خانه » دانستنیهای خانواده » بارداری و زایمان » آی یو دی و عوارض آن چیست؟

آی یو دی و عوارض آن چیست؟

مناسبترین موقع برای جایگزینی آی یودی در رحم،چند روز آخر قاعدگی است. زیرا خونریزی که قهراً بهنگام قرار دادن آی یو دی در رحم بوجود میآید، بحساب قاعدگی گذاشته شده و از نقطه نظر پسیکولوژی داوطلبان حائز اهمیت است. از طرف دیگر هنگام قاعدگی، دهانه زهدان بازتر و نرم تر از اوقات دیگر دوره ماهانه است. نکته مهم دیگر اینکه وقتی آی یودی هنگام قاعدگی گذاشته شود، دیگر مسئله حامله بودن داوطلب مطرح نیست. در عین حال به این مسئله نیز بایستی توجه نمود که اگر گذاردن آی یودی محدود به اوقات قاعدگی گردد، ممکن است به برنامه های تنظیم خانواده لطمه وارد نموده و در فاصله زمانی که در انتظار شروع قاعدگی هستیم، داوطلب را از دست داده و یا او را در معرض خطر حاملگی ناخواسته قرار دهیم. لذا قرار دادن آییودی در هر زمانی که داوطلب مراجعه میکند، می تواند انجام گیرد، بشرطی که حامله نباشد. ضمناً انجام این کار بلافاصله بعد از زایمان به علت بالا بودن میزان درصد خروج آی یو دی و عوارض آن و احتمال سوراخ شدن رحم توصیه نمی شود و بهتر است ۸ هفته و بطور ایده ال، ۱۲ هفته بعد از زایمان به تعویق افتد.

آی یو دی و عوارض آن

کنترل کردن آی یو دی

شایان ذکر است گذاردن آی یودی پس از سقط های درمانی نیز زمان مناسبی جهت این کار محسوب میگردد. قبل از جاگذاری آی یودی در رحم، بهتر است آن را به زن نشان داد تا آن را بشناسد و بتواند از طریق نخ وسیله (آییودی دارای نخی است که بهنگام جاگذاری آن در رحم، نخ آن بفاصله ۲-۳ سانتیمتری از سوراخ خارجی سرویکس بیرون گذارده می شود) آن را کنترل نماید، زیرا وجود نخ آی یودی در مهبل، دال بر وجود خود وسیله است. در صورت عدم لمس نخ که حاکی از دفع وسیله میباشد، بایستی در اسرع وقت به پزشک معالج خود مراجعه و تا قبل از مراجعه از وسیله پیشگیری دیگری مانند کاندوم استفاده شود. ضمناً کنترل و پیگیری ۶ هفته پس از جاگذاری، بمنظور تعیین اینکه بیمار، تا چه حد از آی یودی خود راضی است، اطمینان از وجود آن در رحم، ارزیابی درد موجود و مراقبت از اینکه عفونتی در کار نباشد، توصیه می گردد. بدنبال این معاینه، کنترل بعدی سه ماه بعد، سپس ۶ ماه بعد و پس از آن سالانه است.

آشنایی با آی یو دی و عوارض آن 

آی یو دی و عوارض آن

آی یو دی و عوارض آن شامل حاملگی و بیماریهای التهابی لگن می باشد، لیکن عوارض دیگری چون دفع خودبخودی آی یودی، سوراخ شدن رحم، کرامپ و خونریزی نیز می بایست مورد توجه قرار گیرند.وجود آی یو دی و عوارض آن اغلب موجب تغییراتی در دوره ماهانه می شود. اولین و گاه دومین قاعدگی بعد از وارد کردن ابزار درون زهدانی سنگین تر و طولانی تر است. چون این حالت ممکن است در ۲۰ تا ۳۰ درصد زنان پیش بیاید، باید آنها را از این مطلب کاملاً آگاه کرد که نگران نشوند. معمولاً این حالت مربوط به تطابق زهدان با جسم خارجی است که بتدریج روال عادی پیدا می کند و خونروی ماهیانه به وضعیت عادی بر میگردد. قاعدگی دردناک، بخصوص در زنانی که نزاییده اند، ممکن است با کارگذاردن ابزار درون زهدانی شدت پیدا کند. البته در بسیاری از زنان پس از استفاده از آی یودی، انقباضهای شدید عضلانی و قاعدگی دردناک کاهش یافته است. بهرحال اگر استفاده از آی یو دی سبب افزایش خونروی و یا درد گردیده و یا با عوارضی نظیر حاملگی، بیماریهای التهابی حاد، بدخیمی دهانه رحم یا اندومتر، سوراخ شدن و دفع قسمتی از آی یودی همراه گردد، بایستی آن را خارج نموده و از روش پیشگیری دیگری استفاده شود. بدیهی است در زنانی که یائسه شده اند (یکسال بعد از آخرین قاعدگی) و همچنین آی یودی هایی که مدت مصرف آنها منقضی شده است،این وسیله بایستی بیرون آورده شود.

موارد منع استفاده از آی یودی

آی یو دی و عوارض آن

به گزارش مجله پارسی وان ناهنجاریهای رحمی، بیماریهای آماسی لگن، سل تشخیص داده شده لگن، اختلالات و تومورهای کبدی، سرطان پستان و بیماری کمخونی موضعی قلب، از جمله موارد منبع استفاده از این وسیله داخل رحمی بشمار می روند.این وسیله بعد از قرصها موثرترین وسیله پیشگیری از حاملگی است و عدم موفقیت آن در حدود ۳ درصد می باشد. پس از گذاشتن آی یودی، فرد نقشی در میزان عدم موفقیت آن ندارد و این امر اغلب ناشی از دفع و یا جایگزینی نادرست این وسیله می باشد. لازم به یادآوری است هر گونه نگرانی نازایی ناشی از استعمال آی یودی کاملاً بی اساس بوده و امکان حاملگی پس از عدم استفاده از آن، همواره وجود دارد.

منبع:https://www.parsi1.com

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

دیافراگم ضد بارداری

دیافراگم ضد بارداری چیست و کاربرد آن

دیافراگم ضد بارداری وسیله گنبدی شکلی است که از ورقه نازکی از جنس لاستیک که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.