خانه » سلامت » تناسب اندام » نبض و ارتباط آن با تناسب اندام چیست؟

نبض و ارتباط آن با تناسب اندام چیست؟

ارتباط میان نبض و تناسبہب جسمانی ، دیگر یک موضوع جدید نیست امپراتور چین چنین می گوید:قلب، هماهنگی و سازش با نبض است . مورالیا در کتاب خود به نام پلاتارچ که توصیه ای در مورد حفظ سلامت و تندرستی است، چنین می گوید:بر هر فرد واجب است که با حالت ویژه نبض خویش، آشنا باشد زیرا در میان افراد، تنوعات گوناگونی بچشم می خورد.هنگامی که به وجود نبض خویش پی می برید، می توانید چیزی را حس کنید نیرویی که نبض بر روی انگشتهای شما وارد میکند.هنگامی که به سلامت و تندرستی دست پیدا می کنید، این نیرو بزرگتر و قویتر می شود.

نبض

حجم یا انبساط شریان نبض

هنگامی که به سلامت و تندرستی دست پیدا می کنید، حجم نبض، افزایش می یابد، بر ضخامت شریان افزوده می شود اما باز هم همچنان در حالت نرم والاستیک ( قابل ارتجاع ) باقی می ماند.تنظیم نیرو و ریتم آن هنگامی که به سلامت و تندرستی دست پیدا می کنید،قویتر و منظم تر می شود. تناوب یا تکرار نبض شما هنگامی که به سلامت و تندرستی دست پیدا می کنید، تناوب و تکرار ضربان نبض، کاهش می یابد. ضربان کندتر نبض، یک مزیت بشمار می رود زیرا این مطلب، نشان دهنده آن است که قلب در فاصله میان ضربات در مدت زمانی طولانی تر به استراحت می پردازد و باز هم نکته اخیر بدین معناست که قلب، کامل تر و آهسته تر پر می شود. هنگامی که قلب با سرعت ۹۰ یا ۹۰ ضربه در دقیقه، تپش می کند، ۲ بار پر می شود. چنین افزایشی در گنجایش عمل تلمبه زنی قلب موجب افزایش اکسیژن رسانی به قلب و افزایش جریان خونی در عروق کرونر ( شرائین اکلیلی قلبی) می شود هنگامی که متوجه می شوید حجم متوسط عروق کرونر در هر تپش قلبی (مقداری که وارد جریان خون شده و قلب را تغذیه میکند)، که فقط به اندازه یک قاشق غذاخوری خون است به اهمیت جریان خونی پی خواهید برد.

سرعت ضربان نبض در استراحت

نبض

به گزارش مجله پارسی وان سرعت ضربان نبض شما که در حالت نشسته بسر می برید، حاوی اطلاعات با ارزشی در مورد سلامت و تناسبب جسمانی است. ضربان نبض آقایان، بطور متوسط ۷۲ الی ۷۹ ضربه در دقیقه و ضربان نبض پسرها، ۸۰ الی ۸ ضربه در دقیقه است. در حالیکه ضربان نبض بانوان، بطور متوسط ۷۵ الی ۸۰ ضربه در دقیقه و ضربان نبض دخترها، ۸۲ الی ۸۹ ضربه در دقیقه است. البته تاکنون علت افزایش ضربان نبض، بانوان و دخترها کشف نشده است. بنابر مطالعاتی که توسط انجمن قلب شناسی امریکا صورت گرفته است، ضربانهایی که سرعت آنها به ۵۰ و بیشتر از ۱۰۰ ضربه در دقیقه می رسد نیز به عنوان ضربانهای طبیعی تلقی می شوند. اخیراً نیروی هوائی امریکا، تعدادی از افسران را به استخدام خود درآورده است که سرعت کار قلب آنها به کمتر از ۳۰ و بیشتر از ۱۱۰ ضربه در دقیقه می رسد و از نظر سلامت و تناسبب جسمانی نیز در سطح مطلوبی بسر می برند. اما بطور کلی باید بگوئیم که هر چقدر سرعت تپش قلب شما کندتر باشد از سلامت و تندرستی بیشتری برخوردار هستید.

بدن ناسالم چگونه است

نبض

ضربانهای قلبی در حال استراحت که به بیش از ۸۰ ضربه در دقیقه می رسند بر حالت ضعیف سلامت و تناسبب جسمانی، افزایش خطر ابتلاء به انسداد شرائین قلبی و مرگ در میانسالی دلالت میکنند. اگر بخواهیم به آمار موجود متوسل شویم با این حقیقت برخورد میکنیم که میزان مرگ و میر در میان مردان و زنانی که سرعت ضربان قلبی آنها به بیش از ۹۲ ضربه در دقیقه می رسد؛ برابر افرادی است که سرعت ضربان قلبی آنها کمتر از ۹۷ ضربه در دقیقه است البته تندتر شدن سرعت ضربان نبض، بتنهایی خطرناک نیست و بعلاوه نشان دهنده این مطلب است که بدن در زیر یک بار سنگین، کار می کند. اگر سرعت ضربان نبض، متجاوز از ۱۲۰ ضربه در دقیقه شود به مرز تلاش و کوشش شدید نزدیک می شود. میزان کارآئی بدن با میران موفقیت در انجام مقدار کار خارجی که در ضربان قلبی در حدود ۱۲۰ ضربه در دقیقه صورت میگیرد، اندازه گیری می شود. اگر در ایجاد این نوع سرعت قلبی از مقدار کمی کار فیزیکی استفاده شود، بدین معناست که شما از کارآئی لازم برخوردار نیستید. شاید سیستم بدنی شما به علت فقدان تمرینات از حالت مناسب خویش خارج شود.

منبع:https://www.parsi1.com

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

سلامت قلب

سلامت قلب و تمرینات ورزشی رابطه مستقیم دارند

اکثر مردم از این مطلب خشنود هستند که اجرای تمرینات برای سلامت قلب خوبست و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *