خانه » دانستنیهای خانواده » بارداری و زایمان » ژل های ضدبارداری (کرم ها) از دیگر راه های پیشگیری

ژل های ضدبارداری (کرم ها) از دیگر راه های پیشگیری

اهمیت مایع منی در بارور کردن زن از زمانهای گذشته لااقل از نوشته های زمان بقراط شناخته شده است. بدین لحاظ قرار دادن مواد گوناگون در داخل مهبل قبل از عمل مقاربت بمنظور کشتن اسپرماتوزوئیدها یکی از روشهای موثر و بسیار قدیمی است. مثلاً شیاف ساخته شده از فضولات تمساح یکی از تدابیری بوده که در نوشته های قدیمی مصری از آن نام برده شده است. پیاز، عصاره پونه و تخم تره فرنگی نیز بوسیله مصریها و یهودیها برای این منظور مصرف می شده است. همچنین در سوماترا قرصهایی استعمال می کردند که محتوی اسیدتانیک بوده و از گیاه خاصی تهیه می گردیده است. امروزه به پیروی از همان خاصیت اصلی که از بین بردن و کشتن اسپرمها میباشد، ژل های ضدبارداری و کرم های جدیدی به بازار عرضه گردیده است که بطور خلاصه انواع مهم آنها را در این مقاله از مجله پارسی وان مورد بررسی قرار می دهیم

ژل های ضدبارداری

ژل های ضدبارداری چیست؟

 قدرت ژل های ضدبارداری یا کرم در جلوگیری از آبستنی وابسته به دو عامل است: اول اینکه عناصر فعال در ترکیب آنها نطفه کش های نیرومندی هستند که اسپرماتوزوئیدها را کشته یا بیحرکت میکنند و حتی موقعی که تعداد اسپرماتوزوئیدها بسیار زیاد است، این عمل را انجام میدهند. دیگر آنکه کرم یا ژله ای که مواد نطفه کش به آن افزوده شده است، پوششی به شکل یک ورقه نازک دردهانه رحم ایجاد می نماید که مانع ورود اسپرماتوزوئیدها می شود. از نقطه نظر جلوگیری از آبستنی فرقی بین ژله و کرم نیست و انتخاب و ترجیح یکی از آنها بر دیگری، بستگی به سلیقه و نظر شخصی مصرف کننده دارد. یک اپلیکاتور شفاف پلاستیکی معمولاً همراه هر لوله کرم یا ژله وجود دارد که با پیچی بر روی لوله ای که سرپوش آن را برداشته اند سوار می شود.

نحوه استفاده از ژل های ضدبارداری

ژل های ضدبارداری

با فشار لوله، کرم بمقدار دلخواه (که معمولاً کمی بیش از یک قاشق مرباخوری و در حدود ۵ سانتیمتر مکعب است)، وارد اپلیکاتور می شود بعد اپلیکاتور را از لوله جدا کرده، قبل از مقاربت و حداکثر یکساعت پیش از آن محتوی آن را در مهبل می گذارند. روش مناسب برای مصرف کرم یا ژله، به این طریق است که زن به پشت دراز میکشد و اپلیکاتور پر شده را تا آنجا که ممکن است در عمق مهبل (۷/۵ تا ۱۰ سانتیمتر) فرو برده، بعد اپلیکاتور را در حدود ۱/۵ سانتیمتر جلو کشیده، با فشار دادن بر سنبه اپلیکاتور، ژله یا کرم را خالی می کند و سپس اپلیکاتور را در میآورد. به اندازه یک اپلیکاتور ژل های ضدبارداری یا کرم، فقط برای یک بار مقاربت کافی است. بنابراین وقتی مقاربت تکرار میشود باید قبل از آن، یک بار دیگر ژله یا کرم را مصرف کرد.

نکات مهم در استفاده از ژل های ضدبارداری

ژل های ضدبارداری

برخی از خانمها از اینکه می بینند ژله یا کرم پس از مقاربت به بیرون تراوش می کند ناراحتند. این گونه افراد می توانند با گذاشتن پارچه ای نازک در بین رانها، سبب جذب تراوش شوند. اپلیکاتور پلاستیکی را پس از استفاده باید با آب و صابون شست تا ژله یاکرم در میان آن باقی نمانده و سبب سفت شدن حرکت سنبه آن نشود. اگر چنین حالتی پیش آمد، باید اپلیکاتور را در آب و لرم فرو برد، اما هرگز نباید آنرا جوشانید، زیرا ماده پلاستیکی آن، در برابر حرارتهای بالا تاب مقاومت ندارد. اکثر خانمها این احساس را دارند که ژله ها و کرمها کاملاً بیضررند. اما گاهی برخی از بیماران از تحریک و سوزشی در مهبل خود شکایت می کنند که ظاهراً نتیجه آلرژی فردی آنها به ژله یا کرم مخصوصی است و معمولاً با تغییر دادن نوع ژله یا کرم رفع می شود. به افرادی که فقط ژله یا کرم مصرف می کنند، مثل مصرف کنندگان دیافراگم باید تذکر داد که حداقل تا شش ساعت پس از آخرین مقاربت، مهبل خود را شستشو ندهند. حتی پس از این مدت هم شستشو لازم نیست، زیرا قسمت اعظم ژله یا کرم، صبح روز بعد هنگام برخاستن، از مهبل بیرون آمده و با شستشوی معمولی کاملاً پاک می شود. احتمال بروز حاملگی در این روش حدود ۲۰ درصد میباشد.

منبع:https://www.parsi1.com

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

دیافراگم ضد بارداری

دیافراگم ضد بارداری چیست و کاربرد آن

دیافراگم ضد بارداری وسیله گنبدی شکلی است که از ورقه نازکی از جنس لاستیک که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.