خانه » کودک و والدین » روانشناسی کودکان » تصویر ذهنی کودک و ارتباط آن با احساس ارزشمندی

تصویر ذهنی کودک و ارتباط آن با احساس ارزشمندی

در دنیای واقعی کیفیتی به نام تصویر ذهنی وجود ندارد، در واقع در مورد هر مسئله ای که پیش می آید یا کاری که باید انجام گیرد ما تصاویر ذهنی گوناگونی از خود داریم. درباره استعداد خود در فراگیری موسیقی، درباره قدرت ورزشی، جنسی،مهارت در علم ریاضی یا آشپزی، عقیده ای از خود داریم. بچه ها هم به همین نسبت تصاویر ذهنی زیادی از خود دارند که این تصاویر، میان نگرشهای بسیار مثبت یا متاسفانه بسیار منفی در نوسان است. این تصاویر، جنبه های قابل سنجش و ثابت. شخصیت ما را تشکیل نمی دهد. یک روز ممکن است احساس کنیم تنیس باز ماهری، هستیم و روز دیگر حس کنیم که نو آموزی هستیم که تازه شروع به کار کرده ایم. کودک ممکن است بامداد یک روز خیلی جسارت و جرات در ارتباط با اطرافیان از خود نشان دهد، و بعد از ظهر همان روز به صورت بچهٔ خجولی ظاهر شود.

تصویر ذهنی

جنبه های تصویر ذهنی کودک 

جنبه های بسیار مهم، در تصویر کلی ذهنی که کودک از خود دارد و شما لازم است به آن توجه کافی مبذول دارید، در زیر آمده است. ضمن خواندن آنها سماعی کنید برخی از این پیشنهادها را برای بالا بردن تصویر ذهنی که فرزندتان از خود دارد به کار بندید، ولی همواره به خاطر داشته باشید. آنچه در اینجا مطرح شده، کیفیات ثابت، ویژه، و محک و معیار سنجشی نیستند که بتوان روی آن دقیقا حساب کرد. افراد بشر موجودات ویژه و منحصر به فردی هستند که قابل تقسیم بندی به گروههای مشخص و معین یا قابل تبدیل به داده های کامپیوتری نمی باشند. علاوه بر منحصر به فرد بودن، بچه ها، هریک جوهر و ذات قابل تغییری هستند. گاهی در مواردی که خیال می کنید به خصوصیت ویژه ای از کودک خود پی بردهاید، از او عملی سر می زند کهعکس تصور شماست.ما در اینجا از انسان صحبت میکنیم نه نرم افزار. بچه ها موجودات ویژه ، پرتحرک ، فعال و دستخوش تغییرات فزاینده هستند. در تمام اوقاتی که سعی داریم به کودکان خود کمک کنیم، تا تصویر سالمی از خود داشته باشند و به موفقیتهای خود در دوران کوتاهی که در این جهان زودگذر به سر می برند امیدوار باشند، باید حقایق بالا را مدنظر داشته باشیم. با توجه به این واقعیتها، اکنون اجازه دهید به اجزای مؤلفه تصویر ذهنی بپردازیم.

احساس ارزشمندی در کودک

تصویر ذهنی

به گزارش مجله پارسی وان این اصطلاحی است که نگرش شخصی و کلی را که هر کس از خود به عنوان انسان دارد، توصیف می کند. این احساس با نقطه نظرهایی که بزرگترها نسبت به کودک دارند، آغاز می شود. اگر شما با بچه به صورت انسانی مهم و با ارزش و جذاب برخورد کنید، کودک هم کلا تصویری از همین نوع، از خود خواهد داشت. بدین ترتیب، اولین بذرهای ارزش دادن به خود کاشته می شود. بچه همزمان با تجاربی که از طریق آزمون و خطا در صحنه زندگی کسب می کند، احساس ارزشمندی را درونی می سازد، و با مشاهده و توجه به واکنشهای شما، تا رسیدن به دوران بلوغ، احساس ارزشمندی یا بی ارزش بودن در او قوت می گیرد. اگرچه برای آن دسته از شما که با اصول پیچیده روانشناسی آشنا هستید، ممکن است خیلی ساده به نظر برسد، با وجود این، حقیقت این است که شما آدم با ارزش و قابل احترامی هستید چون شخصاً این را باور دارید.به بچه های خود بیاموزید که عوامل بیرونی را محک ارزش و اعتبار خود به حساب نیاورند، و از ضمیر خود کمک بگیرند. حتی اگر در کاری با شکست مواجه شدند، با آنها طوری برخورد کنید که احساس ارزشمندی در ایشان تقویت بشود. اگر بچه ها را تشویق کنید که به صورت انسانی با ارزش، مهم و قابل اعتبار – صرف نظر از اعمال خاصی که انجام می دهند  به خود نگاه کنند، به تدریج حسی ارزشمندی در آنها درونی می شود .

شکل گیری احترام به خود 

تصویر ذهنی

کلمه خود، در اصطلاح، ارزش دادن به خود، از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است. این احساس از همان دوران خردسالی و بچگی با رفتاری که بزرگترها با بچه ها دارند، شکل میگیرد و کم کم ولی از همان ابتدا، به صورت تصویری ذهنی که همیشه کودک از خود دارد در می آید. بچه از همان آغاز نقطه نظری را نسبت به خود پیدا می کند که دیگران نسبت به او دارند و به تدریج که به سن بلوغ رسید شخصاً خود را ارزشیابی می کند. می توانیم به بچه های خود کمک کنیم تا تصویر ذهنی مثبتی به عنوان یک انسان با ارزش از خود به دست آورند. مسئولیت داریم تا آنجا که می توانیم اجازه ندهیم بچه هایمان خود را افراد بی مقدار و بی اهمیتی بدانند. هرگز نباید بگذاریم این اتفاق بیفتد. بچه ای که احساس حقارت و بی ارزشی می کند هر مسئولیتی نیز که در آینده به او سپرده شود، تصور می کند چون فرد بی مقداری است از عهده آن برنخواهد آمد.

منبع:https://www.parsi1.com

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

اسامی دخترانه با حرف م

اسامی دخترانه یا اسم دختر ایرانی با م

دختر یک نعمت الهی است که خدا به ما عطا میکند. دختر مونس پدر و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.