خانه » کامپیوتر و اینترنت » سیستم عامل ها ، وظایف و چگونگی عرضه آنها

سیستم عامل ها ، وظایف و چگونگی عرضه آنها

حتما” شما هم در مورد سیستم عامل رایانه خود کنجکاوی کرده اید. شاید شما هم دلتان بخواهد بدانید این سیستم عامل ها ی مختلف از کجا آمده اند و اولین بار چگونه شکل گرفته اند. در مقاله های پیشین راجع به سیستم عامل های مایکروسافت ویندوز صحبت کرده ایم و در این مقاله برای بررسی و معرفی کلیه ی سیستم عامل ها در ادامه با مجله پارسی وان همراه باشید.

سیستم عامل ها

سیستم عامل

سیستم‌عامل یک واسطه در کامپیوترها است بستری را برا اجرای نرم افزارهای کاربردی فراهم می کند. در واقع می توانیم بگوییم اگر در سیستمی سیستم عامل نصب نشده باشد آن سیستم توانایی انجام کار و پردازش اطلاعات میان سخت افزار و نرم افزار را نخواهد داشت. سیستم‌عامل خدماتی به برنامه‌های کاربردی و کاربر ارائه می‌دهد. برنامه‌ های کاربردی یا از طریق واسط‌ های برنامه‌ نویسی کاربردیو یا از طرق فراخوانی‌ های سیستم به این خدمات دسترسی دارند. برنامه ها می توانند سرویسی را از سیستم عامل درخواست نمایند. برای آشنایی بیشتر شما با سیستم عامل یک مثال ساده به زبان ساده بیان می کنیم. فرض کنید شما می خواهید یک بازی را در کامپیوتر خود اجرا کنید. در بازی های کامپیوتری برای شنیدن اصوات و صداها کارت صدا از کارت صدا ، مشاهده تصاویر گرافیکی و حرکت بازیکن ها سی پی یو و کارت گرافیک و بطور همزمان از هارد کامپیوتر ، سخت افزار صدا ، سخت افزار های کنترل ، ماوس وکیبورد و… باید استفاده شود سیستم عامل برای اجرای این بازی واسط میان سخت افزار ها و نرم افزار هایی که بازی برای اجرا به آن نیاز دارد می گردد و در واقع نرم افزار کارت گرافیک را با سخت افزار آن همراه می سازد و  پردازش ها را بطور همزمان انجام می دهد.

از سیستم عامل های معروف و پر کاربرد می توان به Android , IOS , Linux , PSD , OSD , K1X ,Zos , MS Windows و Windows Phone اشاره کرد.

سیستم عامل ها

تقسیم بندی سیستم عامل ها

سیستم عامل ها خود به چند دسته طبقه بندی می شوند. مانند سیستم عامل های بی درنگ ، سیستم عامل های چند کاربره ، سیستم عامل توزیع شده ، سیستم عامل شبکه ای.

سیستم عامل شبکه ای  : مانند سیستم عامل ناول نت که بیشترین استفاده و امکانات این سیستم عامل برای شبکه است.

سیستم‌عامل تک پردازنده : این نوع سیستم عامل ها روی یک پردازنده اجرا می گردند و اغلب این سیستم عامل ها محصول شرکت مایکروسافت هستند. از نمونه این سیستم عامل ها می توان به ویندوز Me ، 98 ، XP و ویندوز ویستا اشاره کرد.

سیستم‌های چند کاربره : این سیستم عامل ها اجازه می دهند تا کاربران متععد به صورت همزمان به یک سیستم دترسی پیدا کنند.

سیستم‌عامل توزیع کننده : این سیستم عامل ها از چند پردازنده استفاده می کنند اما خود را به عنوان یک سیستم تک پردازنده به کاربر معرفی می نمایند. سرعت پردازش در این نوع سیستم ها بسیار بالا است.

خدمات سیستم عامل

سیستم عامل واسط بین سخت افزار کامپیوتر و کاربران کامپیوتر ها است. سیستم عامل کار برنامه نویسی را آسان و راحت تر کرده است. هر کامپیوتر از بخش سخت افزار و نرم افزار تشکیل شده که بخش ها ی سخت افزاری شامر هارد ، دیسکت ها ، چاپگر ، ماوس ، صفحه کیلید یا کیبرد ، پرینتر ، مانیتور ، کارتهای گرافیکی ، کارت صدا و سایر بخش ها است اگر سیستم عاملی برای مدیریت و یکپارچه سازی در رایانه وجود نداشته باشد هر برنامه باید این فعالیت را خود انجام دهد. این فرآیند بسیار پیچیده است. اگر این کار برعهده هر برنامه باشد احتمالا” سرعت پایین می آید و عملیات یکپارچه سازی نیز به درستی انجام نمی گیرد.

سیستم عامل ها

جالب است بدانید که اولین کامپیوترها فاقد سیستم‌ عامل بودند. در اوایل سال 1964 میلادی بود که فروشندگان کامپیوترهای تجاری ابزار کاملاً گسترده‌ای را برای تسهیل توسعه، زمانبندی، و اجرای کارها روی یک سیستم پردازش دسته‌ای فراهم آوردند. بطور مثال رایانه ساخته شده توسط شرکت UNI VAC.

در ابتدا سیستم‌ عامل ها روی مین فریم‌ها مستقر شدند و کمی بعد سیستم‌عامل میکرو کامپیوتر های ابتدایی که فقط از یک برنامه در هر زمان پشتیبانی می‌کردند و به یک زمانبندی بسیار ابتدایی و ساده نیازمند بودند وارد عرضه شدند. هر برنامه زمانی که در حال اجرا بود تحت کنترل کامل ماشین قرار می گرفت. چند وظیفه‌ ای اولین بار در مین فریم‌ ها و در ۱۹۶۰ عرضه شد. ابتدا کامپیوترها بسیار بزرگ و جاگیر بودند اما امروزه در کف یک دست نیز جا می‌ گیرند. امروزه تمامی سیستم های هوشمند به یک سیستم عامل مجهز هستند، از لباس شویی ها گرفته تا تلویزیون های هوشمند و حتی کنسول های مختلف بازی که در واقع بخشی از تکنولوژی دستگاه های هوشمندی که ما اکنون در منزل خود داریم مدیون همین سیستم عامل ها است.

منبع : https://www.parsi1.com

 

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

جستجوی صوتی گوگل و بهینه سازی محتوای سایت

جستجوی صوتی گوگل و بهینه سازی محتوای سایت

امروزه استفاده از جستجوی صوتی و دستیار صوتی برای پاسخ به سوالات متداول افزایش یافته …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *