خانه » سلامت » تغذیه سالم » خواص نان سبوس دار برای درمان بیماریها

خواص نان سبوس دار برای درمان بیماریها

خواص نان سبوس دار برای سلامتی بسیار است. یکی از خواص نان سبوس دار پیشگیری از یبوست است. همچنین نان سبوس دار به لاغری و کاهش وزن هم کمک می کند. برای تنظیم عملکرد دستگاه گوارش میتوانید از خواص نان سبوس دار استفاده کنید. دیابتی ها میتوانند از این نان استفاده کنند. در این بخش از مجله اینترنتی پارسی وان درباره خواص نان سبوس دار اطلاعاتی را تقدیم می کنیم.

خواص نان سبوس دار

خواص نان سبوس دار چیست؟

یکی از خواص نان سبوس دار لاغری است. کسانی که رژیم لاغری دارند میتوانند از این نان مصرف کنند.

یکی دیگر از خواص نان سبوس دار تنظیم عملکرد دستگاه گوارش است. همچنین این نان به درمان بیماری هایی نظیر ورم معده و روده و درمان پولیپ هایی موجود در کولن یا روده کمک می کند.

یکی دیگر از خواص نان سبوس دار کاهش جذب کلسترول خون و کاهش چربی خون است. در نتیجه نان سبوس دار از بیماریهای قلبی و عروقی هم پیشگیری می کند.

خواص نان سبوس دار

مصرف نان سبوس دار برای بیمارن مبتلا به دیابت مفید است. چون مصرف سبوس جذب قند را کاهش می دهد. همچنین نان سبوس دار بر کنترل فشار خون تاثیر میگذارد. پس کسانیکه فشار خون بالا دارند بهتر است از آن استفاده کنند.

از دیگر خواص نان سبوس دار میتوان به وجود آهن، اسید فولیک، املاح و ویتامینهای ضروری برای رشد کودکان اشاره کرد. تحقیقات نشان داده یکی از مهمترین خواص نان سبوس دار برای کودکان کمک به بهبود رشد، افزایش هوش و رفتار خوب در کودکان است.

خواص نان سبوس دار

دیگر خواص نان سبوس دار

به گزارش مجله اینترنتی پارسی وان ، نان سبوس دار دارای سیلیس بوده و مصرف آن به استحکام و افزایش سلامت استخوانها و دندانها کمک می کند.

از دیگر فواید نان سبوس دار میتوان به سلامت چشمها اشاره کرد. وجود ویتامین ، روی و نیاسین در سبوس می تواند به افزایش سلامت عمومی چشم کمک کند. همچنین باعث کاهش ریسک بیماری دژنراسیون ماکولا ناشی از سن که علت اصلی از بین رفتن بینایی در افراد بالای ۶۰ سال است، خواهد شد.

خواص نان سبوس دار

نان سبوس دار سرشار از املاح معدنی مانند آهن، منیزیم، سیلیسیم، کلسیم و فسفر، انواع ویتامینها به ویژه ویتامین های گروه ب است. نتایج تحقیقات پژوهشگران نشان داده، از 44 ماده مورد نیـاز بـدن 40 مـورد آن در نـان کامل و سبوس دار وجود دارد.

جلوگیری از یبوست نیز از بروز بواسیر ، التهاب دیورتیکول (کیسه ای مدوربه اشکال و اندازه های مختلف است که در جدار داخلی روده ایجاد می شود)، سرطان کولون، شقاق، فیستول، شکاف بافت معده و عفونت های دستگاه گوارش (که غالباً در میان افراد مسن مشاهده می گردد) از فواید نان سبوس دار است.

خواص نان سبوس دار

سبوس غنی ترین منبع غذایی فیبر و الیاف گیاهی محسوب می شود. فیبرهای گیاهی به دو نوع محلول و نامحلول تقسیم می شوند. سبوس گندم جزء فیبرهای غذایی نامحلول است که در جلوگیری از یبوست و سایر بیماری های روده بزرگ تاثیر زیادی دارند.

در تنظیم سیستم گوارشی و رفع یبوست هیچ ماده ای با قدرت سبوس برابری نمی کند. سبوس موجب رانش مدفوع در طول لوله های روده ی کوچک و بزرگ شده و در عین حال تاثیر فراوانی بر حرکات موجی شکل روده ها دارد.

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

علائم عقرب زدگی

علائم عقرب زدگی چیست و چگونه میتوان آن را درمان کرد

علائم عقرب زدگی میتوان سوزش ،خارش،احساس تهوع،سرگیجه ،تنگی نفس ،و….را نام برد که اگر عقرب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.