خانه » کودک و والدین » بیماری های شایع کودکان » دل درد کودکان و علت های آن

دل درد کودکان و علت های آن

دل درد کودکان بسیار شایع است. از جمله دردهای شکمی بچه های کوچک، قولنج های عصرانه، هواخوری و نفخ است. شیر غذای نفاخی است، بنابراین تعجب آور نیست اگر شکم بچه های شیرخوار زیاد نفخ می کند و به اصطلاح باد دارد. علاوه بر آن نوزادان در موقع شیرخوردن و گریه کردن، مقدار زیادی هوا میبلعند که خود سبب نفخ بیشتر شکم و دل درد کودکان میگردد. با اصلاح روش شیر دادن و کمک به طفل بعد از شیرخوردن، تا هوایی را که فرو برده بیرون دهد، میتوان به مقدار زیاد از این دل درد کودکان جلوگیری کرد. دادن شیر گاو به علت مقدار زیاد پروتئین آن و همچنین غذاهایی که هضم آن برای کودک مشکل است نیز می توانند باعث دل درد گردند. گاهی نیز علت دل درد کودکان، ناشی از بیماریهایی است که کودک ممکن است بدانها مبتلا شده باشد. در هر حال اگر دل درد کودک ادامه یابد، رساندن وی به پزشک امری ضروری است.

دل درد کودکان

اسهال از نشانه های دل درد کودکان

اسهال بزرگترین مشکل طب کودکان در کشورهای در حال توسعه است. این بیماری اغلب در شیرخوارانی مشاهده میگردد که از شیر گاو یا شیرخشک تغذیه میشوند. همچنین در خانواده هایی که تغذیه صحیح نداشته، از نظر مواد غذایی در فقر بسر برده و به اصول بهداشت نیز آشنا نیستند و مخصوصاً در مناطق گرمسیر زندگی میکنند بیشتر دیده میشود. عامل اصلی اسهال های حاد، آلوده شدن روده به عوامل بیماری زا است که معمولاً به طور ناگهانی شروع می شود و امکان دارد چند روزی ادامه داشته باشد. اسهال ممکن است بر اثر دخالت عوامل دیگری از قبیل سوء تغذیه و انگل های روده ای عارض شود که این قبیل اسهال ها معمولاً به صورت مزمن ظاهر شده و ممکن است هفته ها و ماه ها ادامه داشته باشد. درمان بیماریهای اسهالی معمولاً از طریق جبران آب و املاح دفع شده از بدن با استفاده از مایع Rehydration Salts) ORSusse Ora) صورت میگیرد. قطع کردن تغذیه شیرخوار با شیر در بیماریهای اسهالی، جز در موارد استثنایی و بصلاح دید پزشک معالج،توصیه نمیگردد.

دل درد کودکان و استفراغ 

دل درد کودکان

عوامل متعددی می توانند سبب استفراغ شوند. در بعضی از بچه ها، استفراغ متعاقب بسیاری از حالات و هیجانات دیده میشود. مثلاً متعاقب گریه زیاد، عصبانی شدن، جیغ و فریاد کردن و یا حتی خنده شدید، طبیعی است که پدر و مادر چنین کودکی با این حالت وی آشنا بوده و از استفراغ او نگران نمی شوند. اما عوامل دیگری نیز ممکن است سبب استفراغ در کودکان شوند، مانند خوردن غذاهایی که هضم آنها دشوار باشد، خوردن مواد غذایی فاسد، خوردن مواد سمی نظیر نفت، حرکت زیاد و چرخش کودک و بسیاری از بیماریهای عضوی که اصولاً با استفراغ شروع می شوند. در صورت ادامه استفراغ و یا بروز نشانه های دیگری از قبیل تب و دل درد کودکان ، کودک می بایست جهت مداوا، نزد پزشک رسانده شود.

یبوست مهم ترین عامل دل درد کودکان

دل درد کودکان

به گزارش مجله پارسی وان منظور از یبوست حالتی است که مدفوع بسیار سفت بوده، نظم آن مختل شده و اجابت مزاج به طور معمول صورت نگیرد. علت این امر در اغلب موارد مربوط به نوع شیری که کودک از آن تغذیه میشود، فقدان مواد زاید و سفت در روده جهت تحرک حرکات روده و انجام نگرفتن رفلکس تخلیه می باشد. لیکن عوامل دیگری از قبیل استعمال بی جای شیاف و تنقیه نیز می توانند ایجاد یبوست کنند. درمان بیماری با استفاده از داروهای ملین تحت نظر پزشک انجام میگیرد. بایستی به مادران نگران و مضطرب به انجام عمل دفعی کودکان خود متذکر شد که اجابت مزاج برای کودک، قانون خاص و معینی ندارد و تأخیر یک دو روزه آن در صورتی که کودک سالم به نظر رسد و مدفوع قوام معمولی داشته باشد کاملا بی اشکال بوده و نیازی به استفاده از ملین و مسهل نیست.

منبع:https://www.parsi1.com

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

بیماری های شایع کودکان در فصل گرما

رییس بیمارستان تخصصی کودکان شهید فهمیده به تشریح بیماری های شایع کودکان در این فصل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.