمش نمی فروخت خود را خود تعطیل شده فرض می کرد.

وی ادامه داد: من نگران سالن های سینما هستم هر سالن سینما 40 تا 50 کارمند دارد . در سینما مگس هم پر نمی زند. برخی می آیند. با بحث بند م حضرت امام در مورد سینما تصمیم می گیرند، اما آنها با این کار ولی فقیه فیلم، وزیر ارشاد و سایر نهادهای رأس را زیر سؤال می برند، اینها مشخص است که 50 عروسک کوک شده اند، آنها چرا در مورد رشوه و گرانی و ارز هیچ اعتراضی نمی کنند. و فقط زورشان به سینما می رسد.

این سینماگر ادامه داد: در سینما اول باید به بحث اقتصادی توجه کرد غیر از این خودمان را گول زده ایم حتی در دین هم آمده که هر جا فقر از یک در بیاید از در دیگر ایمان می رود.

فراستی در ادامه گفت: اگر 10 فیلم در سال ساخته شوند قطعا 8 فیلم آن سرگرمی صرف است و تنها 2 فیلم آن به درجه هنری می رسد. تکنیک بخشی از هنر نیست بخشی از مدیوم است.

فرح بخش در ادامه بحث گفت: فیلمی که در جشنواره سی ام فجر بالاترین رأی مردمی را داشت، بعد این ها می گویند اکران نشود، پس یا مردم مردم نیستند یا این جشنواره جشنواره نیست. البته قبول دارم مردم در مواقعی ممکن است اشتباه کنند.

فراستی ادامه داد: ما در سینما ابتذال قبل از انقلاب و بعد از انقلاب و البته ابتذال روشنفکری داریم. سینمای ما ماقبل فرم است و باید بگویم فرم یاد گرفتنی نیست رسیدنی است و ما با این روال هرگز به آن نمی رسیم تا زمانی که یاد نگیریم حرف درست را درست بزنیم انتقال آن به مخاطب ارزشی انقلابی بی فایده است.

فرح بخش اظهار داشت: یکی از بزرگترین  خیانت های در این چند سال اخیر این بود که اجازه دادند فیلم های شانه تخم مرغی ساخته شود.

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

قشنگترین دیالوگ های ماندگار سینما

قشنگترین دیالوگ های ماندگار سینما

در این بخش از پارسی وان چند نمونه دیالوگ خواندنی را برای شما جمع اوری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *