خانه » کامپیوتر و اینترنت » بلوتوث و نکاتی بسیار مهم در مورد آن

بلوتوث و نکاتی بسیار مهم در مورد آن

Harald I Blåtand نام یک پادشاه اسکاندیناویایی بود( در واقع واژه بلوتوث از او الهام گرفته شده است ). در حقیقت هارلد دندان آبی در بین سالهای 940 تا 985 میلادی پادشاه بود و در سال 910 میلادی متولد شد. او یک وایکینگ بود و مانند سایر وایکینگ ها جنگ برای به دست آوردن گنج را کاری با ارزش و پسندیده می دانست. زمانی که خواهر بلوتاند، همسرش اریک ، شاه نروژ  را در جنگ سختی که نروژیان درگیر آن بودند از دست داد، به دانمارک آمد و از هارالد خواست تا زمام امور در نروژ را به‌دست گیرد و آرامش و امنیت را در نروژ برقرار نماید. هارالد نیز از این فرصت استفاده کرده و قلمرو حکومت خود را گسترش داد.

تا قبل از این، نروژ و دانمارک همیشه با هم درحال جنگ بودند و افراد زیادی در این جنگ‌ها کشته می‌شدند. در سال ۹۶۰ میلادی، هارالد که در اوج قدرت خود بود، اعلام صلح میان دو کشور نمود و با گسترش قلمرو پادشاهی خود، همزمان بر دو کشور دانمارک و نروژ فرمانروایی کرد. وی یکپارچگی بین کشورها را، که پدرش آغاز کرده‌بود، کامل نمود. هارالد بلوتاند، دانمارک و نروژ را به هم پیوند داد، همان‌گونه که امروزه «بلوتوث» دنیای کامپیوترها و ارتباطات را به هم پیوند داده‌است. به افتخار هارالد دندان‌آبی، که مردم دو کشور را با هم پیوند داده و با ایجاد ارتباط بین دو کشور، آنها را از جنگ و مصیبتی که دامن‌گیرشان بود نجات داد، نام فناوریی را که امروزه دنیای کامپیوتر و ارتباطات را به هم پیوند داده بلوتوث گذاشتند.

بلوتوث و نکات مهم در مورد آن

ابداع بلوتوث

ابتدا این شرکت اریکسون بود که ایده بلوتوث را داشت. ایده ابتدایی بلوتوث نیز در سال 1994 توسط این شرکت سوئدی شکل گرفت. اریکسون در ان زمان درحال ساخت یک ارتباط رادیویی کم‌مصرف، کم‌هزینه بین تلفن‌های همراه و یک گوشی بی‌سیم بود. بعدها ایده بلوتوث به تلفن های همراه نیز راه یافت. در سال 1998 میلادی بود که اریکسون موفق به تشکیل گروه SIG و با همکاری چند کشور دیگر شد.

بلوتوث و نکات مهم در مورد آن

ارتباطات بلوتوثی

زمانی که دودستگاه بلوتوث در محدوده یکدیگر قرار می گیرند ، جهت ایجاد ارتباط با همدیگر تلاش می کنند. اگر در آن لحظه هیچ پیکونتی( واحد پایه در سیستم های بلوتوث یک پیکونت است) وجود نداشته باشد یک فرایند مبادله فعال می‌شود. یک دستگاه به عنوان گره اصلی در نظر گرفته می‌شود و بقیه به عنوان گره‌های پیرو انتخاب می‌گردند. گره اصلی فرکانس، ترتیب پرش‌های فرکانس، زمان‌بندی و ترتیب گره‌های پیرو را انتخاب می‌نماید. گره اصلی هم چنین مسئولیت تعلیم دادن گره‌های پیرو برای تغییر وضعیت دادن به حالت‌های دیگر برای زمان‌های غیرفعال را برعهده دارد. گره اصلی و پیرو باید اطلاعات ساعت و آدرس را به منظور وارد شدن گره پیرو به پیکونت متعلق به آن گره اصلی، مبادله نماید. هر دستگاه بلوتوث یک مشخصه جهانی(Global ID) منحصربه‌فرد برای ایجاد مدل پرش (hopping pattern) دارد.

