خانه » دانستنیهای خانواده » بارداری و زایمان » دیافراگم ضد بارداری چیست و کاربرد آن

دیافراگم ضد بارداری چیست و کاربرد آن

دیافراگم ضد بارداری وسیله گنبدی شکلی است که از ورقه نازکی از جنس لاستیک که لبه آن دارای حلقه فنری است تشکیل شده است.دیافراگم ها دارای اندازه متفاوت بوده و در هر فردی جهت پوشاندن کامل سرویکس، بایستی اندازه و نوع مناسب آن بکار برده شود. این وسیله اثر ممانعت از حاملگی خود را از دو طریق اعمال می کند که یکی سد فیزیکی نسبی بین اسپرم و سرویکس و دیگری اثر اسپرم کش ژلی است که همراه آن بکار میرود. بمنظور موثر بودن دیافراگم لازم است که بطرز صحیح جایگزین شود، در غیر اینصورت استفاده از آن سودی نخواهد داشت. قرار دادن دیافراگم در ابتدا باید توسط افراد آزموده انجام شود. الزامی نیست که گذارنده پزشک باشد، بلکه از وجود ماما و نرس یا هر فردی که آموزش کافی جهت قرار دادن دیافراگم داشته باشد نیز می توان استفاده نمود. لازم به یادآوری است گاهی در اثر عواملی چون تغییر وزن، افزایش تعداد زایمان، اعمال جراحی لگن و سقط جنین، اندازه دیافراگم تغییر نموده و اندازه گیری مجدد آن الزامی خواهد بود

دیافراگم ضد بارداری

روش قرار دادن صحیح دیافراگم ضد بارداری

قرار دادن دقیق دیافراگم ضد بارداری در مهبل فوق العاده حائز اهمیت است. برای نیل به این هدف، هنگام اندازه گیری باید آموزش کافی به استعمال کنندگان داده شود. بایستی تاکید شود که دهانه زهدان خود را با انگشت لمس نمایند و موقعیت آنرا نسبت به مهبل مشخص کنند. بدین ترتیب، استعمال کننده خواهد توانست در مواقع ضروری، خود به جایگزینی آن مبادرت ورزد. برای بدست آوردن نتیجه مطلوب از استفاده دیافراگم، باید توجه داشت که حلقه دور آن هر قدر هم که دارای اندازه دقیق و مناسب باشد قادر نیست از عبور اسپرماتوزوئیدها، صددرصد جلوگیری نماید، لذا باید قبل از جایگزین کردن دیافراگم، آنرا با کرمهای اسپرم کش آغشته نمود تا هم قرار دادن آن بسهولت انجام شود و هم در صورتیکه تعدادی محدود اسپرماتوزوئید از حلقه دور دیافراگم عبور کرده باشد، در مقابل مواد اسپرم کش قرار گرفته و بدین ترتیب موفقیت روش را تضمین نماید. پس از ریختن کرم اسپرم کش در گودی دیافراگم، استفاده کننده، در هر وضعی که مناسب میداند و بدان عادت کرده است، دیافراگم را داخل مهبل می نماید. در صورتیکه این کار با دقت صورت گرفته باشد، دهانه زهدان خودبخود در پشست پرده دیافراگم پنهان خواهد شد. استعمال کننده باید حتماً پس از انجام کار، موقعیت گلوی زهدان را در ورای پرده لمس نماید. در غیراین صورت ممکن است حلقه دیافراگم در لبه قدامی دهانه زهدان تکیه کند که مسلماً در این حالت، منظور از استعمال آن برآورده نخواهد شد. گاه برای جایگزین کردن دیافراگم از وسایل مخصوصی بنام اپلیکاتور می توان استفاده کرد.

زمان مناسب استفاده از دیافراگم ضد بارداری جهت نزدیکی

دیافراگم ضد بارداری

به گزارش مجله پارسی وان دیافراگم را میتوان چند دقیقه تا یکساعت قبل از نزدیکی، در محل خود قرار داد و پشت و روی آنرا با کرم یا ژله اسپرم کش آغشته نمود. اگر بهنگام نزدیکی بیش از ۲ ساعت از گذاردن دیافراگم گذشته باشد، بکار بردن دوباره ژله یا کرم اسپرم کش جهت افزایش میزان اثر این روش عاقلانه خواهد بود.دیافراگم را نباید زودتر از ۶ ساعت بعد از نزدیکی بیرون آورد، زیرا زودتر از این مدت، هنوز استثنائاً اسپرماتوزوئیدها حیات داشته و ممکن است موجب حاملگی گردند و روش را با عدم موفقیت روبرو گردانند.در صورتیکه در عرض ۶ ساعت بعد از نزدیکی اول، مجدداً نزدیکی صورت گیرد، بدون خارج کردن دیافراگم، مقداری ژل کشنده اسپرم قبل از نزدیکی مصرف می شود.دیافراگم بهتر است بیش از ۲۴ ساعت در مهبل نگهداشته نشود، زیرا بیش از این مدت، وجود دیافراگم در مهبل سبب التهاب گردیده و عواقب ناراحت کننده دیگری در برخواهد داشت. لازم به یادآوری است شستشوی مهبل در حالیکه دیافراگم در داخل است، توصیه نمی شود. زیرا شستشو، موجب رقیق شدن کرم شده، ممکن اسست خاصیت خود را از دست بدهد.در صورتیکه دیافراگم بخوبی نگهداری شود، ممکن است تا دو سال دوام یابد، ولی بهتر است هر سال آنرا تعویض نمود. پس از خارج کردن دیافراگم، آنرا با صابون شسته و با پودر تالک آغشته می نمایند. در هر فرصت باید دقت نمود که دیافراگم سوراخ نشده و حلقه اطراف آن سالم باشد. دیافراگم را نباید با محلولهای ضد عفونی شستشو داد، زیرا دوام آن بتدریج در مقابل مواد شیمیایی از بین رفته و منجر به سوراخ شدن آن میگردد.

عوارض دیافراگم ضد بارداری

دیافراگم ضد بارداری

دیافراگم عوارض جانبی قابل توجهی ندارد. موارد نادری از واکنشهای آلرژیک چه نسبت به پلاستیک و چه به مواد کشنده اسپرم گزارش شده است.از مواردی که استعمال دیافراگم را نامناسب میسازد، افتادگی و سقوط رحم، کج راهیهای شدید به عقب و جلو زهدان، عدم مقاومت کافی عضلات پرینه و مهبل، آلرژی نسبت به مواد پلاستیکی و کرمهای اسپرم کش و التهاب مهبل را میتوان ذکر نمود.در صورتیکه اندازه دیافراگم مناسب انتخاب گردیده و همراه با کرم های اسپرم کش جایگزین شده باشد، میزان عدم موفقیت در حدود ۲ تا ۳ درصد در سال است، ولی از آنجایی که اغلب دقت کافی در اندازه گیری و قرار دادن صحیح آن انجام نمی گیرد. لذا این امر در میزان اثر دیافراگم از نقطه نظر پیشگیری از حاملگی موثر بوده، بطوریکه عدم موفقیت روش را تا ۱۷ درصد افزایش میدهد. بطور کلی در افرادیکه تجربه کافی در استعمال دیافراگم دارند، همچنین در زنان مسن تر یا زنانی که بطور همیشگی از آن استفاده می کنند، موفقیت آمیزتر است و نیز میزان اثر با درجه آگاهی و آموزش کافی استعمال کنندگان رابطه مستقیم دارد. لذا در بررسی تاثیر دیافراگم از نقطه نظر پیشگیری از حاملگی باید فاکتور سن، تجربه، مداومت در استعمال و کیفیت آموزش افراد در نظر گرفته شود.

منبع:https://www.parsi1.com

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

آی یو دی و عوارض آن

آی یو دی و عوارض آن چیست؟

مناسبترین موقع برای جایگزینی آی یودی در رحم،چند روز آخر قاعدگی است. زیرا خونریزی که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.