خانه » دانستنیهای خانواده » بارداری و زایمان » وزن نوزاد و دسته بندی نوزادان بر اساس وزنشان

وزن نوزاد و دسته بندی نوزادان بر اساس وزنشان

زندگی جنینی و نوزادی مجموعه دورانی را تشکیل میدهند که در طی آن، تکامل و رشد انسان تحت تأثیر عوامل ژنتیکی، محیط داخل رحمی و خارج از آن می باشد و در این میان، نقش عوامل اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی در خور توجه ویژه است. به عنوان مثال وضعیت بد اقتصادی معمولا با نارس بودن نوزادان و کمبود وزن نوزاد توأم می باشد که نه تنها در دوره نوزادی بلکه در خلال شیرخواری نیز با درصد بالایی از معلولیت و مرگ و میر ارتباط مییابد. مسائل اجتماعی نظیر کمبود پزشک در مناطق عقب مانده که بیشترین احتیاج به مراقبت های پزشکی را دارند و عدم استفاده مؤثر بسیاری از مادران در این مناطق از مراقبتهای دوران بارداری و طب پیشگیری نیز در ابتلاء و مرگ و میر دوره جنینی، نوزادی و پس از آن دخالت دارند. عدم استفاده مادران از امکانات بهداشت عمومی غالباً به علت ناکافی بودن آموزش بهداشت، عدم توانایی پرداخت هزینه این مراقبتها و دسترسی محدود آنها به این مراکز بهداشتی و پیشگیری است.

وزن نوزاد

وزن نوزاد طبیعی و نارس

به گزارش مجله پارسی وان نوزاد طبیعی نوزادی است که که در حالت طبیعی و مناسب بارداری مادر با رشد هنجار در شرایط صحیح بهداشتی پس از گذشت ۳۸ تا ۴۲ هفته از زندگی داخل رحمی با وزن، قد، دور سر و سینه و ظاهر نرمال متولد شده و ضریب اپگارش بالاتر از ۷ می باشد.نوزاد نارس نوزادی است که در بعد زمانی یا طول مدت زندگی داخل رحمی نقصان داشته و قبل از ۳۸ هفتگی بارداری که از اولین روز آخرین قاعدگی مادر محاسبه می شود متولد گردد. معمولاً چنین نوزادانی ممکن است ناهنجاریهایی نیز داشته و وزن تولد آنها کم بوده باشد

بررسی کمبود وزن نوزاد

 

وزن نوزاد

نوزاد کم وزن نوزادی است که در بعد رشد داخل رحمی دچار مشکل بوده و در نتیجه وزن زمان تولدش کمتر از ۲۵۰۰ گرم باشد. چنین نوزادی اغلب نارس نیز بوه و معمولاً دارای مشکلات بسیاری می باشد. بنحوی که از جمله مهمترین علت مرگ و میر زمان نوزادی را کمبود وزن نوزاد گزارش کرده و در بعضی تحقیقات آن را تا سه برابر نوزادان با وزن طبیعی دانستهاند. نکته قابل ذکر اینکه طبق گزارش آماری سازمان بهداشت جهانی، سالیانه حدود ۲۱ میلیون نوزاد کم وزن در جهان متولد می شوند که ۲۰ میلیون آنها مربوط به کشورهای جهان سوم است. نوزادی که در دو بعد زمانی و رشد داخل رحمی دچار مشکل بوده و در اثر سوء تغذیه زمان جنینی و یا مشکلات دیگر درون زهدانی زودتر از موعد متولد شده و وزن تولدش نسبت به سن جنینی اش کمتر از معمول باشد. علت این عارضه را بیشتر مربوط به اختلالات عروق جفت و نارسایی تغذیه جفتی یا خط تهیه غذایی در خملها یا پرزهای جفت میدانند. البته گاهی ممکن است علت کندی رشد داخل رحمی مربوط به ناهنجاریها و عیوب جنین باشد و یا مشکلات و بیماریهای مادر مثل سوء تغذیه، بیماری قند و مسمومیت حاملگی موجب آن گردد. این نوزادان نسبت به دو دسته نوزادان کم وزن و نارس مشکلات بیشتری داشته و عوارض مختلفی در مرحله نوزادی آنان را تهدید می کند.

بررسی نوزاد دیررس 

وزن نوزاد

نوزاد دیررس نوزادی است که پس از گذشت ۴۲ هفته از زندگی داخل رحمی تولد می شود. این نوزادان نیز علیرغم توقف بیشتر در داخل رحم مشکلاتی داشته که نهایتاً رقم مرگ و میر آنها در مرحله نوزادی، طفولیت و کودکی بالاتر از معمول است. علت مشکلات و مرگ و میر بیشتر نوزادان دیررس آن است که فونکسیون جفت پس از ۴۰ هفتگی شروع به نقصان کرده و تغذیه جنین از این زمان به بعد کاهش مییابد. استعداد این نوزادان به هیپوکسی و آسپیراسیون مکونیوم بیش از حد معمول بوده و مشکلات تنفسی آنها در مرحله نوزادی همیشه باید مورد توجه قرار گیرد. سایر نوزادان آسیب پذیر: در این دسته نوزادانی را میتوان نام برد که در ارتباط با عوارضی از طرف مادر، رحم، جفت، بندناف و یا خود جنین با مشکلات چندی زائیده می شوند و نیازمند مراقبتهای ویژه اند. بیماریهای قلبی – تنفسی مادر، جفت سرراهی، پاره شدن زودتر از موقع کیسه آب، گره خوردن بندناف و ناسازگاریهای خونی مادر و جنین از جمله علل قابل ذکر در این رابطه هستند. این دسته از نوزادان ممکن است در بدو تولد شدیداً سیانوزه باشند و با مشکل تنفسی متولد شوند که علت مشکل تنفسی آنها بیشتر باز نشدن حفرههای هوایی ریه ها به میزان مناسب و تأخیر در شروع تبادلات گازی در لحظات اول پس از ولادت می باشد.

منبع:https://www.parsi1.com

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

دیافراگم ضد بارداری

دیافراگم ضد بارداری چیست و کاربرد آن

دیافراگم ضد بارداری وسیله گنبدی شکلی است که از ورقه نازکی از جنس لاستیک که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.