خانه » دانستنیهای خانواده » بارداری و زایمان » ناباروری در زنان و علل آن

ناباروری در زنان و علل آن

حامله شدن و باروری امری است که از لحاظ ظاهری بیشتر به زن مربوط می شود تا مرد و بدین جهت ناباروری در مرحله اول مشکلی است که زن با آن روبرو می باشد و اوست که معمولاً همراه با مادر و یا خواهر خود یا اقوام شوهر به پزشک مراجعه می نماید. نکاتی که پزشک معالج به هنگام گرفتن شرح حال از بیمار بدانها توجه دارد اغلب شامل سئوالاتی از قبیل سن زن و شوهر، مدت زمان ازدواج، مدت زمانی که مستمراً با شوهر زندگی کرده و برای بچه دار شدن سعی کرده اند، سن شروع قاعدگی، نظم قاعدگی، مقدار خونریزی و تغییراتی که در طی چند سال گذشته پیدا کرده است، سابقه بیماریهای مختلف، سابقه اعمال جراحی شکم مخصوصاً اعمال جراحی که برروی دستگاه تناسلی انجام گرفته باشد، سابقه معاینه و معالجات قبلی برای ناباروری، سابقه مصرف داروهای آرامبخش اعصاب، سابقه تغییرات در بدن زن مانند چاق شدن یا لاغر شدن و رشد زیادی مو در صورت و بدن، اطلاعات مربوط به روابط زناشویی، شوکهای شدید و فشارهای روحی و …. می باشد. پس از گرفتن شرح حال، مواردی را که پزشک معالج بمنظور بررسی و کشف علل ناباروری در زنان در اینگونه از افراد انجام می دهد به شرح زیر می توان بیان نمود

ناباروری در زنان

معاینه ناباروری در زنان

چنین معاینه ای شامل معاینه عمومی و معاینه دستگاه تناسلی است. در معاینه عمومی، بررسی پستانها و غده تیروئید در گردن بسیار اهمیت دارد. همچنین کبد و تومورهای قسمت های مختلف شکم زن بترتیب لمس می شود. در مشاهده بدن همچنین رشد مو در صورت و اندامها و لاغری و چاقی زیاد بیمار مورد توجه است. در معاینه دستگاه تناسلی نیز، معاینه لگن، دهانه رحم، لمس رحم و ضمایم آن (لوله ها و تخمدان ها) از جمله مواردی است که مورد نظر پزشک معالج می باشد.پزشک معمولاً در جلسه اول آزمایشهای عمومی مربوط به خون، ادرار، آزمایشهای مربوط به بیماری کبد، غدد تیروئید و فوق کلیوی و همچنین بیماری قند را نیز برای اطمینان از سلامتی کلی بدن توصیه می نماید که به عنوان مقدمه کار مفید است.

 بررسی فعالیت تخمدانها 

ناباروری در زنان

به گزارش پارسی وان اطمینان از تخمک گذاری ماهیانه زن و بررسی اختلالات احتمالی آن یکی از اساسی ترین اقدامات پزشک در معاینه بیمار  برای ناباروری در زنان است. نزدیک به یک سوم زوجهای نابارور به علت اختلال تخمدانها بچه دارد نمی شوند که خوشبختانه اکثر این بیماران قابل علاج هستند. آزمایشات متعددی برای بررسی تخمک گذاری بکار می روند که بررسی ترشحات دهانه رحم، آزمایش ترشحات مهبل، نمونه برداری از مخاط رحم، لاپاروسکوپی (روشی جهت مشاهده و بررسی احشاء داخلی شکم)، آزمایش فعالیتهای هورمونی تخمدانها از آن جمله اند

 بررسی عوامل مربوط به مهبل (مجرای تناسلی)

ناباروری در زنان

پزشک در هنگام معاینه دستگاه تناسلی زن با اسپکولوم، معمولاً وجود بیماریها و عوارض مختلف در مهبل، نظیر عفونتهای شدید، وجود دیواره های طولی یا عرضی در آن و یا وجود غدد در مجرای تناسلی را بررسی می کند و در صورت موجود بودن آن در برطرف کردن این عوامل بلافاصله اقدام می کند. گشاد یا تنگ بودن مجرای تناسلی و یا حتی پایین آمدن رحم خودبخود معمولاً باعث ناباروری در زنان نیستند. همانند مجرای تناسلی، دهانه رحم نیز در هنگام معاینه زن با اسپکولوم مشاهده و معاینه میگردد. در هنگام بررسی بایستی به وجود عفونتهای شدید یا پارگیهای عمیق در دهانه رحم توجه خاص نمود، زیرا هر دو عامل می توانند باعث ناباروری شوند و معالجه آنها ضروری است. در این زمینه بررسی ترشحات دهانه رحم و میزان نفوذ اسپرماتوزوئید از آن نیز، حائز اهمیت است.

بررسی عوامل مربوط به داخل رحم و لوله های رحمی

ناباروری در زنان

داخل رحم و لوله های رحمی Hysterosalpingography معمولا به کمک عکسبرداری که در اصطلاح نامیده میشود بررسی میگردد. اشکالاتی که در داخل رحم ممکن است وجود داشته باشد شامل چسبندگی، پولیپ رحم، فیبروم و یا اشکالات مادرزادی رحم است که گاه ایجاد ناباروری میکند. ضمناً سلامت و باز بودن لوله های رحمی در زن برای بارداری ضروری است. برای بررسی جزئیات امر و اطمینان کامل از نتیجه عکسبرداری، گاهی استفاده از لاپاروسکوپی Laparoscopy نیز ضرورت پیدا می نمایند. اساس لاپاروسکوپی براین است که پس از بیهوش نمودن بیمار در اتاق عمل، با استفاده از دوربین باریکی که از طریق ناف وارد شکم زن می شود، احشاء داخل شکم قابل بررسی و مشاهده میگردد. روش دیگری که امروزه برای بررسی داخل حفره رحم بکار میرود هیستروسکوپی Hysteroscopy است. هیستروسکوپ وسیله ای شبیه لاپاروسکوپ است که از پایین وارد حفره رحم می شود و داخل آن مشاهده میگردد. ممکن است با بیهوشی عمومی و یا بی حسی موضعی انجام شود. این روش امروزه در موارد خاصی بکار میرود.

منبع:https://www.parsi1.com

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

دیافراگم ضد بارداری

دیافراگم ضد بارداری چیست و کاربرد آن

دیافراگم ضد بارداری وسیله گنبدی شکلی است که از ورقه نازکی از جنس لاستیک که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.