چهارشنبه 22 اردیبهشت 1400
خانه » سلامت » تناسب اندام » دور کمر و سایز مناسب آن برای خانم ها و آقایان

دور کمر و سایز مناسب آن برای خانم ها و آقایان

چاقی ،مشکل چربی و نه مشکل اضافی وزن است. نظریه عمومی مبنی براینکه افزایش وزن مشابه افزایش چربی در بدن است، می تواند فریبنده و گمراه کننده باشد. عضلات بزرگ می توانند بر وزن بدن بیفزایند، اما افرادی که دارای چنان عضلاتی هستند ممکن است دارای چربی بسیار کمی در بدن باشند. ما به یک استاندارد جدید نیازمندیم که به سنجش و توزین وضعیت ما کمک کند.معمولا در کاهش سایز هدف تغییر اندازه دور کمر است.

دور کمر

هدف از کاهش وزن چیست؟

با هدف از برنامه کاهش وزن از دست دادن چربی اضافی است بدون اینکه کاهشی در بافتهای نخیف پدیدار شود که عبارتند از: عضلات، استخوانها و خون. تمام بافتهای فوق با اجرای تمرینات، افزایش مییابند. هنگامی که بر روی وزنه می ایستید ممکن است که وزن بدن شما بجای اینکه پائین برود، بطرف بالا صعود کند و این مسئله به علت وجود بافت مفید است زیرا شما بیش از اینکه چربی را در بدن جانشین کنید، سرگرم کسب اضافه وزن هستید. اما بهتر است باز هم به آینه مراجعه کنید، در مقابل آن قرار بگیرید و چهره تان را در آن ملاحظه نمائید.آنچه باید مشاهده کنید، عبارتست از برای چربی دور کمر، مفاصل رانی و رانها بنابر این به آنچه وزنه نشان می دهد، هیچ توجهی نکنید. راهنمای صحیح نیز شامل سایز کمر، دامن و شلوار می شود.هنگامی که چربی بدن از بین می رود، سایز نیز کاهش مییابد.هنگامی که شلواریا دامن شما تنگ می شود در حقیقت در حال کسب چربی در بدن هستید و هنگامی که احساس می کنید دامن یا شلوار بریتان گشاد است و از بدن آویزان می شود در حقیقت چربی بدن را از دست می دهید.

کاهش سایز دور کمر در آقایان

دور کمر

در صورت تمایل می توانید تمام مطالب مربوط به وزنه را فراموش کنید و فقط به کمرتان نگاه کنید. وزن بدن فقط می تواند از عضلات سفت و سخت تشکیل شود. اگر چنین چیزی نباشد، خط دور کمر همه چیز را به شما خواهد گفت. بویژه در مورد آقایان این پرسش پیش می آید که آیا برخط دور کمر آنها افزوده شده است یا خیر و بنابر این هیچ پرسشی در مورد اینکه آیا بر وزن بدنشان افزوده شده است یا خیر، پیش نمی آید. یکی از صفات آقایان این است که چربی بدن آنها در اطراف مرکز ثقل یعنی در جایی که وزن بدن بر روی آن قرار میگیرد، جمع میشود.گر با استفاده از نوار اندازه گیری به اندازه گیری و سنجش خط کمر بپردازید ممکن است که عدد موجود بر روی نوار را بطور نادرست بخوانید و در محاسبات خویش با اشکال مواجه شوید. فقط زمانی که می توانید از بروز چنین اشتباهاتی جلوگیری بعمل آورید که تمرینات معینی را دنبال کنید. شکم باید در حالت طبیعی قرار بگیرد یعنی اینکه نه به طرف داخل بدن فرو برود و نه اینکه کاملاً برآمده و برجسته شود. لگن خاصره نیز باید همسطح باشد. شما باید نوار را بر روی خط کمربند قرار دهید بطوری که در بالاترین نقطه لگن خاصره قرار گیرد و در سرتاسر بدن در حالت افقی قرار بگیرد. بهترین متد برای اندازه گیری دور کمر، استفاده از نوار نیست بلکه باید از وجود یک کمربند کمک بگیرید یعنی بطوری کمربند را در حالتی کاملاً مناسب ببندید که نه شل و نه سفت باشد، سپس سوراخ مورد نظر بر روی کمر را فراموش نکنید، کمربند را درآورید و به اندازه گیری آن اقدام کنید.در مورد آقایان می توانیم فهرستی ترتیب دهیم و نسبت وزن و دور کمر آنها را با یکدیگر مقایسه کنیم. برای پی بردن به نحوهٔ اندازه گیری باید خطی را میان وزن بدن و سایز کمر بکشید. اگر خط مربوطه به طرف پائین متمایل باشد، چاق هستید. حال اگر خط مربوط، کاملاً مستقیم و یا به طرف بالا باشد، نشان دهنده این است که دور کمر شما از اندازه مناسب و خوبی برخودار است. آقایان از ساختمان بدنی نسبتاً یکنواختی برخوردارند و توزیع چربی در سرتاسر بدنشان نیز بطور یکنواخت صورت میگیرد. در نتیجه، دو مردی که میزان وزن طبیعی شان با یکدیگر باید مشابه باشد بطور ناگهانی با اضافه وزن مواجه می شوند یکی از آنها به علت افزایش چربی در بدن با اضافه وزن مواجه می شود و دیگری نیز بر وزن عضلات خویش می افزاید. عاقبت دور کمر نفر اول افزایش مییابد در صورتی که دور کمر نفر دوم با چنین تغییری مواجه نمی شود.

کاهش سایز در بانوان

دور کمر

به گزارش مجله پارسی وان موضوع بانوان با موضوع آقایان متفاوت است زیرا ساختمان بدنی این دو دسته به نحو چشمگیری متفاوت با یکدیگر است زیرا توزیع چربی در بدن بانوان تابع هیچ قانون و نظمی نیست. مراکز تجمع چربی در بدن بانوان می تواند نواحی زیر باشد رانها، باسن، سینه ها یا بازوها. بانوانی که قسمت نیم تنه تحتحانی شان چاق می شوند، میتواند نیم تنهٔ فوقانی خویش را نسبتاً لاغر نگاه دارند. بهترین طریق اندازه گیری بانوان عبارتست از اجرای آزمایش ۲/۵ سانتی متر نیشگون. ۲/۵ سانتی متر نیشگون در اکثر افراد بزرگسال عبارتست از ۱۸ کیلوگرم چربی. البته این مطلب بدین معنا نیست که از مجموع بدن شما، ۱۸ کیلوگرم است. هر ۱۵ سانتی متر در لایهٔ دوم پوست نیز معادل ۱/۵ کیلوگرم چربی اضافی بدن است. در اینجا نحوه اندازه گیری چنین آمده است: کتابی را بردارید که قطر آن ۲/۵ سانتی متر باشد. بدین منظور باید به اندازه گیری قطر آن با استفاده از خط کشی اقدام کنید. حال قطر این کتاب را در میان شست و انگشت سبابه خویش، اندازه بگیرید. سپس گوشت بدن را محکم بگیرید و اندازه مزبور را به کناره شکم، کمر، ران، باسن و پشت بازو منتقل کنید. ضخامت لایه پوستی در هیچ نقطه ای از بدن نباید از ۲/۵سانتی متر تجاوز کند. حال اگر اندازه مزبور متجاوز از ۲/۵ سانتیمتر باشد باید چاره ای در مورد آن بیندیشید.

منبع:https://www.parsi1.com

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

سلامت قلب

سلامت قلب و تمرینات ورزشی رابطه مستقیم دارند

اکثر مردم از این مطلب خشنود هستند که اجرای تمرینات برای سلامت قلب خوبست و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *