خانه » کودک و والدین » سوختگی کودک و کمکهای اولیه

سوختگی کودک و کمکهای اولیه

سوختگی کودک عبارتست از آسیب بافت در نتیجه تاثیر حرارت، الکتریسیته، اشعه و عوامل شیمیایی که برحسب عمق یا درجه ضایعات پوستی در ۳ درجه، سبک (درجه ۱)، متوسط (درجه ۲) و شدید (درجه ۳) تقسیم بندی می شوند. بسیاری از وسایل موجود در منزل برای کودکان خطرناکند و ممکن است سبب پیدایش سوختگی به وسعت و شدت مختلف در آنها گردند. چای، قهوه، غذا و روغن داغ، چراغ خوراک پزی، بخاری، بخار آب داغ، وسایل الکتریکی بدون روپوش و…. از جمله عواملی هستند که در انتظار طفل معصوم و کنجکاوی که تازه به راه افتاده است، می باشند. گاهی سوختگی کودک با آب گرم حمام، بازی کردن با کبریت، عوامل شیمیایی و الکتریسیته، ممکن است سبب مرگ کودکان گردد.

سوختگی کودک

نکات در جلوگیری از سوختگی کودک

در اتاقی که آتش روشن است هرگز کودک را تنها نگذارید. کبریت و چراغ را دور از دسترس کودکان قرار دهید. ته سیگار خود را همیشه خاموش کنید زیرا ممکن است کودک سیگار روشن را بگیرد یا خاکستر گرم و داغ سیگار روی بچه بریزد و سبب ناراحتی اش گردد. مواظب کتری آب جوش باشید. مطمئن شوید که براثر وزش باد، آتش به پرده ها سرایت نکند.از رومیزی هایی که لبه آنها زیاد آویزان باشد استفاده نکنید، زیرا ممکن است کودک گوشه آویزان آن را بکشد و در نتیجه محتویات روی میز را به روی خود بریزد. خطر سوختگی ناشی از انفجار دیگ زودپز و همینطور پریموس، چراغ گاز معمولی و پیکانیکی و چراغ علاء الدین و… را نباید از نظر دور داشت. دقت لازم در استفاده صحیح از آنها و در نظرگیری کلیه جوانب ایمنی، شرط اساسی است. لباسهایی را برای کودک انتخاب نمایید که قابلیت اشتعال کمتری داشته باشند. وقتی کودک در بغل است، هرگز مایعات داغ ننوشید زیرا ممکن است براثر تکان خوردن و یا حرکت کودک ریخته و وی را بسوزاند. هرگز بخاری برقی در حمام نگذارید و کودک را تنها در حمام رها نکنید. قوری برقی، قهوهجوش یا اطو برقی را از دسترسی کودکان دور نگهدارید. سیم وسایل برقی را پس از اینکه کارتان تمام شد جمع کرده، از دسترس و میدان دید کودک دور کنید.به محض پوسیده شدن سیمها، نسبت به تعویض آنها اقدام فوری بعمل آورید.

کمکهای اولیه در سوختگی کودک

سوختگی کودک

به گزارش مجله پارسی وان در معالجه سوختگیهای ناشی از مایعات داغ و مواد شیمیایی، اگر سوختگی قابل توجه است بایستی بیمار را پوشانیده، گرم نگهداشته و هر چه زودتر به بیمارستان برسانیم. در غیر اینصورت در سوختگیهای جزیی لازم است:۱- به فرد گرفتار سوختگی آرامش و اطمینان بدهید.۲-پوش شهای تنگ را شل کنید و لوازم شخصی را بیرون آورید. ۳- بخش سوخته را به مدت ده دقیقه زیر جریان آرام آب سرد تمیز بگیرید یا آن را در آب سرد فرو ببرید، و یا روی آن یخ بگذارید. ۴- جای سوختگی را پانسمان نمایید. می توانید پماد مسکن سوختگی روی زخم مالیده و برای کنترل ناراحتی، بیقراری و درد، برحسب سن و وضع کودک، از داروهای مسکن نیز استفاده نمایید. ۵- در صورت نداشتن وسایل لازم، روی زخم را باز بگذارید.۶- هرگز تاولهای بوجود آمده را نترکانید، پوست و رآمده را نکنید و به محل سوختگی دست نزنید. در مورد برق گرفتگی نیز، چنانچه با کسی برخورد کردید که دچار برق گرفتگی شده و سیم برق و یا آن وسیله هنوز به بدن او اتصال دارد، بایستی بلافاصله کنتور برق را خاموش کنید. چنانچه محل کنتور مشخص نباشد و یا شما به آن دسترسی نداشته باشید باید با یک وسیله عایق، نظیر چوب خشک بلند، پارچه کلفت و بسیار خشک مثل پتوی پشمی، سیم برق را از بدن شخص برق گرفته جدا کنید.

سوختگی کودک

چنانچه دستکش لاستیکی کلفت آشپزخانه در دسترس دارید، آنرا بدست کرده و با خیال راحت سیم برق را از بدن برق گرفته جدا نمایید. پس از برطرف شدن اتصال برق از بدن مصدوم، ممکن است شخص دچار مرگ ظاهری شده باشد، یعنی تنفس نکند که در چنین مواردی باید بطور مرتب به او تنفس مصنوعی بدهید تا تنفس بیمار بازگردد. پس از بازگشت تنفس، انتقال بیمار به مراکز درمانی الزامی است، زیرا ممکن است در اثر برق گرفتگی، قلب بیمار نیز ضایعه دیده، قسمتی از بدن سوخته و بسیاری از عوارض دیگر اتفاق افتاده باشد که انجام اقدامات درمانی لازم توسط پزشک، جهت حفظ سلامت بیمار، امری بسیار حیاتی است.

منبع:https://www.parsi1.com

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

سرگرمی در خانه برای کودکان

معرفی چند سرگرمی در خانه برای کودکان

سرگرمی در خانه برای کودکان موضوع این بخش از مجله اینترنتی پارسی وان است. همه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.