خانه » کامپیوتر و اینترنت » معرفی سایت الکسا و امکانات آن برای سایت ها

معرفی سایت الکسا و امکانات آن برای سایت ها

سایت الکسا (Alexa) فعالیت خود را در سال 1996 آغاز نمود. الکسا زیر مجموعه شرکت آمازون می باشد. رتبه alexa بعد از پیج رنک گوگل برای مدیران وبسایت ها اهمیت زیادی دارد.

معرفی سایت الکسا و امکانات آن برای سایت ها

تاسیس الکسا

وبسایت الکسا توسط Brewster Kahle و Bruce Gilliat در 1996 تاسیس شد. انتخاب نام الکسا هم بی دلیل نیست، دلیل انتخاب این نام ادای احترام به کتابخانه اسکندریه مصر به عنوان یکی از بزرگترین محلهای دانش در مقابل اینکه دنیای اینترنت قابلیت تبدیل شدن به چنین محلی را دارد، انتخاب شده است.

الکسا از طریق مرورگر کاربرانی که دارای تولبار alexa هستند آمار آنها را به دست می‌آورد. این شرکت در سال 1998 نسخه‌ای 2 ترابایتی از اطلاعات دنیای وب را به کتابخانه Library of Congress تحویل داد. در سال ۱۹۹۹ الکسا با ارزش ۲۵۰ میلیون دلار توسط آمازون خریداری شد. آمازون الکسا را برخلاف آنچه که در ابتدا بود به موتور جستجوی هوشمند تبدیل کرد. در اوایل سال ۲۰۰۲ Alexa همکاری خود با گوگل را آغاز نمود و در سال 2033 میلادی نیز با شرکت Open Directory Project قرارداد همکاری بست. در می سال ۲۰۰۶ آمازون نتایج جستجو در Alexa را از طریق گوگل به نمایش درآورد تا کاربران اینترنت را از آمار جستجوی سایتها در alexa باخبر سازد. در دسامبر 2006 بخش جستجوی عکس alexa راه‌اندازی شد. در 27 نوامبر سال 2008 الکسا اعلام کرد باتوجه به اینکه موتور جستجو این سایت مناسب نبوده است سرویس را قطع خواهد کرد که این اتفاق در29 ژانویه سال 2009 رخ داد و از این پس تیم شرکت به طور تخصصی به رتبه بندی سایت‌ها اقدام نموده است.

معرفی سایت الکسا و امکانات آن برای سایت ها

امکانات

alexa به مدیران سایت ها امکانات رایگان بی شماری می دهد مانند نمایش تعداد بازدیدکنندگان، بازدید کل ، لینکهای ورودی ، میانگین زمان حضور و تعداد بازدیدهای هر کاربر ، ورودی از موتورهای جستجوگر اینترنتی و بسیاری از امکانات دیگر. البته برخی سابت های ایرانی نیز مانند Alexa این امکانات را در اختیار کاربران خود قرار می دهند اما الکسا در رتبه بالاتر و برتری قرار دارد. همچنین Alexa با ارائه جداول آماری به مدیران سایت ها کمک می کند تا آنالیز به روز و کارآمدی از سایت خود داشته باشند.

رتبه وبسایت Alexa

هر چه عدد رنک alexa کمتر باشد یعنی سایت شما پر بازدیدتر و محبوب تر بوده است و توانسته کاربران زیادی را به خود جذب کند.این رنک بر اساس ترافیک و نمایش سایت به وبسایت شما داده می شود. به زبان ساده می توان گفت رنک الکسا عددی است که این سایت برای رتبه سایت شما نشان می دهد. هر چه عدد رنک سایت شما بیشتر باشد سایت شما از محبوبیت و بازدید کمتری برخوردار است.

معرفی سایت الکسا و امکانات آن برای سایت ها

خدمات اصلی الکسا

برترین وب ها : در این قسمت از alexa وب‌گاه‌های پربازدید نمایش داده می شوند. برای نمایش وب‌گاه‌های پربازدید از ۳ نوع فیلتر استفاده می‌شود: جهانی، کشوری و بر پایه موضوع خاص

مشخصات وب‌گاه (Site Info) : الکسا طیف گسترده‌ای از داده‌های دقیق برای هر وب‌گاه را دارا است.

واتز هات (What’s Hot): این بخش صفحات معروف اینترنت را نمایش می‌دهد و هر ۵ دقیقه به روز می‌شود.

نوارابزار الکسا (The Alexa Toolbar): نوارابزار شناخته شده الکسا که تمام خدمات وب‌گاه الکسا را به راحتی در اختیار می‌گذارد.

برای دارندگان وب‌گاه (For Site Owners): در این قسمت صاحبان وب‌گاه‌ها می‌توانند داده‌های وب‌گاه خود را در الکسا وارد نمایند یا آن را ویرایش و اصلاح نمایند. مهمترین قسمت این سایت رتبه بندی وب‌گاه‌ها بر اساس میزان بازدید آنها است. در این رتبه بندی تنها تعداد بازدید از یک وب‌گاه تعیین کننده خواهد بود.

معرفی سایت الکسا و امکانات آن برای سایت ها

تقلب در آمار

در ایران بسیاری از مدیران سایت‌ها برای تبلیغ محصولات و وبسایت خود از رتبه و آمار alexa برای انتخاب وبسایت تبلیغ کننده استفاده می‌نمایند. از چند سال گذشته روش‌هایی برای افزایش دروغین رتبه alexa به وجود آمده است. روشPop Up هرچند از رتبه سایت مبدأ می‌کاهد و باعث کاهش رتبه آن می شود  اما رتبه سایت تبلیغ شده را به شکل کاذب بهبود می‌بخشدو آن را بالا می برد. در واقع باید به موارد دیگری در رتبه الکسا نیز مانند مدت زمان حضور کاربران اینترنتی در سایت توجه نمود. روشهایی مانند ارسال بازدید نیز در ایران مرسوم شده است که پنلی به کاربران داده می شود و به آنها بابت مشاهده سایت ها پول پرداخت می شود و این روش نیز به صورت کاذب و تقلبی باعث کاهش رتبه سایت ها می شود.

 

منبع : https://www.parsi1.com

 

 

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

جستجوی صوتی گوگل و بهینه سازی محتوای سایت

جستجوی صوتی گوگل و بهینه سازی محتوای سایت

امروزه استفاده از جستجوی صوتی و دستیار صوتی برای پاسخ به سوالات متداول افزایش یافته …