خانه » کامپیوتر و اینترنت » فیلترینگ تلگرام و جایگزین این اپلیکیشن

فیلترینگ تلگرام و جایگزین این اپلیکیشن

بعد از فیلتر شدن شبکه اجتماعی تلگرام عده ای به فکر جایگزین کردن این پیام رسان با اپلیکیشن های ایرانی از قبیل سروش و سایر اپلیکیشن ها افتادند. اما سوالات زیادی اغلب از سوی بسیاری از کاربران در مورد این که تلگرام و سروش از لحاظ امنیتی جایگزین خوبی برای یکدیگر هستند یا این که بعد از فیلترینگ تلگرام اصلا” می توان برای آن جایگزین پیدا کرد، مطرح می شود . شاید تلگرام خودش برای رفع این مشکل دست به کار شود.

فیلترینگ تلگرام

تکیلف کسب و کار ها بعد از فیلترینگ تلگرام

 آقای مجتبی عندلیب آذر نایب رییس کمیسیون کسب و کارهای نوین اتاق ایران و مدرس کارآفرینی و کسب و کار اینترنتی گفته بود که بین 10 الی 15 هزار کسب و کار در ایران به صورت کاملا مجازی اداره می‌شوند. حالا، با‌ گذشت بیش از 10 روز از فیلترینگ تلگرام این پرسش مطرح است که آیا مردم کسب‌ و کارهای‌ خود را به شبکه‌ های اجتماعی دیگری می‌برند؟
از طرف دیگر، یکی از پیام‌ رسان‌ هایی که این روزها زیاد از آن می‌ شنویم و نام آن زیاد برای ما تکرار می شود، پیام‌ رسان داخلی سروش می باشد که امکان چت فردی و گروهی، تماس صوتی، ایجاد کانال‌، پرداخت قبض، خرید شارژ آسان و پرداخت پول را برای کاربران خود فراهم کرده است. برخی معتقدند پیام‌ رسان های تلگرام و سروش می‌توانند جایگزین خوبی برای یکدیگر باشند. اما باید دید که آیا پیام راسن سروش امنیت و سرعت مقابله با اپلیکیشن تلگرام را دارد یا خیر.
فیلترینگ تلگرام

امنیت در پیام رسان

بحثی که همیشه در استفاده از پیام‌ رسان‌ های داخلی مطرح بوده، مساله امنیت و حریم خصوصی کاربران می باشد. بر اساس مصوبه شورای عالی فضای مجازی، پیام‌ رسان اجتماعی داخلی، پیام‌ رسانی است که بیش از 50% سهام آن متعلق به شخص ایرانی بوده و میزبانی آن صرفا در داخل کشور انجام شده و امکان اعمال حاکمیت در آن وجود خواهد داشت.
 عندلیب آذر درباره پیام‌ رسان‌ های داخلی مانند سروش و وضعیت امنیت این پیام‌ رسان اظهار داشت: در تمام دنیا سیستم‌ های مخابراتی دست نهادهای اطلاعاتی است. هیچ کشوری در دنیا نیست که سیستم ارتباطاتش، اینترنت و مخابراتی‌ اش زیر نظر نهاد های اطلاعاتی آن کشور نباشد. بنابراین هیچ نرم‌افزاری در دنیا وجود ندارد که شما در آن امنیت داشته باشید. پس بنابراین هیچ فرقی نمی‌کند این نرم‌ افزار داخلی یا خارجی باشد.
وی ادامه داد: هیچ کس راجع به این فکر نمی‌ کند که دیتا سنتر تلگرام که بنیانگذارش می‌گوید 200 میلیون کاربر دارد، در کجا مستقر شده است. عندلیب آذر به این سوال که یعنی میزان امنیت تلگرام و سروش برای کاربران ایرانی یکسان است، پاسخ می دهد: فرقی نمی‌کند. کسی که می‌ خواهد به اطلاعات کاربران در سروش دسترسی داشته باشد، خیلی راحت می‌تواند به اطلاعات کاربران در تلگرام دسترسی پیدا کند و در آنها دخل و تصرف داشته باشد.
وی درباره بحث بین مسوولان ایرانی و مدیران تلگرام بر سر دسترسی به اطلاعات کاربران افزود: این چیزی است که می‌گویند و ما می‌شنویم. در حال حاضر شما در دفتر روزنامه، هزار نوع ساز و کار امنیتی را بکار می برید تا اطلاعاتی از دفتر روزنامه خارج یا بعضا” به آن وارد نشود. حالا این مسئله را به سطح کشور بسط بدهید.
نایب رییس کمیسیون کسب و کارهای نوین اتاق ایران نیز عنوان کرد: چطور ممکن است در کشوری اپلیکیشنی باشد که تمام اطلاعات شخصی تا صورت حساب‌ های مالی حتی شرکت‌ ها در آن باشد و آدم‌ ها محرمانه‌ ترین اطلاعات‌ خود را از طریق آن برای همدیگر ارسال کنند و از سوی دیگر مسوولان کشور نظارتی بر روی آن اطلاعات نداشته باشند؟
فیلترینگ تلگرام
 همچنین وی افزود: چطور این امکان وجود دارد که یک اپلیکیشن خارجی وارد کشور شود و به همین راحتی پنجاه درصد کسب و کار اپراتورهای همراه کشور را از بین ببرد و صدای کسی هم بلند نشود؟ اصلا چنین چیزی امکان نخواهد داشت.
به گفته ی عندلیب آذر از لحاظ امنیتی هیچی فرقی بین این اپلیکیشن‌ ها وجود ندارد. تمام این اپلیکیشن‌ ها در بحث فضای مجازی، ارتباطات و ارسال پیام به راحتی می‌ تواند قابل کنترل باشد و در دسترس افراد علاقه‌ مند قرار گیرد. اما اینکه مردم چقدر به این پیام‌ رسان‌ های داخلی اعتماد دارند، بحث دیگری می باشد.
حال سوال اصلی این است که آیا سروش ابزاری امنیتی اطلاعاتی است یا امکان ایجاد کسب در فضای آن مانند تلگرام نیز وجود خواهد داشت؟
بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

جستجوی صوتی گوگل و بهینه سازی محتوای سایت

جستجوی صوتی گوگل و بهینه سازی محتوای سایت

امروزه استفاده از جستجوی صوتی و دستیار صوتی برای پاسخ به سوالات متداول افزایش یافته …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.