یک دستگاه بلوتوث می‌تواند دریکی از این حالات قرار بگیرد : Standby یا آماده به خدمت که زمانی است که دستگاه روشن است ولی به پیکونت وصل نیست.Inquiry یا در حال جستجو هنگامی است که در خواست‌هایش را برای پیدا کردن دستگاهایی که می‌تواند به آنها وصل شود می فرستد .Page یا فراخوانی که مربوط به گره اصلی در پیکونت است و به معنی پیغام‌هایی است که دستگاه برای دعوت گره‌های پیرو جهت اتصال به پیکونت ارسال می‌کند. Connect یا همان اتصال زمانی است  که ارتباط موفقیت آمیز بین گره اصلی و دستگاه جدید برقرار می گردد. دستگاه جدید که نقش پیرو را بازی می کند به حالت connected درآمده و یک آدرس فعال دریافت می‌کند.

Transmit  یا همان ارسالبه حالتی گفته می شود که دستگاه در حال ارسال داده های خود باشد. وقتی که ارسال داده تمام شد به حالت connected در می‌آید.

Sniff نیز حالت کم‌مصرف دستگاه است که مربوط به گره پیرو می‌باشد و به اندازه بازهٔ زمانی از قبل تعیین شده استراحت می‌کند. sleep دستگاه در زمان مشخص شده برای انتقال و جابجایی داده فعال می‌شود و دستگاه دوباره به حالت غیرفعال باز می گردد تا زمان sniff مشخص شدهٔ بعدی فرا برسد. به این حالت حالت خواب سیستم نیز گفته می شود.

حالت انتظار یا Hold نیز حالت کم مصرف دیگری است که گره پیرو به مدت از پیش تعیین شده‌ای غیرفعال است، اگرچه در این حالت انتقال داده‌ای صورت نمی‌پذیرد.

وقتی که دستگاه پیرو داده‌ای برای ارسال یا دریافت نداشته باشد ممکن است دستگاه اصلی، آن را به سمت حالت استراحت هدایت نماید. وقتی که دستگاه وارد حالت استراحت می‌شود، آدرس فعال خود را در پیکونت رها می‌کند. این آدرس پس از آن به گره پیروایی که، گره اصلی آن را از حالت غیرفعال دوباره فعال می‌کند، اختصاص داده می‌شود.

پروتکل های بلوتوث

مشخصه بلوتوث، پروتکلی است که بلوتوث را به سه گروه منطقی تقسیم می‌کند که عبارتند از:

گروه پروتکل انتقال : پروتکل‌های انتقال به دستگاه‌های مجهز به بلوتوث این امکان را می‌دهند که محل یکدیگر را تعیین کنند و لینک‌های فیزیکی و منطقی را توسط پروتکل‌های لایه بالاتر و درخواست‌ها مدیریت نمایند. به این نکته باید توجه داشت که استفاده از واژه Transport در اسم این پروتکل به این منظور نیست که این پروتکل منطبق با لایه انتقال از مدل ارجاعی اتصال داخلی سیستم باز، نمی‌باشد. بلکه این پروتکل‌ها مطابق با لایهٔ Data link و لایهٔ فیزیکی از مدل OSI می‌باشند. لایه‌های رادیویی، باند پایه، مدیریت لینک، کنترل منطقی اتصال و انطباق و واسط کنترل ند میزبان که به صورت HCI نامیده می‌شود، در گروه پروتکل‌های انتقال قرار دارند. این پروتکل‌ها هردو انتقال هم‌زمان و غیرزمان را پشتیبانی می‌کنند. تمام پروتکل‌ها در این گروه برای پشتیبانی از ارتباط بین دستگاه‌های مجهز به بلوتوث لازم هستند.

گروه پروتکل لایه‌های میانی : شامل سه قسمت و پروتکل‌های استاندارد صنعتی می‌باشند. مانند پروتکل‌های ایجاد و توسعه یافته توسط SIG. این پروتکل‌ها به درخواست‌های موجود و جدید امکان می‌دهند که بر روی لینک‌های بلوتوث عمل کنند. پروتکل‌های استاندارد صنعتی شامل پروتکل نقطه به نقطه (PPP)، پروتکل اینترنت (IP)، پروتکل کنترل انتقال (TCP)، پروتکل‌های درخواست بی‌سیم(WAP) و پروتکل‌های تبادل شئ OBEX)) هستند که از تجمیع داده توسط اشعه مادون قرمز (IrDA) تشکیل می شوند.

