خانه » گوناگون » گردشگری » مرداب هسل کجاست ؟ تصاویر مرداب هسل

مرداب هسل کجاست ؟ تصاویر مرداب هسل

مرداب هسل کجاست ؟ مرداب هسل یکی از مرداب های دیدنی مازندران در 10 کیلومتری چالوس و در وسط جنگلی زیباست. این مرداب دارای جلبک هایی است که در فصل تابستان سبز هستند. اما بعد از آن کم کم قرمز شده و با رنگ برگهای اطراف آنجا همخوانی پیدا می کنند و این یکی از مهمترین زیبایی های مرداب هسل است. در این بخش از مجله اینترنتی پارسی وان درباره مرداب هسل اطلاعاتی را تقدیم می کنیم.

عکسهای مرداب هسل
عکسهای مرداب هسل

مرداب هسل کجاست ؟

مرداب زیبای هسل در چالوس یکی از مکانهای دیدنی شمال ایران است که طرفداران زیادی هم دارد و هر ساله مسافران زیادی از آن دیدن می کنند. برای دیدن مرداب هسل باید به چالوس بروید. مرداب هسل در ۱۰ کیلومتری جنوب غربی چالوس و ۱۵ کیلومتری شمال غربی مرزن آباد  داخل جنگل سرسبز و باطراوتی قرار دارد.

مرداب هسل کجاست ؟
مرداب هسل کجاست ؟

مرداب هسل در هر فصلی طبیعت و ظاهری متفاوت دارد. در کنار خود مرداب، مسیر رسیدن به آن هم بسیار زیباست و صدای جانورانی هم در انجا شنیده می شود.

تالاب کنّیچال تقریباً در 10کیلومتری جنوب غربی شهر چالوس و 15کیلومتری شمال غربی شهر مرزن آباد و در عمق جنگل معروف مشل موزّی قرار دارد. بعضی ها به آن جنگل «فین»یا محمد آباد هم می گویند.

مرداب هسل کجاست ؟
مرداب هسل کجاست ؟

بر روی مرداب هسل جلبک هایی هست که در بهار و تابستان به رنگ سبز دیده می شوند. اما بعد از تابستان، کم کم به رنگ قرمز و نارنجی تغییر رنگ می دهد و ظاهر مرداب را گرم و آتشین می کند.

عکس مرداب هسل
عکس مرداب هسل

در این فصل رنگین کمان رنگ ها مناظری شاعرانه و سحرانگیزی را به وجود آورده اند که مدت ها شما را غرق تماشا می کنند. فصل پاییز این مرداب واقعا زیبا و رمانتیک است.

این تالاب ماهی ندارد اما زیستگاه ایده آلی برای دوزیستان است. مساحت تالاب در زمانی که از آب کاملاً لبریز می شود حتی به یک هکتار هم نمی رسد. مساحتی که بدست آمده در 21مرداد 85 در حد 3800متر بود.

تصاویر مرداب هسل
تصاویر مرداب هسل

به گزارش مجله اینترنتی پارسی وان ، هسل به معنی آب راکد است و در کنار روستای طلاجو شهرستان چالوس قرار دارد. در گذشته حجم آب این مرداب بیشتر بود و در بعضی از قسمت ها حتی از ۱۵ متر هم بیشتر بود. حدود ۵۰ سال قبل چندین و چند خانواده دامدار در کنار این مرداب زندگی می کردند اما آن ها محل زندگی خود را تغییر دادند تا اطراف این مرداب بکر تر از گذشته شود.

مرداب هسل مازندران
مرداب هسل مازندران

مرداب هَسل یا هِسِل؟

منطقه‌ی مازندران در گذشته به تَبَرستان یا طبرستان معروف بوده و از گویش‌های محلی این منطقه، گویش تبری کلارَستاقی است. در این گویش به هر آبگیر فصلی هَسَل می‌گویند. این مرداب هم از آنجایی که در منطقه‌ی مازندران و جنگل‌های انبوه چالوس است، اینگونه نام گرفت. در اصل نام این مرداب، کنّیچال است.

مرداب هسل کجاست ؟
مرداب هسل کجاست ؟

تبخیر آب هسل ها معمولاً از زمستان شروع شده و تا نیمۀ دوم بهار بیشتر دوام نمی آورند. از آنجایی که برکۀ کنی چال در بعضی از سال ها کم آب می شود و آب آن تاکف فرو می نشیند می تواند در تعریف هسل نیز بگنجد.

اگر قصد دارید از این مرداب دیدن کنید ، خرید خود را در مرزن آباد، انجام دهید. مخصوصا آب آشامیدنی. چون در طول مسیر پس از مرزن آباد مغازه یا دکانی برای خرید نیست. خروجی جاده چالوس به سمت جاده جنگلی «سینوا» تابلو ندارد، حتما جی پی اس گوشی همراه تان را هم فعال نمایید تا بهتر بتوانید این مسیر را شناسایی کنید.

امیدواریم از اطلاعاتی که در این بخش از مجله اینترنتی پارسی وان درباره مرداب هسل تقدیم تان کردیم بهره کافی را برده باشید.

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

هانوفر

سفر به شهر زیبای هانوفر در آلمان

هانوفر یکی از مهم ترین شهر های آلمان است که در شمال این کشور و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *