خانه » روانشناسی » روانشناسی کودکان » دستکاری بدن در کودکان مرحله ای از رشد کودک

دستکاری بدن در کودکان مرحله ای از رشد کودک

شرایط نامساعد محیطی گاهی موجب میشود که کودکان به دستکاری بدن خود بپردازند. این کودکان ممکن است قسمتهای مختلفی از بدن را جهت دستکاری انتخاب کنند که مهمترین آنها عبارتند از مکیدن انگشت: عادت به مکیدن انگشت در کودکان معمولاً از ۳-۴ ماهگی شروع گردیده و تا چند سالگی ادامه مییابد. وقتی کودک کوچکتر است اغلب بلافاصله بعد از غذا خوردن، شست خود را میمکد. بعضی از کودکان به محض آنکه پستان یا پستانک را از دهانشان بیرون بیاورند، شروع به مکیدن شست خود می کنند ولی بعدها قبل از شیرخوردن هم انگشت خود را به دهان میبرند و بالاخره در مواقع دیگر روز هم این عمل مشاهده خواهد شد. در سنین بالاتر حدود ۳-۴ سالگی نیز بیشتر کودکان شبها به مکیدن شست خود می پردازند. ناپختگی عاطفی و وجود عوارض و حالات عصبی در کودک از جمله عوامل مؤثر در بروز این عادت بشمار می روند. درمان این عادت از طریق تلخ کردن یا بستن شست و یا تمسخر، تهدید و تنبیه مؤثر نخواهد بود.لکن بهترین طریق آن است که بطور غیر مستقیم، کودک را بکارهای دیگری که مورد علاقه او باشد، وادار کرد تا به تدریج این عادت از سر او بیفتد. درمان مستقیم دراین زمینه عموماً کمتر مؤثر واقع میشود.

دستکاری بدن

دستکاری بدن و آلت تناسلی

براساس آمار موجود، از سن سه سالگی، دستکاری بدن و آلت تناسلی در قریب یک چهارم از کودکان شروع می شود و در ارتباط با واکنشهای محیطی و شرایط زندگی کودک ادامه مییابد یا بهبود پیدا می کند. در شرایط ناهنجار محیطی، یعنی هنگامی که کودک هیچگونه سرگرمی دیگری در زندگی خود نداشته باشد و یا تحت فشارهای عاطفی و روانی قرار گیرد، این دستکاری بدن بصورت استمناء کودکانه ادامه مییابد.والدین با کشف این حرکت کودک، معمولاً به شدت وحشتزده می شوند و گاه روشهای خشن و غیر انسانی برای کنترل آن بکار میبرند. در مورد درمان این اختلال باید سعی کرد، از میزان وحشت و اضطراب والدین کاست تا بتوانند جهت اصلاح رفتار فرزندان خویش، از فعالیتهای مفید و سرگرم کننده متناسب با ویژگیهای جسمی و ذهنی کودکان سود برند.

دستکاری بینی

دستکاری بدن

به گزارش مجله پارسی وان برخی از کودکان عادت دارند انگشت خود را در بینی نموده و سپس آن را به داخل دهان خود ببرند. در رفع این مشکل، بایستی به کودک فهمانید که این عمل زشت و ناپسند می باشد تا خود از این عمل دست بردارد و منزجر گردد. باید دستمالی به وی داد که بتواند برای تمیز کردن بینی خود اقدام کند.

جویدن ناخن و علت آن

دستکاری بدن

این واکنش در همه گروههای اجتماعی دیده می شود ولی بیشتر در سنین کودکی و اوایل بلوغ اتفاق می افتد. بسیاری از کودکان فقط مواقعی نظیر عصبانیت، زمان امتحان یا هنگام مشاهده فیلمهای مهیج که فشار درونیشان خیلی زیاد است، ناخن خود را می جوند، ولی بعضیها هم بدون دلیل خاصی مرتباً به این کار اقدام می کنند. ناخن جویدن عکس العملی است که غالب اوقات با انگشت مکیدن کاملاً تفاوت دارد. زیرا برخلاف انگشت مکیدن یک عادت نیست، بلکه وسیله ای است که کودک برای پایین آوردن فشار درونی خود بکار می برد و نشانه حالات عصبی خصوصاً پرخاشگری می باشد. ناخن جویدن نه تنها یک عادت ناپسند در بین نوجوانان و کودکان است، بلکه شخص به علت انجام آن احساس ناخشنودی و رنج می کند و بسیاری از اینگونه کسان میکوشند که بر خوی خود فایق آیند گرچه در بسیاری از موارد تلاش آنان بی ثمر است. به رغم اختلاف نظر در مبداء و علت این اختلال، غالب محققان برآنند که درمانهای علامتی ناخن جویدن از قبیل تلخ کردن، بستن ناخن، تمسخر و تهدید شخص، چندان اثر و ارزش درمانی ندارند. بلکه درمان باید شامل درک مسایل، تحمل و کمک به شخصی باشد که ناخن خود را میجود تا بتواند سازش شخصیتی کافی و راههای مناسب تری برای خالی کردن کششها و فشارهای روحی خود بدست آورد.

 منبع:https://www.parsi1.com

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

کودک آزاری

کودک آزاری به چه رفتارهایی گفته میشود؟

بدرفتاری و کودک آزاری صورتهای متنوعی دارد که برای کودک تهدیدکننده و خطرناک و نتیجه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.