خانه » دانستنیهای خانواده » بارداری و زایمان » تغذیه در دوران بارداری و مهم ترین نکات آن

تغذیه در دوران بارداری و مهم ترین نکات آن

دوران بارداری یکی از مهمترین دوران زندگی بانوان است. شاید در هیچ دورانی از زندگی، دو موجود به یکدیگر آنقدر نزدیک و در رابطه نیستند که در دوران بارداری، جنین با مادر مربوط است و بسیاری از تغییرات (جسمی، روحی، روانی، داروها و بعضی غذاها) که در بدن مادر صورت میگیرد ممکن است در سلامت موجود تازه و حتی نسلهای بعد از آن دخالت نماید. بدین جهت تغذیه در دوران بارداری در تامین و حفظ سلامت کودکان فوق العاده حایز اهمیت میباشد.تغذیه در دوران بارداری علاوه بر تامین رشد کافی و ایجاد ذخایر غذایی در جنین، باعث تشکیل ذخایر مواد مغذی در بدن مادر نیز میشود. ایجاد این ذخایر در بدن مادر یکی از شرایط توفیق در شیردهی، بخصوص در شش ماه اول آن است. گزارشهای موجود در جوامع مختلف نشان می دهد مادرانی که در دوران بارداری تغذیه کافی ندارند، وزن نوزادشان کمتر از نوزادان مادرانی است که در دوران بارداری از تغذیه مناسب و صحیح برخوردار هستند. معمولا پیروی از رژیم غذایی خاص در دوران بارداری لزومی ندارد، ولی به علت تغییر شرایط فیزیولوژیک در زنان باردار، علاوه بر افزایش مقدار انرژی مورد نیاز روزانه، توجه به کمیت و کیفیت پروتئین و مقدار مواد معدنی و ویتامین ها نیز حایز اهمیت است.

تغذیه در دوران بارداری

پروتئین در تغذیه در دوران بارداری

به گزارش مجله پارسی وان برای رشد و نمو جنین و بافتهای در حال تکامل وی و نیز تدارک غذای بعد از تولد نوزاد در پستان مادر، پروتئین مورد نیاز در دوران حاملگی نیز افزایش مییابد و بایستی حدود ۱۵-۲۰ گرم در روز اضافه بر مقدار مورد نیاز عادی مصرف شود. بهتر است دو سوم از پروتئین مصرفی از منابع حیوانی نظیر گوشت، شیره تخم مرغ، پنیر، ماهی و گوشت پرندگان و یک سوم بقیه از منابع گیاهی از قبیل نان و حبوبات تامین گردد. همزمان با رشد سریع جنین بر وزن مادر نیز افزوده میشود. اضافه وزن مادر در روزهای آخر بارداری معمولاً در حدود ۲۰ درصد وزن قبل از بارداری پیش بینی می شود. همراه با ازدیاد وزن زنان باردار، احتیاجات غذایی نیز به دلایلی چون، تامین رشد و نمو بافتهای جنین و ضمایم آن، نگهداری بافتهای رشد کرده، تهیه ذخایر غذایی در جنین و مادر، بالاتر میرود. از اینرو انرژی مصرفی در دوران بارداری بویژه از نیمه دوم حاملگی، بطور متوسط حدود ۳۰۰ کیلوکالری در روز افزایش مییابد.

مواد معدنی در دوران بارداری

تغذیه در دوران بارداری

در دوران حاملگی توجه به دریافت مواد معدنی بویژه آهن، کلسیم و مصرف نمک طعام ضروری است.آهن: وجود آهن در رژیم غذایی دوران بارداری بخصوص در مادرانی که به علل مختلف ذخیره آهن بدنشان کافی نیست (بیماری یا زایمانهای مکرر) اهمیت خاصی دارد. رشد سریع جنین و ضمایم آن و افزایش بافتها و حجم خون مادر، احتیاج به آهن را در دوران بارداری افزایش می دهد. بعلاوه ذخیره آهن کبد نوزاد که در دو تا چهار ماه اول زندگی مورد مصرف قرار میگیرد به تغذیه در دوران بارداری بستگی دارد. با توجه به اینکه زنان باردار عادت ماهانه ندارند و از این طریق آهن بدن آنها دفع نمی شود بنابراین مقدار آهن مورد نیاز روزانه آنها برابر زنان در حالت عادی است و چون دفع آهن در این دوران صورت نمیگیرد مقدار عادی روزانه که حدود ۲۰ میلی گرم توصیه گردیده کافی به نظر میرسد ولی در صورتی که مادر مبتلا به کمخونی ناشی از فقرآهن باشد، مصرف مقداری آهن اضافی در جیره غذایی ضروری خواهد بود.کلسیم: این عنصر برای تشکیل استخوانها و جوانه های دندانی جنین است. در دوران بارداری مقدار کلسیم مورد نیاز روزانه ۱۲۰۰ میلیگرم، یعنی در حدود ۱/۵ برابر مقدار توصیه شده روزانه برای زنان در حالت عادی است. مصرف روزانه شیر و فرآورده های آن از قبیل پنیر، ماست و کشک جهت تامین کلسیم بسیار مناسب است، بخصوص کلسیم شیر که به بهترین وجه قابل جذب است.نمک طعام: در بارداری، متابلیسم نمک طعام پیچیده می باشد. توصیه میشود خانمهای باردار در صورتی که وزنشان بیش از حد طبیعی بالا رفته یا مایع در بافتهایشان جمع شده است، نمک مصرفی را تا حدودی کاهش دهند. ارتباط سدیم با ورم و فشارخون باعث گردیده است که رژیم محدود از نمک برای جلوگیری از ابتلاء به مسمومیت آبستنی، به خانمهای باردار تجویز گردد. در هر حال بهتر است خانمهای باردار از مصرف نمک اضافی همراه غذا خودداری نموده و نمک را فقط جهت مزه به غذا اضافه نمایند.

ویتامینها در دوران بارداری

تغذیه در دوران بارداری

تجربیات پردامنه ای درباره تاثیر کمبود و یا فقدان بعضی از ویتامین ها در دوران بارداری بر روی حیوانات به عمل آمده است. در حیوانات مورد آزمایش بخصوص در جوندگان، انواع ناهنجاریهای مادرزادی، سقط جنین و غیره با حذف مواد اصلی غذایی و ویتامین ها ایجاد گردیده است. با وجود اینکه این تجربیات نتایج مشابهی را در نزد انسان ثابت نمی کند، لیکن گروهی اعتقاد دارند که برخی از ویتامینها در دوران بارداری ضروری بوده و میزان نیاز به دسته ای از این ترکیبات در این دوران افزایش مییابد. به هر حال اهمیت غذایی که میزان ویتامین کافی دارد، برای ایجاد سلامتی در دوران بارداری را نمیتوان منکر شد. شیر، میوه و سبزیجات در مقادیر کافی میتوانند تمام ویتامینهای لازم را تامین سازند. زمانی که رژیم غذایی خوب و مخلوط مصرف شود نیازی به تجویز هیچگونه ویتامین اضافی نخواهد بود. هر گاه نسبت به کیفیت تغذیه در دوران بارداری تردیدی باشد، آب میوه تغلیظ شده، قرصهای ویتامین A و B یا روغن کبد ماهی و همچنین اسیدفولیک به منظور جلوگیری از بروز کمخونی مگالو بلاستیک باید تجویز شود.

منبع:https://www.parsi1.com

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

دیافراگم ضد بارداری

دیافراگم ضد بارداری چیست و کاربرد آن

دیافراگم ضد بارداری وسیله گنبدی شکلی است که از ورقه نازکی از جنس لاستیک که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.