گروه کاربردها این گروه شامل درخواست‌های فعلی، که از لینک‌های بلوتوث استفاده می‌کنند، می‌باشد. آن‌ها می‌توانند شامل درخواست‌های legacy مانند درخواست‌های مطلع از بلوتوث باشند. این لایه محل قرارگرفتن انواع برنامه‌های کاربردی و پروفایل‌ها است. این لایه برای انجام کار از خدمات پروتکل‌های موجود در لایه‌های زیرین بهره می‌برد. هر برنامه کاربردی، زیرمجموعه‌ای از پروتکل‌های مختص به خود را به خدمت می‌گیرد. ابزارهای ویژه‌ای مثل گوشی بی‌سیم بسته به نوع برنامه کاربردی آنها، فقط به برخی از پروتکل‌ها نیازمند هستند.

مزایای فناوری بلوتوث

قیمت : قیمت ارزان فناوری بلوتوث باعث محبوبیت این سیستم گردیده است. بلوتوث از محدوده فرکانسی ۲٫۴۰ تا ۲٫۴۸ گیگا هرتز استفاده می کند که رایگان است و نیاز به هیچگونع مجوزی نیز ندارد.

سرعت بلوتوث : در صورتی که از ارتباط همزمان استفاده شود نرخ انتقال اطلاعات ۴۲۳ کیلوبایت در ثانیه می باشد. در این نوع ارتباط دستگاه فرستنده و گیرنده به طور هم‌زمان قادر به دریافت و ارسال اطلاعات هستند. در نوع دیگر ارتباط که ارتباط غیرهمزمان نام دارد نرخ انتقال اطلاعات ۷۲۰ کیلوبایت در ثانیه می باشد. البته با وجود سرعت بیشتر این ارتباط نسبت به ارتباط هم‌زمان، قابلیت ارسال و دریافت در یک زمان را ندارد. سرعت بلوتوثف سرعت نسبتا” پایینی است اما برای انتفال اطلاعات و اتصال به شبکه و اینترنت مناسب است.

عدم تداخل امواج : بلوتوث مجهز به سیستم عدم تداخل امواج می باشد. بلوتوث در یک محدوده فرکانسی مشخص به صورت خودکار تغییر فرکانس می دهد.

اتوماتیک : دستگاه‌های مجهز به بلوتوث به طور خودکار یکدیگر را تشخیص داده و ارتباط برقرار می‌کنند و داده‌ها بدون دستور ما یا با دستور ما انتقال داده می شوند.

مصرف انرژی کم : بلوتوث مقدار زیادی از باتری را مصرف نمی کند درواقع هر سیگنالی که ارسال یا دریافت می شود فقط 1 میلی وات از باتری را مصرف می کند.

بلوتوث  کاربردهای زیادی دارد بطور مثال در هدست های بیسیم و یا موس و کیبرد از آن استفاده می شود. همینطور در کنترل از راه دور های تلویزیون ها، اسپیکرها ، دسته ها و کنترل های کنسول های بازی مانند PlayStation ، Xbox و Wii وغیره. بسیاری از کاربردهای دیگر.

بلوتوث و نکات مهم در مورد آن

امنیت بلوتوث 

با رعایت ایمینی و استفاده از رمز و رمزگذاری می توانید از یک شبکه بلوتوثی محافظت نمایید. توجه کنید یک ورود غیر مجاز به سیستم بلوتوث شما می تواند خسارات جبران ناپذیری را به شما وارد سازد. برای امنیت بیشتر هتگامی که از بلوتوث استفاده نمی کنید آن را خاموش کنید. یا می توانید از قابلیت استفاده از بلوتوث بصورت پنهان استفاده کنید می توانید دستگاه‌ها را جفت کنید بدین ترتیب آنان می‌توانند حتی در حالت نهان نیز با یکدیگر ارتباط برقرار نمایند.

Bluetooth v3.0 + HS

 در سال ۲۰۰۹ این نسخه از بلوتوث معرفی شد و برای اولین بار، فناوری بلوتوث به طور مستقیم از فناوری ۸۰۲٫۱۱ بهره می گرفت. نسخه‌هایی از Bluetooth که به HS مجهزند، می‌توانند از بستر امواج ۸۰۲٫۱۱ استفاده کنند و اطلاعات را با سرعت ۲۴ مگابیت بر ثانیه انتقال دهند. در واقع برقراری و تأمین نیازمندی‌های امنیتی ارتباط تنها از فناوری بلوتوث استفاده می‌کند و انتقال اطلاعات در بستر802.11 صورت می‌گیرد. این فناوری از انرژی بیشتری نیز استفاده می‌کند.

Bluetooth v4.0

این نسخه تنها نسخه‌ای از بلوتوث است که می‌تواند به طور همزمان با تمام نسخه‌های Bluetooth با همان پروتکل ارتباط برقرار نماید. علاوه بر این که این نسخه از بلوتوث از BLE نیز بهره می‌گیرد. BLE یا Bluetooth Low Energy در این محصول، مصرف انرژی ارتباطات بلوتوث را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. این فناوری مصرف انرژی بلوتوث را در هنگام زمان خواب به حداقل می‌رساند. به عنوان مثال یک کاربر از یک هدست Bluetooth برای مکالمات استفاده می‌کند. زمانی که خبری از مکالمه نیست و مکالمه قطع گردیده است، BLE مصرف بلوتوث را به حداقل می‌رساند و به محض برقراری ارتباط، بلوتوث مانند نسخه‌های دیگر انرژی مصرف می‌نماید.

LISBON

نسخه بعدی بلوتوث LISBON نامگذاری شده که شامل یک تعداد مشخصه‌است از جمله افزایش امنیت و قابلیت استفاده بیشتر از بلوتوث که ویژگی‌های اصلی آن به ترتیب زیر است: تغییر رمز به صورت اتوماتیک: به‌طور تناوبی کدهای رمزی تغییر می کنند تا امنیت افزایش پیدا کند. گسترش پاسخ به درخواست‌ها: در طول پروسه بازبینی و درخواست، اطلاعات بیشتری جمع‌آوری شده و به دستگاه‌ها امکان فیلترینگ بهتری را جهت ارتباط می‌دهد. کاهش توان مصرفی: سبب کاهش توان مصرفی، وقتی که وسایل در وضعیت sniff low power هستند، می‌شود و مصرف را کاهش می دهد. افزایش کیفیت سرویس: سبب خواهد شد که وقتی ترافیک مخابراتی در یک خوشه پیکونت بالاست، داده‌های صوتی و تصویری با کیفیت بالا ارسال گردند. جفت شدن وسایل به طور ساده: به شکل اساسی وظیفه بهبود در جفت شدن وسایل بلوتوث را به عهده دارد. به‌طوری که در یک زمان هم کارایی و هم امنیت افزایش پیدا می کنند. انتظار می‌رود که این مورد به‌طور قابل توجهی در استفاده از بلوتوث افزایش یابد. ویرایش بعد از LISBON, SEATTLE نام دارد که مشخصه و ویژگی‌های بیشتری را دارد که عمده آنها روی UWB متمرکز شده‌است. این خصیصه امکان استفاده از بلوتوث را در عرض باند بسیار بالای رادیویی موجب شده که به دنبال آن ارسال و انتقال اطلاعات داده‌ها را با سرعت بسیار بالا فراهم می‌نماید.

 گروهی از هکرها که با عنوان Flexilis شناخته می‌شوند، توانستند دو وسیله «بلوتوث» را که حدود نیم مایل (۸۰۰ متر) از یکدیگر دور بودند با موفقیت به هم متصل کنند. آنها از آنتنی مجهز به یک نوسان نما و یک آنتن Yagi استفاده کردند که همه آنها به قنداق یک تفنگ متصل شده بود. کابلی آنتن را به کارت «بلوتوث» در رایانه متصل می‌کرد. بعدها آنتن را «تیرانداز آبی» نامگذاری کردند.

منبع : https://www.parsi1.com

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

گلکسی ام 30

ابعاد و طرح نهایی گوشی گلکسی ام 30 افشا شد!

شرکت سامسونگ قصد دارد تا در آینده نزدیک از گوشی گلکسی ام 30 خود رونمایی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.