خانه » کامپیوتر و اینترنت » آشنایی با زبان پی اچ پی و طراحی سایت با php

آشنایی با زبان پی اچ پی و طراحی سایت با php

زبان پی اچ پی PHP یک زبان برنامه نویسی برای طراحی وب سایت ها است که توسط راسموس لردورف ابداع شد. این زبان کد نویسی در سال 1995 ابداع شد و در حال حاضر توسعه آن برعهده گروه Php است. در ابتدا نام پی اچ پی از عبارت صفحه خانگی شخصی یا به انگلیسی Personal Home Page بر گرفته شده بود ولی اکنون مخفف کلمه بازگشتی PHP: Hypertext Preprocessor و به معنی پردازنده ابر متن می باشد.

آشنایی با زبان پی اچ پی و طراحی سایت با php

تفسیر کدهای زبان پی اچ پی

کدهای زبان پی اچ پی توسط سرور وب که نرم افزار Php روی آن نصب شده پردازش و تفسیر می شوند و دستورات این زبان می توانند مستقیما” در داخل کدهای زبان Html نیز قرار بگیرند. می توان گفت که زبان پی اچ پی یک نرم افزار آزاد است که تحت مجوز پی اچ پی انتشار پیدا کرده است. پی اچ پی را می توان به صورت رایگان بر روی تمامی سرور های وب ، سیستم های عامل ، پلتفرم ها و… نصب نمود. البته ابن زبان به صورت شی بر روی برخی از سیستم عامل ها و پلتفرم ها وجود دارد.

آشنایی با زبان پی اچ پی و طراحی سایت با php

جرقه زبان پی اچ پی

جرقه زبان پی اچ پی از سال 1994 آغاز شد زمانی که آقای راسموس لردوف برای مدیریت صفحه خانگی خود تعدادی اسکریپت به زبان C نوشت. این اسکریپتها وضایف ساده ای مانند نمایش دادن رزومه راسموس را بر عهده داشتند.

به مرور زمان و با پیشرفت تکنولوژی و علم برنامه نویسی وب نام صفحه شخصی (مفسر فرم ) یا PHP/FI برای آنها انتخاب گردید. این PHP/FI ها برای ساخت نرم افزارهای ساده برای وب سایت ها مناسب بودند. با تشکیل گروه برنامه نویسی و پس از امتحاناتی که بر روی نسخه بتا و همینطور بازنویسی موتور تجزیه کننده انجام گشت در نهایت PHP/FI 2 در سال 1997 میلادی انتشار یافت.

آشنایی با زبان پی اچ پی و طراحی سایت با php

باز نویسی موتور تجزیه کننده توسط اندی گاتسمن و زیو سوراسکی در سال 1997 منجر به تولید زبان پی اچ پی 3 گشت. حتی این دو نفر هسته ای جدید از زبان پی اچ پی را ابداع کردند که باعث به وجود آمدن موتور زند در سال 1999 میلادی گشت و سرانجام آنها شرکت زن تکنولوژی (در اسرائیل) تشکیل دادند. در 22 می سال 2000 میلادی بود که نسخه چهارم از زبان پی اچ پی عرضه شد. در سال 2004 نسخه 5 پی اچ پی که با استفاده از موتور زند 2 کار می کرد انتشار یافت. این نسخه حاوی ویژگی هایی همانند افزونه pdo برای دسترسی به بانک های اطلاعاتی ، بهبود بازدهی و پشتیبانی کامل از شی گرایی بود.

آشنایی با زبان پی اچ پی و طراحی سایت با php

 نسخه 5 و 6 زبان پی اچ پی

همزمان با نسخه 5 ، نسخه 6 زبان پی اچ پی در حال تکامل و انتشار بود ( پشتیبانی کامل از یونی کد در نسخه 6). این نسخه بخاطر مساله پیاده سازی پشتیبانی از یونی کد در سال 2010 میلادی به بخش در حال توسعه انتقال یافت و دیگر به نام نسخه 6 شناخته نمی شد.

تغییراتی مانند حذف register_globals(به دلیل خطرهای امنیتی)،(به دلیل تاثیرات غیر قابل پیش بینی)magic quote و safe mode بر روی نسخه 6 انجام گرفت.

آشنایی با زبان پی اچ پی و طراحی سایت با php

زبان پی اچ پی برای هر دو سیستم 64 بیتی و 32 بیتی وجود دارند. و تنها در سیستم عامل های ویندوز نسخه 32 بیتی منتشر شده است ولی مدتی است که نسخه های 64 بیتی زبان پی اچ پی برای سیستم های 64 بیتی ویندوزی به صورت امتحانی منتشر شده است که بهتر است برای سرور های بزرگ استفاده نگردد.

منبع : https://www.parsi1.com

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

جستجوی صوتی گوگل و بهینه سازی محتوای سایت

جستجوی صوتی گوگل و بهینه سازی محتوای سایت

امروزه استفاده از جستجوی صوتی و دستیار صوتی برای پاسخ به سوالات متداول افزایش یافته …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.