خانه » روانشناسی » روانشناسی کودکان » اختلال خواب کودکان و علت های آن

اختلال خواب کودکان و علت های آن

خواب از نظر پزشکی، عبارتست از دوره های نسبتاً بی حرکت طولانی که در آنها آستانه واکنش به محرکها افزایش مییابد. به عبارت دیگر، موجود زنده زمانی که میخوابد نسبت به اتفاقات اطراف خود که در زمان های دیگر واقف است درکی ندارد. خواب و رویا از اولین پدیده هایی است که در اثر فشارهای روانی و مشکلات عاطفی فرد، دچار اختلال میگردد. انواع اختلال خواب کودکان در این مطلب از مجله زیگیل برای شما توضیح داده شده است.

اختلال خواب کودکان

وحشتزدگی شبانه در اختلال خواب کودکان

کابوسهای شبانه در بین کودکان نسبتاً رایج است اما این کابوسها را باید از وحشتزدگی شبانه که نادرتر است، متمایز دانست. در وحشتزدگی شبانه، والدین معمولاً کودک را در حالیکه آگاهی و شناختی نسبت به محیط ندارد و در رختخواب خود نشسته یا در حال حرکت در اطراف اطاق در حالیکه فریاد میکشد و به شدت ترسیده است، می یابند. اگر چه کودک در این حال کاملاً بیدار نیست اما ممکن است چشمان او باز باشد و به چیزی خیره شده باشد. صورت کودک بهم ریخته، آشفته و عرق کرده است، تنفسش سنگین می باشد و سایر علامات از این قبیل وجود دارد. کودک در حالیکه به شدت احساس بی پناهی می کند ممکنست در اطراف اطاق بدود و فریاد بکشد که چیزی پشت سر او در تعقیب وی می باشد. در این حال کودک ممکن است به والدین چنگ بزند و از آنان استدعای کمک کند اگرچه والدین ممکنست تقاضای او را تشخیص ندهند. برخی از مواقع، آنچه کودک در این حال بیان می کند، نامربوط به یکدیگر است. بنابراین وحشتزدگی شبانه بسیار هراس آورتر و ترسناک تر از کابوسهای شبانه است. در وحشتزدگی شبانه، کودک هیچگونه خاطرهای از آنچه موجب ترس و وحشت او شده است ندارد و تنها معتقد است که چیز واقعی بر سینه او سخت فشار میاورده است. برخی از دانشمندان فشار هیجانات، تهییج و تحریک بیش از حد را به عنوان متغیرهای مؤثر در این نوعه اختلال خواب کودکان مطرح کرده اند. همچنین تحقیقات نشان میدهد که احتمالاً وحشتزدگی شبانه بیشتر در کودکانی که بسیار حساس هستند یعنی کودکانی که احساساتشان به سرعت و به سادگی جریحه دار می شود رخ میدهد.

راه رفتن کودک در خواب

اختلال خواب کودکان

سن شروع راه رفتن در خواب معمولاً بین ۶ تا ۱۲ سالگی است. گاهی این حالت بهبود مییابد اما در بعضی مواقع برای مدتی متوقف شده و سپس در سنین ۲۰ تا ۳۰ سالگی مجدداً بروز می نماید که ممکنست در این صورت مزمن گردد. معمولاً مدت راه رفتن در خواب یعنی از لحظه ای که فرد رواند از خود را کنار میزند و از جایش برمیخیزد و مشغول راه رفتن می شود و یا فعالیتهای دیگری مانند لباس پوشیدن، توالت رفتن، غذا خوردن، باز کردن درب و بیرون رفتن و بازگشتن را انجام می دهد، چند دقیقه بیشتر طول نمیکشد و پس از آن کودک به یک خواب آرام فرو میرود. فرد در هنگام راه رفتن در خواب حالتی مبهوت و بهتزده دارد و به هیچگونه محرک محیطی واکنش نشان نمی دهد و لذا در این حال به سختی میتوان او را بیدار کرد یا از اعمال او جلوگیری بعمل آورد. چنین بنظر می رسد که این گونه افراد در حین راه رفتن و انجام کارهای مختلف در خواب، از توانمندیهای بینایی و حرکتی و تا اندازه ای تعادل برخوردارند زیرا بدون برخورد با اشیاء، اعمال متفاوتی را انجام می دهند و بندرت ممکنست خطری جدی آنان را تهدید کند. تمام حرکات ذکر شده، ممکنست توسط کودکان مستعد به راه رفتن در خواب ظاهر نشود. آنان گاهی فقط در بستر خود می نشینند و به انجام حرکات یکنواخت و کلیشه ای مانند مرتب کردن تکراری ملافه ها یا تشک خود، مبادرت میکنند و سپس مجدداً دراز میکشند و به خواب طبیعی می روند. تنها درصد اندکی از موارد ممکنست بستر را ترک کرده و طرح کامل راه رفتن در خواب را انجام دهند. چنین بنظر میرسد که راه رفتن در خواب، هیچگونه اختلالی در قدرتهای شناختی یا رفتار زمان بیداری کودک بوجود نمی آورد و سیر آن معمولاً خوش خیم است. مگر اینکه کودک براثر تصادف با شیئی یا پرت شدن، جراحاتی بردارد و نیز در صورت تکرار این اختلال، ممکنست برای خانواده و روابط بین فردی آنان مشکلاتی را فراهم سازد.

دندان قروچه در خواب

اختلال خواب کودکان

به گزارش مجله پارسی وان یکی دیگر از انواع اختلال خواب کودکان که ممکنست روی دهد، فشردن دندانها در خواب است. در اینحال کودک دندانهایش را بهم می ساید یا محکم آن را به هم می فشارد. این عمل گاهی آنچنان شدید میگردد که به دندانهای فرد لطمه میزند. به لحاظ آنکه خود فرد از عمل سائیدن دندانهایش هیچگونه اطلاعی ندارد، لذا ناراحت نیز نمی شود. لیکن این عمل برای اطرافیان وی بسیار ناراحت کننده و آزار دهنده است. گاهی علت فشردن دندانها در خواب، اشکالی است که در جفت شدن دندانها بهم وجود دارد. در چنین شرایطی دندانپزشک می تواند آن را درمان کند. گاهی نیز علت آن اضطراب و خشم فروخورده است که روان درمانی می تواند مفید باشد.

منبع:https://www.parsi1.com

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

تربیت کودکان

تربیت کودکان و مراحل آن چگونه است

اهمیت تربیت کودکان در سه دوره دوران کودکی،نوجوانی و جوانی و نحوه رفتار والدین را …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.