خانه » کودک و والدین » بیماری های شایع کودکان » بیماری های انگلی در کودکان و علت آن

بیماری های انگلی در کودکان و علت آن

وجود بیماری های انگلی در روده کودک ممکن است مشکلاتی از قبیل از بین رفتن مواد غذایی اصلی به وسیله انگل و ابتلاء کودک به سوء تغذیه، از دست رفتن مقداری از خون بدن کودک، اختلال در اعمال حیاتی و حتی انسداد روده ها بوجود آورد. از بیماری های انگلی شایع در بین کودکان به موارد زیر میتوان اشاره نمود.

بیماری های انگلی

کرمک آسکاریس و ژیاردیا از بیماری های انگلی

یکی از شایعترین بیماری های انگلی است که کودکان را مبتلا میسازد. کرمی است بسیار کوچک و شبیه به یک تکه نخ سفید. طول کرمانر حدود ۳ میلیمتر و ماده آن قریب ۱ سانتیمتر می باشد. خروج کرم از مخرج و حرکت ان در ناحیه باسن، ایجاد تحریک و خارش کرده، سبب بیخوابی، بیقراری، عصبانیت و برخی عوارض دیگر در کودک میگردد.از بیماری های انگلی دیگری است که کودکان را مبتلا میسازد. طول کرم ماده در حدود ۲۰ تا ۳۵ سانتیمتر با قطر تقریبی ۵ میلیمتر و کرم آن در حدود ۱۵ تا ۳۰ سانتیمتر با قطر تقریبی ۳ میلیمتر می باشد. شایعترین شکایت کودک مبتلا، دردهای شکمی است. بیمار ممکن است دچار حالت تهوع، بی اشتهایی، لاغری، از دست دادن وزن، سوء تغذیه، بی خوابی و تحریکپذیری در هنگام خواب گردد. اگر تعداد کرمها زیاد باشد، می توانند سبب انسداد روده نیز گردند حتی عبور لاروهای کرم آسکاریس از ریه ممکن است علایم ریوی و همچنین حساسیت مانند کهیر و آسم بوجود آورد.ژیاردیا نیز در زمره انگلهای روده ای مطرح است که هر چند در عده زیادی از موارد، آلودگی به این انگل علایم بیماری همراه نیست ولی وجود دردهای شکمی در کودکان، پیدایش اسهال و یبوستهای مزمن و مکرر، ضعف و تاخیر در رشد، نفخ شکم، بیاشتهایی، تهوع، استفراغ، تسبب مستمر و سبک، با آلودگی به این انگل توأم بوده است.

کرمهای قلابدار، کرم کدو و کرم شلاقی

بیماری های انگلی

عمدتاً دو گونه از کرمهای قلابدار به نامهای Necator Americanus و Ancylostoma در انسان ایجاد عفونت میکنند. کرمهای قلابدار بالغ در روده کوچک زندگی میکنند. طول کرم نر حدود ۱۰ میلیمتر و کرم ماده کمی بزرگتر است. کرم ماده در روده تخم ریزی میکند که با مدفوع دفع میشود. تخمها در روی زمین بصورت لارو در می آیند که هرگاه، پوست پای انسان با زمین آلوده تماس پیدا نماید، لاروها از پوست گذر کرده، وارد بدن میگردند. سوء تغذیه و بیماریهای اضافی دیگر، عواملی هستند که به تظاهر زودرس علایم بیماری کمک می نمایند. کمخونی و رنگپریدگی، ضعف عمومی، بی اشتهایی، وقفه در رشد و برجسته شدن شکم از جمله علایم قابل ذکر در این بیماری بشمار می روند.انسان از طریق خوردن گوشت گاو نیم پز که حاوی لارو کرم کدوی گاوی (تنیاساژیناتا Taenia Saginata) است آلوده می شود. این لارو در روده انسان تبدیل به کرم یا تنیای بالغ می شود و تولید بیماری می کند و همچنین از خوردن گوشت خوک نیم پز، کرم کدوی رودهه ای انسان رشد میکند. طول کرم کدوی گاوی حدود ۴ تا ۱۰ متر و طول کرم کدوی خوک کمتر و حدود ۳-۴ متر می باشد که قطعات آن بصورت زنجیر از راه مدفوع دفع می گردند و یا پاره شده و موجب آزاد شدن تخمها در مدفوع می شوند. تخمها بعد از خورده شدن توسط حیوانات باز میگردند و جنین آنها در عضلات و گوشت آنها بصورت لارو باقی میماند که انسان از طریق خوردن گوشت نیم پز آنها به این کرمها مبتلا میگردد. در کودکان آلودگی شدید آن، سبب اسهال، درد شکم، بی اشتهایی، کاهش وزن و اختلالات عصبی میگردد. غالباً قطعات کرم در لباس یا بستر کودک بیمار قابل مشاهده است.کرم شلاقی یا تریکو سفال Trichuris Trichiura در نقاطی که آسکاریس و کرم قلابدار یافت می شود، شیوع دارد. طول کرم ماده بالغ ۵۰ میلیمتر و طول کرم نر اندکی کمتر و حل وارد میلیمتر می باشد. تخمهای حاصل از کرمهای بالغ ماده که در روده بزرگ زندگی می کنند، همراه با مد نوع وارد زمین شده و در شرایط مطلوب (رطوبت بالا، خاک شنی و گرمای مناسب ۲۰ تا ۳۰ درجه سانتیگراد)، عفونتزا و جنین دار میگردند. در صورت ورود تخمهای جنین دار در بدن، عفونت آغاز و سیر تکاملی آنها تا بالغ شدن، جفتگیری و تخم ریزی کرم ماده دنبال و تکرار میگردد. آلودگی زیاد، سبب تحریک روده و در
بعضی مواقع، اسهال خونی و پرولاپس رکتوم (خارج شدن قسمتی از رکتوم از مخرج) می شود.

کیست هیداتیک از بیماری های انگلی

بیماری های انگلی

به گزارش مجله پارسی وان این بیماری در نتیجه آلودگی کودکان به لارو کرمی بنام اکینوکوکوس گرانولوزوس ایجاد میشود.انگل بالغ کرم بسیار کوچکی است بطول چند میلیمتر که در روده حیواناتی چون سگ زندگی می نماید، سگ، تخم کرم را با مدفوع دفع نموده و انسان و حیوانات علفخوار با خوردن آب یا سبزی آلوده به تخم کرم در معرض ابتلاء به این بیماری قرار میگیرند. براثر آلودگی انسان به تخم انگل، تخم در روده بازشده و جنین کوچکی از آن خارج میگردد که در نقاط مختلفی از بدن مثل کبد، ریه و قلب رشد نموده و کیست هایی به اندازههای مختلف تولید مینماید. وجود این کیست ها براثر اختلال در اعمال حیاتی بافتهای مجاور میتواند عوارض مختلفی را موجب گردد. تنها وسیله درمان بیماران، استفاده از عمل جرحی و خارج ساختن کیست از احشاء میباشد.

منبع:https://www.parsi1.com

 

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

بیماری های شایع کودکان در فصل گرما

رییس بیمارستان تخصصی کودکان شهید فهمیده به تشریح بیماری های شایع کودکان در این فصل …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.