خانه » دانستنیهای خانواده » بارداری و زایمان » معاینه نوزادان پس از زایمان و اهمیت آن

معاینه نوزادان پس از زایمان و اهمیت آن

معاینه نوزادان قبل از انتقال نوزاد از اطاق زایمان و از نزد مادر بسیار مهم است. لازمست مشخصاتی مانند نام کامل پدر و مادر، جنس نوزاد، تاریخ و ساعت تولد، نام عامل زایمان، نام بیمارستان و نوع زایمان در ابتدا روی دو دستبند نوشته و به هر دو دست نوزاد بسته شود. مشخصات نوشته شده باید با پرونده مادر و نوزاد و در مقابل مادر کنترل و بعد روی مچها بسته شود. همچنین لازم است انگشت نگاری از پای نوزاد و انگشت دست مادر در پرونده نوزاد ثبت گردد.وزن، قد و اندازه دور سر نوزاد را باید وزن کرد و طول قدش را از فرق سر تا پاشنه پا و پیرامون پس سری  پیشانی سرش را اندازه گرفت و با سن آبستنی مقایسه کرد.

معاینه نوزادان

پیشگیری از عفونتها با معاینه نوزادان 

چشمهای تمام نوزادان باید با چکاندن قطره نیترات نقره ۱ درصد در مقابل عفونت گنو کوکی محافظت شود که این روش بهترین راه پیشگیری است. از قطره اریترومایسین نیز می توان استفاده نمود. اگر چه خونریزی در نوزاد تازه تولد یافته می تواند عللی غیر از کمبود فاکتورهای وابسته به ویتامین K داشته باشد اما تزریق عضلانی ۱ میلی گرم ویتامین K1 برای همه نوزادان بلافاصله پس از تولد به منظور جلوگیری از بروز بیماریهای خونریزی دهنده نوزادی توصیه می شود.معمولاً ۴ تا ۶ ساعت بعد از تولد، تغذیه نوزاد شروع می شود. بهتر است ابتدا گلوکز ۵ درصد بمقدار ۴۰- ۳۰ سانتیمتر مکعب به نوزاد داده شود، اگر تحمل کرد و استفراغ نداشت، بعداً هر چهار ساعت نوزاد را می توان از شیر مادر یا شیرخشک تغذیه نمود.  معاینات عمومی و انجام از مایسات لارم بلافاصله پس از تولد باید نوزاد را در جستجوی ناهنجاریهای مادرزادی و صدمات زایمانی معاینه کرد. معاینه باید در اتاق گرم و در زیر نور کافی انجام شود.

موارد معاینه نوزادان پس از زایمان

معاینه نوزادان

معاینه نوزادان موارد زیر را می تواند شامل گردد:تعیین ارقام و اندازه های بدن و علائم حیاتی: اندازه گیری قد، وزن، دور سر و سینه، تعداد نبض همراه با نسبت و نظم آن، دفعات تنفس و درجه حرارت بدن نوزاد ضروری است. در صورت لزوم باید فشارخون وی نیز مشخص شود. تعیین درجه حرارت بدن از طریق زیر بغل بهتر از راه رکتال است، چون وارد کردن ترمومتر به مقعد گاهی موجب عوارضی در حد پارگی روده می شود.معاینه پوست بدن نوزاد می تواند مسایل بسیاری را از نظر سلامت و یا وجود عوارضی برای معاینه کننده بازگو نماید. مثلاً نوزادان با سوء تغذیه داخل رحمی یا نوزادان نارس، به علت چربی بسیار اندک زیرجلدی، پوست چروکیده ای دارند که گاهی ممکن است رنگدانه های مکونیوم نیز روی پوست انها خودنمایی کند. رنگ پوست از نظر سیانوز یا اکروسیانوز که محدود به دستها و پاها میباشند و غالباً حالت گذرایی دارد می تواند بیانگر مشکل تنفسی نوزاد باشد. رنگ پریدگی پوست بیشتر معرف اتلاف خون یا ایسکمی و انوکسی مغزی میباشد که باید هر چه سریعتر به بررسی تشخیص علت آن پرداخت. رنگ قرمز ارغوانی پوست میتواند مربوط به پرخونی نوزاد و یا دیابتیک بودن مادر باشد که در شکل اخیر صورت نوزاد کاملاً قرمز و وزن او زیادتر از طبیعی است. لکههای ریز و جزیی خونریزی روی پوست و ملتحمه نوزاد ممکن است طبیعی باشد و اگر پتشی یا لکهای خونریزی کوچک زیاد بود باید بررسی تشخیصی بعمل آید. ناهماهنگ بودن رنگ پوست بدن (نیمی قرمز نیمی سفید) یا Harlequin مربوط به نارسی سیستم اعصاب خودکار بدن نوزاد است که در این صورت نوزاد را روی هر طرفی که بخوابانیم پوست نیمه تحتانی با نیمه فوقانی آن، دو رنگ کاملاً متمایز پیدا می کند (نیمه پایین قرمز و نیمه بالا سفید) و این تغییر رنگ با گریه نوزاد از بین میرود. وجود لکههای آبی رنگ مونگولویید در نقاط مختلف بدن ارزش تشخیصی زیادی نداشته و خودبخود در سال اول یا دوم زندگی برطرف می شود. اریتمای توکسیکوم یا قرمزی پراکنده همراه با زبری پوست حالت ساده ای است که احتمالاً مربوط به حساسیت پوست نوزاد به مایع آمنیوتیک است و گاهی مثل محل نیش زنبور، ملتهب و تاولی شده و غالباً خودبخود برطرف می شود. در معاینه سر نوزاد مسایل زیادی می توان بررسی نمود. مثلاً ناهماهنگی اندازه سر نوزادان نسبت به رشد تنه و اندام آنها غالباً حکایت از نارس بودن نوزاد دارد و یا فونتانلهای خیلی بزرگ می تواند معرف هیپوتیروئیدیسم نوزاد باشد. همچنین بزرگ بودن بی تناسب سر گاهی از هیدروسفالی نوزاد خبر میدهد.

معاینه صورت نوزاد

معاینه نوزادان

به گزارش مجله پارسی وان در معاینه صورت، شکل صورت و قیافه نوزاد عمدتاً باید از نظر تقارن، ورم یا پرخونی مورد توجه باشد. در معاینه چشمها، پلکها باید بطور قرینه باز باشد و سپس شکل و اندازه قرنیه و وجود عدسی چشم مورد توجه قرار گیرد. همچنین وضعیت مردمک، اندازه و واکنش آن به نور باید معاینه شود. در معاینه گوش، پائین تر از معمول قرار گرفتن لاله های گوش و یا تغییر شکل نرمه گوش ممکن است با ناهنجاریهای کلیوی همراه باشد. همچنین قدرت و ضخامت غضروف لاله گوش می تواند نمودار رسیدگی و یا نارسی نوزاد باشد و طول زندگی جنینی را مشخص کند. در معاینه بینی باید از وجود آترزی یا انسداد مجرای بینی با خبر شد و بخصوص اگر نوزاد ظاهراً سالم ولی مشکل تنفسی داشته باشد با عبور کاتتر نرم و نازک در بینی نوزاد، از این ناهنجاری بصورت مستقیم یا با رادیوگرافی مطلع شد.

منبع:https://www.parsi1.com

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

دیافراگم ضد بارداری

دیافراگم ضد بارداری چیست و کاربرد آن

دیافراگم ضد بارداری وسیله گنبدی شکلی است که از ورقه نازکی از جنس لاستیک که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.