خانه » کامپیوتر و اینترنت » 8 راه عیب یابی کامپیوتر شخصی توسط خودتان

8 راه عیب یابی کامپیوتر شخصی توسط خودتان

یکی از دغدغه‌ های کاربران کامپیوتر ایرادات و خرابی‌ های ناگهانی است که مانع استفاده ی آن‌ ها از دستگاه می‌ گردد، برخی از این خرابی‌ ها با کوچکترین آگاهی و اطلاعی قابل رفع شدن می باشند و دیگر احتیاجی نخواهد بود که برای تعمیر دستگاه و عیب یابی کامپیوتر خود از متخصصین کامپیوتری کمک بگیرید.

عیب یابی کامپیوتر و 8 راه عیب یابی کامپیوتر شخصی توسط خودتان در خانه - پارسی وان

عیب یابی کامپیوتر در خانه

البته با شرکت در دوره های آموزش تعمیرات لپ تاپ و یا سایر دوره های مربوطه قادر خواهید بود با داشتن دانش بیشتری در این زمینه به تعمیر و عیب یابی کامپیوتر خود اقدام نمایید. در این مقاله از پارسی وان مسائلی در رابطه با تعمیرات کامپیوتر ارائه خواهد شد تا دیگر مجبور نگردید تا با کوچکترین مشکلی نیاز باشد که دستگاه خود را در نزذ تعمیرکار ببرید.

عیب یابی کامپیوتر و 8 راه عیب یابی کامپیوتر شخصی توسط خودتان در خانه - پارسی وان

عیب یابی کامپیوتر : دلایل روشن نشدن کامپیوتر

در برخی از مواقع بعد از فشردن دکمه Power هیچ اتفاقی نمی دهد و سیستم روشن نمی شود، در این حالت قبل از هر اقدامی اول از همه باید اتصالات برقی را کنترل نمایید که آیا کابل مربوط به مانیتور و کیس به پریز برق وصل می باشند یا خیر؟ دومین مرحله بررسی کردن کلید ON/OFF می باشد که در پشت کیس قرار دارد ، چنانچه از عدم اتصال تمامی سیم‌ ها و کابل ها مطمئن شدید و اطمینان حاصل کردید که پریز منتخب برای رساندن برق بدون هیچ ایرادی می باشد از اتصال درست منبع تغذیه به مادربورد مطمئن گردید، در صورتی که بررسی تمامی این کار ها نتیجه ای نگرفتید آن موقع تمامی قطعاتی که به مادربورد متصل می باشند را به غیر از سیم برق از آن جدا نمایید. چنانچه باز هم سیستم بالا نیامد، یک الی دو قطعه از سیستم حتما خراب می باشد، در این مورد به احتمال زیاد مادربرد یا منبع تغذیه Case باید برای تعمیر شود و دستگاه عیب یابی گردد.

عیب یابی کامپیوتر :مشکلات زیادی در سیستم عامل همراه با صفحات آبی

خطا هایی که در هنگام کپی کردن فایل های Set up ظاهر می گردند ( به خصوص در ویندوز 2000 و XP ) به احتمال زیاد نشانه وجود مشکل در حافظه RAM شما می باشد. این امکان هم وجود خواهد داشت که مشکلی از جانب هارد دیسک شما وجود داشته باشد اگر خطا ها همراه با صفحات آبی باشد که در آن ها Page Fault مشاهده می گردد ،مطمئنا مشکل از حافظه RAM شما می باشد.

عیب یابی کامپیوتر: زمانی که سیستم روشن شده، بالا نمی‌آید

چنانچه بعد از روشن کردن سیستم کامپیوتری چراغ مربوط به دکمه پاور روشن شد، اما سیستم یا همان ویندوز بالا نیامد باید مثل روشی که در مرحله قبل در مورد تعمیر کامپیوتر ذکر شد، تمامی اتصالات به مادر برد به غیر از کابل برق قطع گردد و یکی یکی سخت افزارها متصل گردد و سیستم روشن گردد، با این روش آزمون و خطا بدون دردسر متوجه خواهید شد که کدام قطعه خراب می باشد و مانع از بالا آمدن سیستم می‌ شود.

عیب یابی کامپیوتر : اگر سیستم روشن شده بوق نمی زند یا بالا نمی آید

ابتدا همه اتصالات را چک کرده و دوباره امتحان نمایید. در صورتی که این عمل مؤثر نباشد، بهترین کار این است که مانند بالا همه چیز را به غیر از سیم دکمه power، کارت گرافیک، حافظه RAM و CPU را از مادربرد جدا کنید و دوباره امتحان نمایید. اگر کامپیوتر به خوبی شروع به کار می کند کامپیوتر را خاموش کرده و هر بار یک قطعه را متصل کنید و سپس کامپیوتر را روشن نمایید تا جایی که مشکل پیدا گردد ، اما در صورتی که کامپیوتر اصلا‎‎ً روشن نشود احتمالا یک الی چند قطعه معیوب (CPU، مادربرد  ،RAM و منبع تغذیه) خواهید داشت .

 عیب یابی کامپیوتر و 8 راه عیب یابی کامپیوتر شخصی توسط خودتان در خانه - پارسی وان

عیب یابی کامپیوتر : کامپیوتر روشن شده و متناوبا بوق می زند، بالا می آید

ببینید که حافظه RAM شما به درستی نصب گشته یا خیر. اگر لازم می باشد آن را بیرون آورده و دوباره جایگذاری کنید.

عیب یابی کامپیوتر : سیستم روشن شده و بوق های سریع زده و بالا نمی آید

ببینید که کارت گرافیک به درستی روی اسلات AGP نشسته یا خیر. اگر مقدار کمی از کارت گرافیک خارج از اسلات AGP بود سیستم بالا نخواهد آمد.

چند مشکل دیگر هم وجود دارند که به وسیله این بوق ها شناسایی می گردند، اما دو مورد بالا معمول ترین موارد می باشند.

اگر سیستم بالا آمد، اما مشکلاتی را مشاهده کردید در این جا دو مشکل عمده وجود دارد. کامپیوتر شما در هنگام نصب سیستم عامل بار ها از حرکت باز ایستاده و علت آن می تواند گرمای CPU ( بخصوص CPU های شرکت AMD یا CPU های قدیمی تر شرکت INTEL ) باشد . چک نمایید که فن CPU به خوبی عمل کرده و چک کنید که هیت سینک (قطعه آلومینیومی که روی CPU نصب شده و معمولا رنگ آن سیاه است) به خوبی نصب گشته و با سطح CPU کاملا موازی می باشد. مطمئن گردید از هیت سینکی استفاده می نمایید که ساخت سازنده CPU شما می باشد. هیت سینک اگر درست نصب گردد بیش از آنچه نیاز می باشد خنک کاری انجام خواهد داد.

 عیب یابی کامپیوتر و 8 راه عیب یابی کامپیوتر شخصی توسط خودتان در خانه - پارسی وان

عیب یابی کامپیوتر : بالا آمدن دستگاه با بوق متناوب 

بسیار پیش آمده که بعد از اسمبل کردن سیستم زمانی که کامپیوتر را برای اولین بار روشن می‌کنید، بلافاصله بعد از زدن دکمه پاور و وصل شدن جریان الکتریکی، سیستم کامپیوتری روشن شده و بوق می‌ زند، این مشکل در اکثر مواقع زمانی اتفاق خواهد افتاد که RAM یا همان حافظه به درستی در اسلات رم جایگذاری نگشته باشد، پس سیستم را خاموش کرده و برای تعمیر کامپیوتر حافظه را بردارید و سپس دوباره جایگذاری نمایید. دقت کنید که برای قرار دادن RAM در اسلات احتیاج به فشار دادن بیش از حد نخواهد بود . هنگامی که بیش از حد نیرو بخواهد مطمئن باشید که یک جای کار اشتباه می باشد و می لنگد.

عیب یابی کامپیوتر : اگر بعد از فشردن دکمه power، کامپیوتر روشن نشد

بررسی نمایید که آیا سیم برق متصل می باشد؟ آیا سر دیگر سیم برق متصل گشته است؟ سوئیچی که در پشت کامپیوترتان وجود دارد را چک نمایید. از اتصال صحیح منبع تغذیه به مادربرد اطمینان حاصل نمایید. کابل برق فلاپی را چک نمایید. اگر هیچ یک از این کار ها نتیجه ای نداشت در مرحله بعد هر چیزی را که به مادربرد متصل می باشد به غیر از کابل برق، کارت گرافیک، حافظه RAM ، سیم دکمه power و CPU را جدا نمایید. اگر باز هم سیستم بالا نمی آمد یک الی دو قطعه از سیستم شما معیوب می باشد. در این مورد به احتمال زیاد مادربرد یا منبع تغذیه Case شما اشکال خواهد داشت.

 

منبع : https://www.parsi1.com

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

جستجوی صوتی گوگل و بهینه سازی محتوای سایت

جستجوی صوتی گوگل و بهینه سازی محتوای سایت

امروزه استفاده از جستجوی صوتی و دستیار صوتی برای پاسخ به سوالات متداول افزایش یافته …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *