خانه » کامپیوتر و اینترنت » تکنولوژی دندان آبی را بیشتر بشناسید

تکنولوژی دندان آبی را بیشتر بشناسید

بلوتوث یک تکنولوژی سخت افزاری است که برای انتقال اطلاعات و داده ها از آن استفاده می شود. البته در حال حاضر تکنولوژی وای فای (wifi) هم با نصب نرم افزار این قابلیت را با سرعت بیشنری در خود جای داده است. Bluetooth بلوتوث یا دندان آبی نام بازرگانی بیسیم با برد کم برای فرستادن پیام ، عکس ، موسیقی ، فیلم و یا اطلاعات دیگر می باشد. در واقع فناوری بلوتوث این امکان را به کاربران می دهد که با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و به دستگاه های یکدیگر متصل شوند.

تکنولوژی دندان آبی را بیشتر بشناسید

نامگذاری دندان آبی

بلوتوث یه معنای دندان آبی است. این نام از افسانه ها گرفته شده است. گفته شده یکی از حکام اروپایی ( در روایات مختلف اسپانیا، بریتانیا ، فرانسه یا اسکاندیناوی  که بطور دقیق مشخص نیست) علاقه زیادی به خوردن تمشک های وحشی بنفش داشت و به قدری تمشک وحشی می خورد که تمام دندهایش آبی شده بودند. این حاکم اروپایی علاقه زیادی به برقراری رابطه و رفت و آمد به کشورهای همسایه و اطراف خود را داشت ( دقیقا” مانند تکنولوژی بلوتوث که با دستگاه های اطراف خود ارتباط برقرار می کند) . بنابراین توسعه دهندگان این تکنولوژی نام دندان آبی یا همان بلوتوث را به خاطر شباهت این تکنولوژی به حاکم اروپایی برای آن برگزیدند.

بلوتوث قادر است دستگاه های ارتباطی را به هم متصل کند و کار با آن آسان و ساده است که باعث محبوبیت و رواج این تکنولوژی گردیده است. بلوتوث از فرکانس غیر منظم استفاده می‌کند و در هرجای دنیا قابل دسترس است.

بلوتوث یک رشته خصوصیت بی‌سیم است که ارتباطات کوتاه‌برد بین وسایل مجهز به تراشه‌های کوچک و اختصاصی بلوتوث را تعریف می‌کند. بلوتوث یک استاندارد رادیویی و پروتکل ارتباطی برای مصارف با توان پایین و برد کوتاه می‌باشد که با نصب یک میکروچیپ ارزان قیمت در دستگاه‌ها فعال می‌شود. بلوتوث در حقیقت نام تجاری برای شبکه‌های بی‌سیم شخصی است که با استاندارد IEEE ۸۰۲٫۱۵ هم شناخته می‌شود. این بلوتوث برای فاصله‌های نزدیک و ارسال پیغام، عکس یا هر اطلاعات دیگر استفاده می‌شود. اختراع تکنولوژی بلوتوث در سال ۱۹۹۴ تحول عظیمی در عرصهٔ ارتباطات به‌ویژه موبایل‌ها به‌وجود آورد. تنها یکی از ویژگی‌های مفیدش حذف سیم‌های بسیار از سازمان‌ها، ادارات و منازل بود. مانند حذف سیم بین موس و کامپیوتر، حذف سیم بین صفحه کلید و کامپیوتر، حذف سیم بین موبایل و کامپیوتر و…

مخترع بلوتوث، یاپ هارتسن اهل هلند است. بلوتوث یا به عبارتی دندان آبی از نام پادشاه دانمارک بنام هارالد بلوتوث الهام گرفته شده‌است. این تکنولوژی یک استاندارد رادیویی و پروتکل ارتباطی برای ارتباط یا اتصال با فاصله کوتاه است.

زمانی که دو دستگاه الکترونیکی نیاز به ارتباط با یکدیگر دارند، باید دارای سیستم‌های ارتباطی مشترک به روش بلوتوث باشند؛ یعنی هر دو دستگاه باید مجهز به تراشه یا میکروچیپ بلوتوث باشند.

تکنولوژی دندان آبی را بیشتر بشناسید

ارتباط با بلوتوث

استفاده از بلوتوث بسیار ارزان است و با نصب یک میکروچیپ می توان از آن استفاده نمود. این تکنولوژی با استاندارد IEEE802,15 نیز شناخته می شود. بلوتوث در سال 1994 یک تکنولوژی بزرگ محصوب می شد زیرا یکی از فواید آن حذف سیم های بسیار زیاد در ساختمان ها ، ادارات و نهادها ، منازل و غیره بود. همانطور که می دانید موس ها و کیبورد های بیسیم نیز از این تکنولوژی استفاده می کنند.

بلوتوث اختراع آقای یاپ هارتسن هلندی است. زمانی که دو دستگاه بخواهند با هم از طریق بلوتوث ارتباط برقرار کنند، هر دو دستگاه باید به میکروچیپ سخت افزاری بلوتوث مجهز شده باشند. در واقع شرط لازم برای برقراری ارتباط از طریق بلوتوث تنها همین مورد است.

ارتباط به وسیله فرکانس های رادیویی انجام می پذیرد. بلوتوثها یک فرستنده و گیرنده هستند که  با فرکانس های GHz ۲٫۴ تا GHz ۲٫۴۸ کار می‌کند. یکی ازدلایلی که این فرکانس انتخاب شده این است که این فرکانی در تمامی جهان بطور رایگان در دسترس عموم قرار دارد پس محدودیتی برای داشتن مجوز در کار نیست. در اصطلاح به این فرکانس ISM می گویند که طبق توافقنامه های بین المللی برای استفاده توسط لوازم علمی ، پزشکی و صنعتی کنار گذاشته شده است. بلوتوث سرعتی معادل 723 کیلوبایت در ثانیه دارد که سرعت بسیار پایینی محصوب می شود ولی برای انتقال اطلاعات و داده ها و هنچنین دسترسی به اینترنت کافی است.

تکنولوژی دندان آبی را بیشتر بشناسید

شعاع برد سیگنال بلوتوث تقریبا” چیزی حدود 10 متر است. به همین دلیل تداخل امواج با تلفن های همراه، کامپیوترها و غیره به وجود نمی آید. بلوتوث از یک فناوری دیگر به نام «جهش فرکانس در طیف گسترده» یا(FHSS) استفاده می کند، این فناوری  احتمال استفاده از فرکانس برابر توسط دو دستگاه به طور همزمان را تقریباً به صفر می‌رساند. بر پایه این تکنولوژی هر وسیله این امکان را دارد که از ۷۹ فرکانس منحصربه‌فرد که به صورت اتفاقی از میان یک سری فرکانس‌های از پیش تعیین شده انتخاب می‌شوند، استفاده کند؛ و به طور منظم تغییر فرکانس می‌دهد. درمورد بلوتوث این عمل تغییر فرکانس در دستگاه فرستنده حدود ۱۶۰۰ بار در ثانیه اتفاق می‌افتد، بر پایه همین تکنولوژی از اختلال بین امواج بلوتوث با دستگاه‌هایی مثل کنترل درب پارکینگ یا تلفن‌های بی‌سیم جلوگیری می‌گردد. پس می توان گفت از نظر تداخل امواج و تغییر در اطلاعات دیجیتالی ، سیستم بلوتوث جزئی از سیستم های امن محصوب می گردد.

 

منبع : https://www.parsi1.com

 

 

 

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

گلکسی ام 30

ابعاد و طرح نهایی گوشی گلکسی ام 30 افشا شد!

شرکت سامسونگ قصد دارد تا در آینده نزدیک از گوشی گلکسی ام 30 خود رونمایی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.