خانه » روانشناسی » روانشناسی کودکان » احترام به خود را به کودک بیاموزید

احترام به خود را به کودک بیاموزید

باید الگوی انسانی باشید که به خود احترام میگذارد. همان گونه که باید نمونه مادر (یا پدری) باشید که تصویر ذهنی مثبتی از خود دارد، با رفتار خود هم باید نشان دهید که به خود احترام می گذارید و شایستگی آن را دارید که به شما احترام بگذارند، و این میسر نیست مگر رفتاری داشته باشید. در خور و شایستهٔ احترام به خود و تقدیس. ضمناً باید با برخورد خود نشان دهید که در حضور فرزند خود، بی حرمتی از سوی دیگران را به هیچ روی تحمل نمی کنید،حتی اگر این بی نزاکتی از جانب فرزندتان باشد. شما در دنیا، موجودی ویژه، مهم، قابل احترام و منحصر به فرد هستید و در مقابل آرزو دارید که فرزندتان نیز چنین احساسی (البته واقعی نه خود فریبانه) نسبت به خود داشته و حاضر به تحمل بی حرمتی از جانب هیچ کس نباشد. بنابراین باید به  بچه های خود بیاموزید در برخوردهای روزانه به هیچ وجه اجازه بی حرمتی به آنها نمی دهید.

احترام به خود

احترام به خود در برابر کودک

برای این کار در درجه اول وقتی در کنار بچه ها هستید نباید جمله یا حرفی از دهانتان خارج شود که نشان دهد. احترامی برای خود قایل نیستید، و وقتی در انجام این کار موفق شدید، هر برخورد غیر محترمانه از اطرافیان را می توانید با این جمله پاسخ دهید من بیشتر از آن برای خود احترام قائل هستم که به این حرفها گوش کنم. هرگز تحمل چنین برخوردی را از جانب شما نخواهم داشت. امیدوارم منظور مرا فهمیده باشید. موضوع همین جا باید خاتمه یابد، بدون اینکه پرخاشی صورت گیرد یا حرفهای نامربوط زده شود یا مطلب بیش از حد ادامه یابد. فقط خودتان یا بچه را از صحنه دور کنید. اگر می خواهید حرفهای غیر مودبانه نشنوید، باید عملا و قلباً معتقد باشید: من بیش از آن برای خود احترام قایل هستم که به چنین حرف هایی گوش کنم.

کودک احترام به خود را یاد میگیرد

احترام به خود

اگر بچه ها به دفعات، این جملات را از دهان شما بشنوند، به تدریج احساس می کنند که با آنها هم باید مودبانه رفتار شود و در مدت کوتاهی از رفتاری پیروی می کنند که برای انها الگو قرار داده اید. اهمیت این اصل تربیتی را می توان چنین خلاصه کرد اگر مایلید فرزندتاد احترام به خود را یاد بگیرند، در مقابل او نمونه انسانی باشید که احترام به خود میگذارد و به هیچ عنوان از اصولی که به آن معتقد است عدول نمی کند. نباید از بچه بخواهید به شما احترام بگذارد، برعکس باید به او نشان دهید احترام به خود می گذارید، از این رو رفتار غیر مودبانه او برایتان قابل تحمل نیست . وقتی نمونهٔ انسانی باشید که برای خود احترام و عزت نفس قایل است، در تصویر ذهنی بچه هم تغییر قابل ملاحظه ای داده خواهد شد. هنگامی که بچه ها با یک نمونهٔ زنده و بارز رو به رو می شوند برایشان آسانتر است همین رفتار بلند نظرانه و احترام امیز را در زندگی شخصی خود نمونه قرار دهند

برای هر بچه ای برخورد ویژه ای داشته باشید

احترام به خود

به گزارش مجله پارسی وان هر یک از فرزندان شما انسانی است ویژه، با مشخصات کاملاً جدا و متفاوت از برادرها و خواهر ها یا هرکس دیگری که بخواهید او را با وی مقایسه کنید. احترام گذاشتن به ویژگی هر شخصی، فقط به معنی فرق قایل شدن میان او و دیگران نیست، بلکه قبول این واقعیت است که او مخلوقى ایست ویژه با تواناییهای بالقوه نامحدود، و می تواند به هر هدفی که در زندگی آرزوی رسیدن به آن را دارد، نایل آید. این امر، به معنی احترام گذاشتن به کودک به عنوان انسانی ست که در حال حاضر هم کامل است، انسانی که همواره از بهره وریهای ویژه او آگاه هستید. وقتی با کودکی در تمام مراحل زندگی به گونه ای ویژه، منحصر به فرد و احترام آمیز برخورد شود، این باور بر او غالب می شود که همان است که دیگران او را میبینند.و احترام به خود را یاد میگیرد. بچه ای که آزاد گذاشته می شود خودش باشد، به نحوی که دوست دارد، بازی کند، و به علت همسان نبودن با دیگران به باد انتقاد گرفته نمی شود، بچه ای که اجازه دارد تا آنجا که به حقوق دیگران لطمه ای وارد نمی شود از آزادیهای خود استفاده کند، از عزت نفس و حرمت نفس بسیاری برخودار خواهد شد.

منبع:https://www.parsi1.com

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

کودک آزاری

کودک آزاری به چه رفتارهایی گفته میشود؟

بدرفتاری و کودک آزاری صورتهای متنوعی دارد که برای کودک تهدیدکننده و خطرناک و نتیجه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *