خانه » روانشناسی » اضطراب آینده بیش از اندازه، بیمارگون است

اضطراب آینده بیش از اندازه، بیمارگون است

به همان نسبتی که زندگی کردن در گذشته می تواند مخرب و زیان بخش باشد زندگی کردن در آینده نیز مخرب و زیان بخش است. به همان ترتیبی که گذشته ما را به دام میکشد، اضطراب آینده نیز تله دیگری است که در سر راه ما قرار دارد. ما با برداشتی غلط از وقایع فعلی، رفتار فعلی و مشکلات فعلی، ناراحتیها را به آینده می کشانیم و با پیش بینی های نادرست و بیمارگونه خودمان را آزار می دهیم.

اضطراب آینده

اضطراب آینده ناشناخته بی فایده است

 

بیشتر ما شب و روز خود را با تصورات و خیالات واهی و ترس و نگرانی از وقوع اتفاقات بد و وحشتناک تیره و تار می سازیم. به قول معروف کاسه چکنم چکنم به دست می گیریم که اگر فلان اتفاق حادث شد. چکنم؟ خیال می کنیم این یک نوع آمادگی است، در حالی که این اضطراب آینده است نه آمادگی. فکر می کنیم اگر از کار اخراج شدم؟ اگر دچار مضیقه مالی شدم؟ اگر پسرم یا دخترم خدای نکرده دچار تصادف شد؟ اگر شوهرم ترکم کرد اگر هواپیما حامل همسرم سقوط کرد؟ چکنم؟ چکنم ؟ چکنم؟ بدین ترتیب نه تنها آنطور که باید از زندگی و آنچه که داریم لذت نمی بریم بلکه حتی بعضی از مواقع به خاطر ترس از دست دادن آنها به اعمالی دست می زنیم که مستقیماً زیانش گریبانگیر خودمان شده و موجب قطع ارتباطات بین ما و دیگران می شود. ما خیال می کنیم این اضطراب آینده و نگرانی، آینده نگری است. در حالی که وقایعی که در آینده اتفاق می افتد حتی قابل تصور هم نیستند.

اضطراب آینده یا پیشگویی؟ 

اضطراب آینده

مثلاً ما سالها نگران مرگ والدینم هستیم و فکر می کنیم اگر چنین اتفاقی بیفتد چه کنیم؟ فکر می کنیم تحملش را نخواهیم داشت و از پا خواهیم افتاد، ولی وقتی که این اتفاق می افتد وضع ما خیلی با آنچه که فکرش را می کردیم تفاوت دارد. خیلی راحتتر و آسانتر از آنچه که سالها در نظر مجسم می کنیم با این حادثه برخورد کنیم. ما با اینکه قبول داریم که پیشگو نیستیم باز هم مثل یک در پیشگوی مطمئن و قدرتمند حوادث نامطلوب را پیش بینی می کنیم و در انتظار وقوع آنها با دلهره و اضطراب روزگار خود را تباه می سازیم. آن هم حوادثی که شاید هرگز اتفاق نیفتد. آیا میتوانیم به خاطر بیاوریم و حساب کنیم تمام آن چیزهایی را که قبلا پیش بینی کرده بودیم و هرگز پیش نیامد؟ چیزهایی که نگران از دست دادنشان بودیم و از دست ندادیم؟ مثلاً نگران از دست دادن شغلمان بودیم، نگران در خطر افتادن پست و مقام مان، نگران از دست دادن منبع درآمد و تهی دست شدن، از دست دادن عشقمان از دست دادن دوستانمان و… و… چند دفعه اتفاق افتاده که نگران بودیم. اگر صاف و صادق و بی شیله پیله آنچه هستیم نشان دهیم و حقیقت را بگوییم ارتباطمان با طرف مقابل خدشه دار خواهد شد و طرف را از دست خواهیم داد؟ ولی صداقت ما نه تنها موجب به هم خوردن رابطه نشده بلکه سبب استحکام دوستی نیز شده است. راه آینده آنچنان مستقیم و روشن نیست که ما بتوانیم تا اخر آن را ببینیم و پیش بینی کنیم. پستی و بلندیها و پیچ و خمهای زندگی گاهی ما را واقعاً به شگفتی میاندازند.

خودمان را امتحان کنیم

اضطراب آینده

به گزارش مجله پارسی وان تمرین زیر می تواند به ما ثابت کند که تا چه اندازه در پیش بینی آینده ناتوان هستیم. لحظه ای درنگ کنیم و به زندگی خود تا این لحظه نگاه کنیم. دقیقاً به همهٔ جوانب و زوایا نظر بیندازیم. رابطه با خویشاوندان و دوستان، نوع و موقعیت کار و شغل، خانه و مسکنی که داریم، طرز زندگی، فعالیتهای مختلفی که در شبانه روز انجام میدهیم و سپس از خود سؤال کنیم آیا اینها همانهایی هستند. که من انتظارش را داشتم؟ به پنج سال یا ده سال یا بیست سال پیش فکر کنیم و ببینیم آیا در آن مواقع در همانجا و در همان موقعیت و همان شرایطی بوده ایم که قبلاً انتظارش را داشته ایم؟ پس از این آزمایشها درخواهیم یافت که زندگی ما به طرز دیگری به دور از انتظارات و پیش بینیهای ما درآمده است. زندگی ما با وقایع و حوادث، افراد و چیزهایی که هرگز نمی توانستیم تصورش را هم بکنیم انباشته شده است.پس این لحظات را با اضطراب آینده از دست ندهیم.

منبع:https://www.parsi1.com

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

مارک زاکر برگ

10 نصیحت از مارک زاکر برگ موسس و مدیر فیس بوک

مارک زاکر برگ یکی از جوان ترین میلیونرهای جهان و موسس فیس بوک است که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *