خانه » کودک و والدین » بهداشت کودکان » مراقبت از نوزاد نارس و نکات آن

مراقبت از نوزاد نارس و نکات آن

بلافاصله بعد از تولد باید مراقبت از نوزاد نارس از سر گرفته شود.نوزاد نارس بعد از تولد باید در محفظه انکوباتور Incubator که قبلاً از هر نظر آماده و تجهیز شده است قرار داده شود. انکوباتورهای پیشرفته، حرارت بدن را از طریق تأمین یک محیط گرم و رطوبت متناسب با شرایط استاندارد حفظ میکنند. همچنین می توانند اکسیژنرسانی منظمی داشته باشند. دمای مناسب انکوباتور برای حداقل اتلاف حرارت و مصرف اکسیژن برای نوزاد بدون لباس، مقداری است که دمای مرکزی بدن نوزاد را بین ۳۶/۵ تا ۳۷ درجه سانتیگراد حفظ میکند. این دما بستگی به اندازه و رسیده بودن نوزاد دارد. هر چه نوزاد کوچکتر و نارسی تر باشد، نیاز به دمای محیط بالاتری دارد. در صورتی که انکوباتور به تنهایی قادر به گرم نگهداشتن نوزاد نارس نباشد، میتوان از محافظ های حرارتی شیشه ای یا کلاه و تنپوش استفاده کرد. در صورت در دسترس نبودن انکوباتور، شرایط کلی کنترل دما و رطوبت را میتوان با استفاده صحیح از رادیاتورهای گرم کننده، پتو، لامپهای گرم کننده، بالشتکهای گرم کننده و بطریهای آب گرم و کنترل دما و رطوبت اطاق تأمین کرد. نوزاد فقط هنگامی باید از داخل انکوباتور خارج شود که تغییرات تدریجی ناشی از ورود به محیط نرسری موجب تغییر عمده ای در حرارت، رنگ، فعالیت یا علائم حیاتی نوزاد نگردد. تحقیقات نشان داده است که هر چه بهتر و سریعتر از هدر رفتن حرارت بدن نوزادان نارس پیشگیری گردد، میزان مرگ و میر در آنها کمتر و شانس زنده ماندنشان بیشتر است.

مراقبت از نوزاد نارس

مراقبت از نوزاد نارس و برقراری تنفس

به گزارش پارسی وان برای اینکه خون نوزاد از اکسیژن کافی برخوردار گردد، باید دو عامل زیر وجود داشته باشد: مجاری تنفسی کاملاً باز باشد بطوری که جریان هوا به آسانی به حبابچه های ششی برسد و دیگر آنکه مرکز تنفسی در پیاز مغز تیره قدرت شروع حرکات تنفسی را داشته باشد. بنابراین موارد، انسداد مجاری تنفسی یا توقف مرکز تنفسی یا هر دو ممکن است باعث خفگی نوزاد گردند. انسداد مجاری تنفسی بالایی ممکن است ناشی از وجود ترشحات مخاطی، لخته خون، مکونیوم (مامیزه)، مایع آمنیوتیک یا برگرداندن محتویات معده باشد. توقف مرکز تنفسی در پیاز مغز تیره نیز ممکن است ناشی از عواملی چون: اثر مضر آرامبخشهایی که برای تسکین دردهای زایمان مادر بکار می روند، بی اکسیژنی درون زهدانی به علت کمخونی مادر، خونرویهای پیش از زایمان و در ضمن زایمان یا تداخل گردش خون جفتی زهدانی، ضربه های مغزی در ضمن زایمان و نفس نکشیدن طولانی نوزاد به علت انسداد مجاری تنفسی باشد. روی همین اصل اولین قدم در احیای تنفس نوزاد، بیرون آوردن مایعات انباشته شده در دستگاه تنفسی است.

واژگون نگه داشتن نوزاد در مراقبت از نوزاد نارس

مراقبت از نوزاد نارس

مواد و مایعات درون شش و ناحیه گلو بینی، پس از تولد از راه دهان و بینی بخصوص اگر سرنوزاد بطرف پایین باشد خارج می شوند. روی همین اصل بلافاصله پس از تولد و قبل از اولین تنفس باید نوزاد را بصورت واژگون گرفت تا سر نوزاد بطرف پایین قرار گیرد. زمانی که متخصص مامایی منتظر اولین تنفس نوزاد است باید پاهای او را در دست بگیرد بنحوی که سر نوزاد به پایین آویزان باشد و ترشحاتی را که از دهان و بینی نوزاد خارج میشود مرتب پاک کند. به این ترتیب شش و ناحیه گلوبینی از وجود ترشحات انباشته شده پاک می شوند و یا از برگشت ترشحات به ششها با اولین تنفس کودک پیشگیری میگردد. در اغلب موارد این عمل ساده برای استقرار تنفس کافی است. اگر این اقدامات کافی نبود، یک لوله نازک و نرم لاستیکی که به دستگاه مکنده وصل شده است را با راهنمایی انگشت وارد ناحیه حنجره نوزاد نموده و مایعات را خارج می کنیم. این طریقه اخیر همیشه باید مقدم بر استفاده از هر گونه تنفس مصنوعی باشد. اگر با وجود باز بودن مجاری تنفسی، نوزاد نتواند تنفس کند باید به فکر توقف مرکز تنفس افتاد. در این حالت چاره کار استفاده از یکی از انواع تنفس مصنوعی است که با استفاده از ماسک اکسیژن و یا از طریق لوله ای که در نای بیمار وارد می نمایند، اکسیژن را بطور متناوب به درون ششها می دامند.

دارو درمانی در مراقبت از نوزاد نارس

مراقبت از نوزاد نارس

کادر پرستاری باید داروهایی را که برای درمان نوزاد نارس جنبه فوریت دارند شناخته و همیشه در دسترس قرار دهد. بعنوان مثال، اپینفریت برای تحریک قلب و عروق لازم است. کافئین و بیکربنات سدیم برای تحریک تنفس بطور عضلانی تزریق میگردد. ویتامین K بطور عضلانی برای کاهش امکان خونریزی تزریق میگردد. نالورفین هیدروکلراید که در صورت لزوم از راه ورید نافی برای ایجاد تحریک دستگاه تنفسی تزریق میگردد. این دارو بخصوص به نوزادانی که به مادر آنها حین زایمان مواد مخدر (مرفین، کدئین و …) تزریق شده و از طریق جفت به نوزاد منتقل و سبب ضعف عمل تنفس او گردیده است تجویز میگردد. در چنین مواردی اگر پزشک پیش بینی کند که نوزاد نارس میباشد، به مادر هیچ نوع مسکنی نباید داده شود.

منبع:https://www.parsi1.com

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

نکات طلایی درباره غذای کودک دلبندتان

تهیه غذای کودک به  اصول خاصی نیاز دارد. باید مراقب باشید که میکروب و آلودگیها …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.