خانه » اخبار روز » آخرین خبرها از زلزله ۶.۱ ریشتری دشتی؛ ۳۹ کشته و ۹۵۰ مصدوم

آخرین خبرها از زلزله ۶.۱ ریشتری دشتی؛ ۳۹ کشته و ۹۵۰ مصدوم

به گزارش خبرآنلاین؛ ساعت 16:22 سه شنبه 20 فروردین 92، زلزله ای به قدرت 6.1 ریشتر کاکی در استان بوشهر را لرزاند.

مرکز لرزه نگاری کشوری وابسته به موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران مرکز این زلزله را در 16 کیلومتری کاکی، 27 کیلومتری خورموج در استان بوشهر و 801 کیلومتری تهران اعلام کرده است. همچنین زلزله ای به قدرت 4.2 ریشتر ساعت 16:48 دقیقه در همان محدوده و در خورموج ثبت شد. از آن پس تاکنون چند پس لرزه نسبتا شدید دراین منطقه احساس شده است.

کاکی و خورموج از شهرهای شهرستان دشتی در استان بوشهر هستند.

39 نفر کشته شدند

فارس نوشت: رئیس سازمان مدیریت بحران کشور گفت: در زلزله 6.1 ریشتری روز گذشته در بوشهر 750 خانه روستایی تخریب و 39 نفر جان خود را از دست دادند.

حسن قدمی اظهار داشت: اقدامات لازم جهت اسکان اضطراری زلزله زدگان انجام شده است.

وی ادامه داد: صبح امروز زلزله 5.4 ریشتری نیز به چند روستای دیگر به نام های چاهبا، محمودی و درگون خسارت وارد کرد.

قدمی درباره تعداد خانه های تخریب شده در این زلزله اظهار داشت: 750 خانه صد در صد تخریب شده اند چرا که خانه های روستایی در بافت فرسوده قرار دارند و باید نسبت به نوسازی آنها اقدام شود.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور بیان داشت: بیش از هزار چادر برای اسکان اضطراری حادثه دیدگان توزیع شده است.

وی درباره فوت شدگان این حادثه اظهار داشت: در اثر این زلزله 39 نفر تاکنون فوت شده اند.

 

950 مجروح

ایسنا نوشت: استاندار بوشهر نیز در جدیدترین اظهارات خود از افزایش شمار مجروحان زلزله به 950 تن اعلام کرد و گفت: روند امدادرسانی به حادثه دیدگان زلزله روز گذشته کاکی و شنبه مطلوب است.

فریدون حسنوند افزود: امدادرسانی به حادثه دیدگان زلزله همچنان در حال انجام است و تمام نیروهای استان در حوزه های مختلف با بسیج امکانات خود در حال کمک، استقرار و انتقال مصدومان و حادثه دیدگان هستند.

وی گفت: در حال حاضر شمار مجروحان زلزله به 950 نفر رسیده است، اما آمار کشته شدگان بدون افزایش، همان 37 نفر است.

وی تصریح کرد: وزیر بهداشت و درمان، رییس سازمان هلال احمر، رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، معاون وزیر راه و شهرسازی، معاون اول رییس جمهور و شماری دیگر از مسوولان کشوری امروز برای بازدید از منطقه زلزله زده به استان بوشهر سفر می کنند.

حسنوند ادامه داد: از مردمی که قصد کمک به زلزله زدگان را دارند می خواهیم با مسوولان همراهی و همکاری کنند.استاندار بوشهر در حالی شمار کشته شدگان زلزله روز گذشته استان را 37 تن اعلام کرد که براساس اعلام سازمان پزشکی قانونی، هشت تن از جان باختگان زیر 10 سال سن داشتند.

 دکتر رضایی مدیرکل پزشکی قانونی استان بوشهر همچنین از صدور 35 جواز دفن برای متوفیان زلزله بوشهر تاکنون خبر داد و با اشاره به جنسیت متوفیان زلزله گفت: 22 نفر از کشته شدگان زن و 13 نفر آنها مرد بوده اند.

وی همچنین درمورد محدوده سنی جانباختگان حادثه زلزله اظهار داشت: هشت نفر از فوت شدگان زیر 10 سال (4 پسر، 4 دختر)، هشت نفر بین 10 تا 50 سال (7 زن و یک مرد) و 19 نفر بالای 50 سال (11 زن و 8 مرد) بوده اند.

 

یگان ویژه ناجا در مناطق زلزله زده

به گزارش خبرآنلاین؛ جانشین فرمانده نیرزوی انتظامی کشور از حضور یگان امداد و یگان ویژه در مناطق زلزله زده استان بوشهر خبر داد

سردار احمدرضا رادان گفت: بلافاصله پس از وقوع زلزله در استان بوشهر، یگان امداد به مناطق زلزله زده استان بوشهر اعزام شدند و پس از آن یگان ویژه نیز در این مناطق مستقر شد. همچنین تعدادی از بالگردهای ناجا به مناطق زلزله زده اعزام شد.

او گفت: در حال حاضر با حضور نیروی انتظاتمی در مناطق زلزله زده و همکاری خوب مردم هیچ گونه مشکلی از نظر نظم و امنیت در این مناطق وجود ندارد.

پایان عملیات جستجو و نجات در مناطق زلزله زده

مهر نوشت: رئیس سازمان امدادو نجات هلال احمر گفت: عملیات جستجو و نجات در مناطق زلزله زده ساعت 12 شب گذشته به پایان رسید.

محمود مظفر اظهار داشت: ساعت 12 شب گذشته عملیات جستجو و نجات در مناطق زلزله زده بوشهر به پایان رسید و پس از آن کار اسکان اضطراری مردم زلزله زده آغاز شد. تا کنون هزار خانواراز مردم مناطق زلزله زده اسکان و تغذیه اضطراری یافتند.

به گفته وی امدادگران در روستاهای زلزله زده حضور داشته و همچنان به امدادرسانی می پردازند.

رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر افزود: با توجه به تاکیدات رهبر معظم انقلاب اسلامی مبنی بر نقش درخشان مردم در کاستن از رنج مصیبت دیدگان، شماره حساب 99999 جمعیت هلال احمر ج نزد بانک های ملت، ملی و مسکن در سراسر کشور جهت دریافت کمک های نقدی هموطنان نوعدوست ایران آماده دریافت کمک های نقدی مردم به زلزله زدگان استان بوشهر است.

 

اسامی 26 نفر از کشته شدگان زلزله بوشهر

سازمان پزشکی قانونی لیست اسامی ۲۶ نفر از کشته شدگان زلزله بوشهر را اعلام کرد.

شناسایی هویت متوفیات زلزله بر اساس شواهد جمع آوری شده توسط پزشکی قانونی و اظهارات بستگان متوفیات صورت گرفته است که به شرح زیر اعلام می شود؛

1- بانو احمدی فرزند عباس 55 ساله

2- شیرین هاشمی فرزند غلام 70 ساله

3- علی بازدار فرزند حیدر 75 ساله

4- محمد حمادی فرزند مسلم86 ساله

5- حکمیه ذوالفقار فرزند عبدالله 24 ساله

6- زهره شیبانی فرزند حبیب الله 7 ساله

7- عباس درزن زاده فرزند غلام 82 ساله

8- صفیه قمی بهبهانی فرزند سیدعلی47 ساله

9- ابوالفضل معصومی فرزند عباس 7 ماه

10- نرجس خاتون همدمی پور

11- میرزا زارعی 62 ساله

12- نامدار هاشمی فرزند غلام 70 ساله

13- رمضان ذوالفقار فرزند غلام 75 ساله

14- سن زیارتی فرزند علی 62 ساله

15- محمد فهیمی 75 ساله

16- اعظم پوزه فرزند حسین 27 ساله

17- زهرا شیبانی فرزند حبیب الله 10 ساله

18- یوسف معصومی فرزند عباس 8 ساله

19- حنانه سعیدی نیا فرزند روح الله 4 ماه

20- صغرا حسینی فرزند محمد 30 ساله

21- لیلا ذوالفقاری فرزتد رمضان 43 ساله

22- مهری دانا فرزند اکبر 5 ساله

23- رجبی 5 ساله

24- خانم آل توان 50 ساله

25- اکبر فرهادی37 ساله

26- سمیه فرهادی30 ساله

هویت سایر جانباختگان زلزله متعاقبا اعلام می شود.

 

154 میلیارد تومان خسارت اولیه زلزله

شاپور رستمی معاون عمرانی استاندار بوشهر گفت: خسارت اولیه زلزله در شهرستان دشتی 154 میلیارد تومان در بخش های مختلف برآورد شده است.

وی افزود: در شش روستای شهرستان دشتی، زلزله خساراتی داشته که براساس آن تنها در منطقه شنبه بیش از 450 واحد 100 درصد تخریب شدند. در کاکی 2780 واحد، درویشی 77 واحد، باغان 200 واحد، کردلان 67 واحد و سنا 225 واحد تخریب شدند. عملیات بازسازی پس از اسکان موقت و آواربرداری آغاز می شود.

معاون استاندار بوشهر اظهار داشت: بیش از یک میلیارد و 300 میلیون تومان هم به تاسیسات آبرسانی شنبه خسارت وارد شده که بر اثر این تخریب، ساختمان آب و فاضلاب و شبکه آبرسانی این شهر تخریب شد و 500 انشعاب آب و دو کیلومتر خط انتقال صدمه دید. 

 

آمادگی گروه های جهادی بسیج دانشجویی برای بازسازی مناطق زلزله زده

مهر نوشت: مسئول بسیج دانشجویی استان بوشهر از آمادگی گروه های جهادی بسیج دانشجویی برای بازسازی مناطق زلزله زده شهرستان دشتی خبر داد.

رضا آبشیرینی اظهار داشت: گروه های مختلف بسیج دانشجویی از نخستین ساعات وقوع این زمین لرزه به کمک حادثه دیدگان شتافتند. دانشجویان بسیجی شهرستان دشتی بلافاصله پس از وقوع زمین لرزه وارد عمل شدند و ساعاتی پس از آن نیز گروه های مختلف دیگری از بسیج دانشجویی از دیگر نقاط استان بوشهر به این منطقه اعزام شدند و در عملیات های مختلف کمک به زلزله زدگان از جمله آواربرداری مشارکت داشتند. بیشترین کمک های بسیج دانشجویی پس از عملیات امداد و نجات خواهد بود که گروه های مختلف بسیج دانشجویی آمادگی دارند که به منظور بازسازی مناطق زلزله زده و با هماهنگی سازمان بسیج سازندگی وارد عمل شوند.

وی به دیگر تلاش های صورت گرفته برای کمک به زلزله زدگان اشاره کرد و افزود: 50 نفر از دانشجویان بسیجی دانشگاه خلیج فارس نیز به منظور کمک به افراد آسیب داده در پایگاه انتقال خود حاضر شدند و خون خود را اهدا کردند.

آبشیرینی از اعلام شماره حساب برای کمک های نقدی و جمع آوری کمک های غیرنقدی توسط بسیج دانشجویی استان بوشهر خبر داد و خاطرنشان ساخت: اولین محموله کمک های غیر نقدی بسیج دانشجویی که شامل آب معدنی بود به منطقه زلزله زده ارسال شده است. شماره حساب 162304306813724012 به نام مدیریت سازندگی و کارآمدسازی بسیج دانشجویی در بانک انصار برای کمک های واریزی دانشجویان در نظر گرفته شده است که می توانند کمک های نقدی خود را از این طریق به افراد آسیب دیده برسانند.

مسئول بسیج دانشجویی استان بوشهر همچنین از اعلام آمادگی بسیج دانشجویی استان های چهارمحال و بختیاری، لرستان و خوزستان برای کمک به افراد آسیب دیده و بازسازی مناطق زلزله زده خبر داد.

 

خون مورد نیاز زلزله زدگان تامین شد

به گزارش خبرآنلاین؛ سازمان انتقال خون ایران اعلام کرد: در حال حاضر خون مورد نیاز مجروحین حادثه از سوی این سازمان به طور کامل تأمین شده است. با توجه به وجود ذخایر مناسب خون در شبکه خونرسانی کشور و حضور پرشور اهداکنندگان ایثارگر خون در ساعات اولیه در مراکز اهدای خون، به ویژه در استان بوشهر، نیاز فوری به خون وجود ندارد و تنها از افراد دارای گروههای خونی نادر، کمیاب و گروه های Rh منفی درخواست می شود با مراجعه تدریجی به مراکز اهدای خون سراسر کشور در تکمیل ذخایر خونی کشور این سازمان را یاری نمایند.

 

قطع آب در مناطق زلزله زده بوشهر

ایسنا نوشت: رییس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر از توزیع 25 هزار بطری آب معدنی میان زلزله زدگان بوشهر خبر داد و گفت: امدادگران در مرحله اسکان و تغذیه اضطراری قرار دارند.

محمود مظفر تشریح آخرین اقدامات صورت گرفته از سوی امدادگران این سازمان در مناطق زلزله زده بوشهر با بیان اینکه در حال حاضر امدادگران با اتمام عملیات جستجو و نجات، وارد فاز تغذیه و اسکان اضطراری شده اند گفت: از شب گذشته اسکان اضطراری و توزیع چادر میان زلزله زدگان آغاز شده است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر اقلامی همچون چادر، موکت و پتو میان زلزله زدگان توزیع شده است گفت: همچنین از صبح امروز توزیع بسته های غذایی شامل برنج، ماکارونی، قند، چای و کنسرو میان زلزله زدگان آغاز شده است.

رییس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر با اشاره به قطع آب در مناطق زلزله زده گفت: شب گذشته 5000 بطری آب معدنی از شهرکرد به این منطقه ارسال شد و صبح امروز نیز 20 هزار بطری آب معدنی از هرمزگان به این شهرها ارسال خواهد شد.

به گفته مظفر در حال حاضر چند دستگاه تانکر حامل آب برای تامین آب آشامیدنی مناطق زلزله زده در صحنه حضور دارد اما برای تامین آب مصرفی بطری های آب معدنی میان زلزله زدگان توزیع شده است.

مظفر از اعزام سه دستگاه آشپزخانه سیار به مناطق زلزله زده خبر داد، گفت: این آشپزخانه ها قابلیت تامین غذای گرم برای 500 نفر را دارند و از این پس زلزله زدگان غذای گرم مصرف می کنند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا به مانند زمین لرزه آذربایجان با مشکل سرویس های بهداشتی روبرو هستید گفت: چادر اسکان اضطراری زلزله زدگان در کنار منازل آنان دایر شده است و مردم از سرویس های بهاشتی خانه هایشان، مدارس و مساجد استفاده می کنند.

 

ترافیک روان در مناطق زلزله زده

مهر نوشت: رئیس مرکز کنترل ترافیک پلیس راهور گفت: ترافیک در مناطق زلزله زده و جاده های منتهی به آن روان است.

سرهنگ رضا سلبی اظهار داشت: براساس آخرین گزارش ها تمامی جاده های اصلی و فرعی منتهی به مناطق زلزله زده در استان بوشهر باز و تردد در آنها روان است. بیشتر ترددهای این جاده ها مربوط به خودروهای امدادی است. البته 15 تیم عملیاتی پلیس راه کنترل ترافیک مناطق زلزله زده را بر عهده دارند.

وی ادامه داد: تردد در سایر محورهای کشور نیز روان است و مشکل ترافیکی گزارش نشده است.

به گفته رئیس مرکز کنترل ترافیک پلیس راهور روز گذشته به علت واژگونی خودروی پیکان در محور خنجشت فارس دو نفر کشته و یک نفر نیز زخمی شد. این حادثه به علت عدم کنترل وسیله نقلیه به دلیل خستگی و خواب آلودگی رخ داد. در حادثه دیگری که به علت برخورد دو دستگاه خودرو پراید در محور بیله سوار رخ داد، پنج نفر مجروح شدند. این حادثه پس از انحراف به چپ یکی از خودروها روی داد.

 

برپایی بیمارستان صحرایی

استاندار بوشهر با بیان اینکه بر اساس آخرین گزارشات دریافتی این زمین لرزه 850 مصدوم بر جا گذاشته است که تنها 100 تن از این افراد در بیمارستان بستری شده اند گفت: حال عمومی این مصدومان مساعد گزارش شده و 750 نفر دیگر نیز به صورت سرپایی توسط تکنیسین های اورژانس درمان شدند.

حسنوند با اعلام خبر برپایی بیمارستان صحرایی در مناطق زلزله زده گفت: شب گذشته عملیات آواربرداری نیزبه پایان رسید و امدادگران توانستند تعدادی از افراد محبوس شده را نجات دهند.

حسنوند با اعلام خبر تخریب 700 واحد مسکونی در مناطق زلزله زده گفت: بیش از 100 واحد مسکونی نیز حدود 50 درصد تخریب شده اند.

استاندار بوشهر همچنین با اشاره به پایان عملیات امداد و نجات از آغاز بازسازی تاسیسات زیربنایی آب، برق و مخابرات مناطق زلزله زده خبر داد.

به گفته وی امروز معاون اول رییس جمهور، وزیر کشور و جمعی از اعضای هیات دولت از مناطق زلزله زده بازدید خواهند کرد.

 

ابراز همدردی بان کی مون با دولت و ملت ایران درپی زمین لرزه بوشهر

خبرگزاری نووستی گزارش داد: دبیر کل سازمان ملل از دست جان باختن جمعی از هموطنان مان درپی زمین لرزه بوشهر را تسلیت گفت.

سخنگوی بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل اعلام کرد که «سازمان ملل برای ارائه کمک و برای بسیج کردن هرگونه حمایت بین المللی که ممکن است لازم باشد، آمادگی دارد.»

در بیانیه دبیرکل آمده است: دبیرکل برای از دست رفتن جان انسان ها و تخریب ناشی از زمین لرزه بوشهر در ایران غمگین است. او (دبیرکل) با دوست و ملت ایران به ویژه خانواده های قربانیان صمیمانه ابراز همدردی می کند.

 

مدارس مناطق زلزله زده بوشهر از شنبه باز است

ایسنا نوشت: محمد باباخانی معاون فنی و اجرایی اداره کل نوسازی مدارس استان بوشهر درباره آخرین وضعیت مدارس مناطق زلزله زده بوشهر، گفت: تنها هفت مدرسه در کانون زلزله وجود داشته که از این تعداد دو مدرسه به طور کامل آسیب دیده و پنج مدرسه نیز دچار آسیب های جزیی شده که قابل بهره برداری و استفاده است.

وی افزود: یک مدرسه تخریبی که به طور کامل تخریب شده، از سوی نیروی انتظامی تبدیل به پاسگاه و بیمارستان برای امدادرسانی شده است.

معاون فنی و اجرایی اداره کل نوسازی مدارس استان بوشهر با بیان اینکه در زمان وقوع زلزله هیچ دانش آموزی در مدرسه حضور نداشته و هیچ آسیبی به دانش آموزان در مدرسه نرسیده است، درباره دو مدرسه تخریبی این منطقه و تعطیلی دانش آموزان نیز گفت: تنها امروز این دانش آموزان به مدرسه نمی روند و با توجه به اینکه انتقال کانکس به این منطقه آغاز شده، از فردا کلاس دانش آموزان دایر و برنامه های آموزشی دانش آموزان به روال عادی ادامه دارد.

 

دستگیری مظنونان به سرقت در مناطق زلزله زده

ایسنا نوشت: قدمی، رییس سازمان مدیریت بحران کشور  به تشریح چگونگی فرآیند مدیریت بحران در زلزله اخیر پرداخت و گفت: ساعت 21 شب گذشته کار جست وجو و اکتشاف به اتمام رسید و با این وجود برای اطمینان کامل، یک بار دیگر آوارها را جست وجو کردیم.

وی با بیان اینکه در جریان این قبیل حوادث، برخی افراد سودجو در منطقه حضور می یابند، اظهار کرد: خوشبختانه مشکل امنیتی در مناطق زلزله زده وجود نداشت و امنیت کاملا برقرار است. ضمن اینکه نیروهای ناجا، بسیج و سپاه چند نفر از مظنونان را که به نظر می رسید برای سرقت در منطقه حضور یافته اند، دستگیر کردند.

رییس سازمان مدیریت بحران کشور با بیان اینکه برآورد خسارت توسط دستگاه های مسوول آغاز شده است، اظهار کرد: مهم ترین خسارت در جریان زلزله ناشی از تخریب مسکن است و به همین خاطر بنیاد مسکن مسوول ارزیابی خسارت در این بخش شده است.

قدمی، تخریب 1000 منزل مسکونی در مناطق زلزله زده را تایید کرد و افزود: 800 واحد مسکونی به طور کامل تخریب شده است، اما وضعیت خانه های روستایی به گونه ایست که خانه هایی با تخریب 30 درصدی، کاملا تخریب شده تلقی می شود و باید بازسازی شود.

رییس سازمان مدیریت بحران کشور تاکید کرد: 100 درصد منازل مسکونی تخریب شده فاقد استانداردهای حداقلی ساخت و ساز بودند و درواقع جزو بافت فرسوده محسوب می شدند.

قدمی افزود: قدرت زلزله 6 ریشتری به اندازه ای است که نمی تواند خانه هایی را که با حداقل اصول مهندسی ساخته  شده اند، تخریب کند. کما اینکه در میان مناطق زلزله زده بوشهر ، روستایی وجود داشت که در سال 81 بر اثر زلزله تخریب و بازسازی شده بود و اکنون در زلزله روز گذشته تقریبا هیچ آسیبی ندیده است.

وی در خاتمه نحوه مدیریت بحران در جریان زلزله بوشهر را مطلوب و موفق توصیف کرد و گفت: تمامی دستگاه های مسوول اعم از استانداری، نیروی دریایی، بسیج، سپاه و ناجا در کنار نهادهای امدادی همچون هلال احمر با حضور به موقع خود در منطقه، زمینه مدیریت بحران موفق را رقم زدند.

 

آغاز بازسازی تاسیسات زیربنایی مناطق زلزله زده

حسنوند استاندار بوشهر با اشاره به آغاز بازسازی تاسیسات زیربنایی و شبکه های آب، برق و مخابرات مناطق زلزله زده، اعلام کرد: مشکل آب مناطق زلزله زده حل شده و تا ساعاتی دیگر مشکل برق این مناطق نیز برطرف می شود.

وی با بیان اینکه اقلام اولیه مانند چادر و پتو در اختیار زلزله زدگان قرار گرفته است، افزود: علاوه بر این، از استان فارس یک بیمارستان سیار در منطقه مستقر شده تا در صورت وقوع اتفاقات احتمالی، پاسخگوی مراجعان باشد.

وی با اشاره به سفر مقامات عالی رتبه کشور به مناطق زلزله زده، اظهار کرد: قرار است حسن رحیمی، معاون اول رییس جمهور به اتفاق مصطفی محمدنجار، وزیر کشور و محمد حسن طریقت منفرد، وزیر بهداشت و همین طور رییس بنیاد مسکن به استان بوشهر سفر کنند و وضعیت مناطق زلزله زده را مورد بررسی قرار دهند.

وی همچنین ادامه داد : در حال حاضر مشکل جوی در منطقه وجود ندارد و آب و هوای این مناطق مساعد است.

حسنوند در خاتمه سخنان خود اظهار کرد: امنیت توسط نیروهای نظامی و انتظامی در مناطق زلزله زده برقرار شده است.

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

عوارض بوتاکس پیشانی

با عوارض بوتاکس پیشانی اشنا شوید

در بوتاکس یک سم ضعیف شده که توسط نوعی باکتری تولید می شود به عضله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *