خانه » کودک و والدین » ناشناخته ها و کشش کودکان به سمت آن

ناشناخته ها و کشش کودکان به سمت آن

وقتی نوجوان هستیم اغلب به دنیا و خودمان از دریچهٔ چشم کسی نگاه می کنیم که از کودکی آموخته بینشی غیر اصولی نسبت به مسائل داشته باشد. دوست داریم قوی و نیرومند باشیم ولی خودمان را ضعیف می بینیم. آرزو داریم قهرمان یا شاعر صبر موفق و مشهوری بشویم، با وجود این در تمام جنبه های زندگی خود را بی استعداد و ناتوان می بینیم. دوست داریم شخصیت موفق و کامیابی باشیم اما خودمان را فردی معمولی و حتی ناموفق می پنداریم. برای آنکه بتوانیم تمایلات و خواسته های درونی را با واقعیات بیرونی هماهنگ و نزدیک سازیم باید به بچه های خود کمک کنیم تا خود را به طور کامل حاکم بر احساسات خود ببینند.در ادامه ما را در این مطلب از مجله پارسی وان همراهی کنید تا شما را با کشش کودک به سمت ناشناخته ها و اهمیت آن آشنا کنیم.

ناشناخته ها

رفتن به دنبال ناشناخته ها را به کودک بیاموزیم

باید به بچه ها تفهیم کرد ترس و احتیاط کاری محدویتهایی است که آدمی خودش بر خویش تحمیل می کند، و اگر رفع نشود بچه ها همواره عوامل خارجی را سبب شکست و تحقق نیافتن امیال و رویاهای بزرگی خود می پندارند. نوجوانان اغلب از بزرگی و اعتبار خود در هراس هستند، و با آنکه قلباً آرزو دارند به مقام قهرمانی برسند و در رویا و تصور خود را در نقش شخصیت تخیلی می بینند، لیکن محدودیتهایی که در طی زمان به خود تلقین می کنند، به طور جدی سد راه آنها در تحقق هدفهایی است که دارند. بر پدر و مادرها لازم و ضروری است به بچه های خود کمک کنند تا با دیدی مطمئن و قابل اعتماد به امکاناتی که برای کسب موفقیت و بزرگی دارند، نگاه کنند. بچه ای که از ناشناخته ها می هراسد یا به او القا شده از عقاید و نگرشهای جدید، از خطر کردن و از کسب تجارب نو، یا از مردم دوری گزیند، چگونه می تواند تواناییهای بالقوه خود را تا حداکثر ممکن افزایش دهد.

نظرتان را به کودک تحمیل نکنید

ناشناخته ها

وقتی والدین از بچه ها انتظار دارند بدون گفتگو و بی چون و چرا عقاید و نظریات آنها را بپذیرند، در واقع و در عمل به آنها می آموزند از ناشناخته ها دوری جویند. ما بچه ها را تشویق می کنیم از غذایی که ما می پسندیم صرف کنند، فیلمهایی را که ما دوست داریم ببینند، در تشریفات خانوادگی که ما شرکت می کنیم حضور پیدا کنند، از تمایلات و عقاید سیاسی ما پیروی نمایند و تعصبات ما را داشته باشند، با اقلیتهای نژادی، با نظریه های جدید و با سبکهای نو مخالف باشند. هرگونه عدم تمایل و اشتیاقی که بچه ها در هر سن و سالی نسبت به فعالیتها و شغلهای جدید، یا ملاقات افراد ناشناسی، یا پی بردن به عقاید و نظریات جدید یا کشف ناشناخته ها، از خود نشان می دهند، در واقع بازدارنده ای است در راه رسیدن آنها به بزرگی و عظمت، و بالاتر از آن مانع و سدی است در راه رسیدن ایشان به سلامتی کامل روحی و روانی اگر یک لحظه تأمل کنید، متوجه می شوید کسی که از ناشناخته ها وحشت دارد، بیشترین محدودیتها را بر خودش تحمیل می کند و به همین جهت دیگر نمی تواند ستایشگر زیباییهای زندگی باشد.اگر صرفاً کارهایی را انجام دهید که با آن آشنایی دارید، باید مطمئن باشید تمام عمر با همان خصوصیاتی که داشته اید، باقی خواهید ماند. کسی که مخترع چرخ بود، موفق به این کار شد چون عقیده داشت باید کشفی جدید بکند، نه اینکه از اصول قدیمی کماکان پیروی نماید. تمام کاشفین علاقه و شوق فراوانی به کشف و جستجو در قلمرو ناشناخته ها دارند، به همین ترتیب کسی که درمانی برای سرطان کشف می کند، فردی است که دوست دارد با ناشناخته ها رو به رو شود، نه اینکه از آنها فرار کند. در مقام پدر یا مادر ابتدا به رفتار و نگرشهای خود دقیق شوید آیا از فعالیتهای جدید استقبال می کنید یا به روشهای قدیمی چسبیده اید؟

خودتان هم در پی ناشناخته ها روید

ناشناخته ها

اگر شما جزو افرادی هستید که از هر کار جدیدی گریزان هستند به احتمال زیاد بچه های خود را هم تشویق می کنید راه شما را دنبال نمایند.برای اینکه کودکانی موفق داشته باشید برای آن ها الگوی موفقی باشید.رشد به معنی تغییر و تغییر یعنی با شوق و اشتیاق خود را به محک آزمایش نداشتن و جنبه های ناشناخته زندگی را تجربه کردن. وقتی به بچه های خود نگاه می کنیم هدفمان باید این باشد که حالت ترس و وحشتی که بچه هایمان نسبت به ناشناخته ها دارند، به هیجان و اشتیاق و استقبال از خطر، البته با حفظ احتیاط کاری و درایت، مبدل سازیم. به سخن دیگر، آتش شوق و علاقه را در آنها فروزان کنیم و آنها را تشویق کنیم از تغییر استقبال کنند به جای آنکه از آن در وحشت باشند؛ حال این تغییر می خواهد رفتن به یک اردوی جدید باشد یا طعم یک غذای ویژه یا شرکت در یک تیم ورزشی یا انتخاب یک دورهٔ تحصیلی در رشته آمار یا کامپیوتر. ترسی که جوانان از ناشناخته ها دارند، معمولا به علت افکار ناهنجاری است که ذهن آنها را آزاد اندیش باشند، ریشه این افکار نابسامان، ترس از شکست است. بر پدر و مادرها واجب است با این ترس به نحو سازنده ای برخورد کنند.

منبع:https://www.parsi1.com

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

سرگرمی در خانه برای کودکان

معرفی چند سرگرمی در خانه برای کودکان

سرگرمی در خانه برای کودکان موضوع این بخش از مجله اینترنتی پارسی وان است. همه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.