خانه » فناوری های نوین » 2 راه آسان بازیابی اطلاعات گوشی های اندرویدی

2 راه آسان بازیابی اطلاعات گوشی های اندرویدی

تقریبا نیمی از کاربران با گوشی‌ های شکسته شده، زیر آب رفته و یا نمایشگر های سیاه بی‌ پاسخ رو برو گشته اند. هنگامی که چنین موقعیت‌ های اجتناب‌ ناپذیری اتفاق می‌ افتد، معمولا کاربران به خاطر خود گوشی دچار استرس نمی‌ گردند، بلکه چنین استرسی عمدتا به خاطر محتوا و اطلاعات درون گوشی می باشد. خوشبختانه، با استفاده از نرم‌ افزارهای مناسب، امکان بازیابی اطلاعات گوشی اندرویدی آسیب‌ دیده خواهد بود.

بازیابی اطلاعات گوشی

بازیابی اطلاعات گوشی

اگر اطلاعات مهم گوشی در کارت حافظه micro SD ذخیره گشته که کار راحت می باشد و می‌ توانیم اطلاعات آن را به‌ سادگی به کامپیوتر انتقال دهیم. اما معمولا اطلاعاتی مانند فهرست مخاطبین ، تاریخچه‌ ی تماس، اطلاعات اپلیکیشن‌ ها، ، پیام‌ ها، عکس‌ ها و فایل‌ های صوتی در کارت‌ های حافظه ذخیره نمی‌ گردند و قسمتی از آن‌ ها در حافظه‌ی داخلی جای خواهند گرفت. از آنجا که حافظه‌ ی داخلی در برد مرکزی گوشی وجود دارد، خارج کردن آن به‌ سادگی کارت حافظه نخواهد بود. مطمئن‌ ترین راه برای بازیابی اطلاعات گوشی از حافظه‌ی داخلی، اتصال گوشی به کامپیوتر و استفاده از نرم‌ افزارهای مخصوص این کار می باشد.

بازیابی اطلاعات گوشی

بازیابی اطلاعات گوشی و نرم‌ افزار Dr Fone با USB debugging فعال‌ شده

برای بازیابی اطلاعات گوشی اندرویدی ابزار های زیادی وجود دارند. اما در میان انبوهی از نرم‌ افزارها، ما نرم‌افزار Dr Fone را انتخاب نمودیم؛ زیرا هم رابط کاربری ساده‌ ای داشته و هم از انبوهی از گجت‌ های اندرویدی پشتیبانی خواهد کرد. البته در این زمینه می‌توان به نرم‌افزار Forensic Express هم اشاره کرد که در ابتدا تنها مراجع قانونی از آن استفاده شده است، اما حالا برای عموم کاربران انتشار یافته است. نرم‌افزار FonePaw هم از ابزار هایی محسوب می‌ گردد که می‌ تواند عکس‌ های پاک‌شده، پیام‌ها، فهرست مخاطبین، فیلم‌ها، فایل‌های صوتی، تاریخچه‌ ی تماس‌ ها و اسناد را از گجت‌ های اندرویدی بیرون بیاورد.

این را هم مد نظر قرار دهید که نرم‌ افزار Dr Fone نخواهد توانست برای بازیابی اطلاعات گوشی رمز نگاری‌ شده کارایی داشته باشد. شاید این مورد برای برخی ناامید کننده بنظر بیاید، اما همان طور که می‌دانید گوشی‌ های رمز نگاری‌ شده از امنیت بالایی برخوردار هستند و اطلاعات درون آن‌ ها به این سادگی‌ ها قابل بازیابی نمی باشد.

از نرم‌افزار Dr Fone می‌توان در زمینه‌ های انتقال فایل ، تعمیرات، روت کردن، پاک کردن و پشتیبان گرفتن هم استفاده نمود. البته تمرکز ما در این قسمت معطوف به بخش بازیابی اطلاعات گوشی در این نرم‌افزار می باشد. در ادامه مطلب از مجله پارسی وان ، به‌ صورت مرحله به مرحله با استفاده از نرم‌ افزار Dr Fone و روند بازیابی اطلاعات از یک گوشی اندرویدی را شرح خواهیم داد:

 •  گجت اندرویدی خود را با استفاده از کابل USB به کامپیوتر متصل نمایید.
 • از فعال بودن USB debugging اطمینان حاصل نمایید. اگر به هر دلیلی قادر به فعال سازی این مورد نمی باشید، به روش بعدی در پایین همین مقاله مراجعه نمایید.
 • نرم‌افزار Dr Fone را در کامپیوتر خود اجرا نمایید.
 • گزینه‌ی Data Recovery را انتخاب نمایید.
 • انواع و اقسام گونه‌ های فایل‌ ها به نمایش در خواهد آمد که به‌ صورت پیش‌ فرض همه‌ ی آن‌ ها انتخاب شده‌ می باشند. اگر نیازی به بازیابی گونه‌ های خاصی از فایل‌ ها نمی باشد، فایل‌ های مذکور را از حالت فعال بودن خارج نمایید.
 • بین دو حالت Scan for deleted files و Scan for all files یکی را انتخاب نمایید. با انتخاب Scan for all files، نرم‌افزار تلاش خواهد کرد که تمام داده‌ های ممکن بازیابی شوند. به همین خاطر روند فعالیت این گزینه بیشتر از گزینه‌ی Scan for deleted files به طول خواهد انجامید.
 • روی گزینه‌ی Next کلیک نمایید تا روند بازیابی آغاز گردد. بعد از آنالیز گجت، نرم‌افزار کارش را برای اسکن فایل‌ ها آغاز خواهد کرد.
 • نرم‌ افزار رابط کاربری ساده‌ ای داشته و به شما اجازه خواهد داد که فایل‌ ها را به‌صورت جداگانه انتخاب و پیش‌ نمایشی از آن‌ ها را مشاهده نمایید.
 • فایل‌های موردنظر خود را انتخاب نمایید. با کلیک روی گزینه‌ی Recover، روند انتقال آن‌ ها به کامپیوتر آغاز می‌ گردد.

بازیابی اطلاعات گوشی بدون نیاز به USB debugging فعال‌ شده

با فعال کردن حالت USB debugging، قادر خواهید بود ارتباط مستقیم و عمیقی را بین گجت اندرویدی و کامپیوتری که «کیت توسعه‌ نرم‌افزار» (SDK) روی آن نصب‌  گشته، برقرار سازید. توسعه‌ دهندگان برای نفوذ به لایه‌ های عمیق گجت و بررسی اپلیکیشن‌ های جدید، از این حالت استفاده می‌ نمایند.

جهت دسترسی و مدیریت اطلاعات شخصی در گجت اندرویدی، استفاده از حالت USB debugging کاری ضروری می باشد. البته توجه کنید که برای جلوگیری از ایجاد تغییرات ناخواسته، USB debugging به‌صورت پیش‌فرض غیر فعال می باشد. به همین خاطر، بیشتر ابزار های بازیابی اطلاعات پیش از آغاز این فرایند از شما میخواهند که این حالت را فعال نمایید.

غیرفعال بودن این مشخصه زمانی مشکل‌ زا می‌ گردد که گوشی شما آسیب ببیند و دیگر امکان دسترسی به تنظیمات گوشی و فعال کردن این حالت را وجود نداشته باشد. در چنین مواقعی، یا باید از نرم‌ افزاری استفاده نمایید که نیازی به فعال بودن USB debugging ندارد، یا این که ابتدا گوشی را تعمیر نمایید تا امکان انجام تغییرات لازم در بخش تنظیمات مهیا گردد.

در حال حاضر این روش فقط برای سری گوشی‌ ها و تبلت‌ های گلکسی نوت ، گلکسی اس و گلکسی تب جوابگو می باشد. دلیل آن هم این است که نرم‌افزار Dr Fone هنوز نتوانسته راهی را برای دور زدن گوشی‌های دیگر-بدون نیاز به فعال بودن حالت USB debugging- بیابد. البته بنا به گفته‌ ی شرکت سازنده‌ ی نرم‌افزار، در آینده قادر خواهید بود انتظار پشتیبانی از گوشی‌ های بیشتری را داشته باشید.

بازیابی اطلاعات گوشی اندرویدی

اگر امکان فعال کردن حالت USB debugging نمی باشد، با استفاده از نرم‌افزار Dr Fone و با انجام مراحل زیر قادر می باشید که اطلاعات گوشی خود را بازیابی نمایید:

 •  با استفاده از کابل USB گجت اندرویدی خود را به کامپیوتر متصل نمایید.
 • نرم‌افزار Dr Fone را در کامپیوتر خود باز نمایید.
 • روی گزینه‌ی Data Extraction Damaged Device کلیک نمایید.
 • انواع و اقسام گونه‌ های فایل‌ ها به نمایش خواهند آمد که به‌صورت پیش‌فرض همه‌ ی آن‌ ها انتخاب شده‌ می باشند. اگر نیازی به بازیابی گونه‌ های خاصی از فایل‌ها نمی باشد، فایل‌ های مذکور را از حالت فعال بودن خارج نمایید.
 • در این قسمت مشکل اصلی گوشی را مشخص نمایید. اگر بخش لمسی  از کار افتاده است، گزینه‌ی Touch does not work را انتخاب نمایید و اگر به هر دلیلی قادر نیستید به محتوای گوشی دسترسی پیدا کنید، گزینه‌ی Cannot access the phone and Black/broken screen را انتخاب نمایید.
 • مدل گوشی را انتخاب نمایید. در صورتی که مدل اشتباهی را انتخاب کنید، احتمالا فرایند دچار مشکل خواهد شد، به همین خاطر در این قسمت دقت نمایید.
 • اگر اطلاعات درست می باشد، عبارت confirm را در جای خالی تایپ کرده و سپس روی دکمه‌ی Confirm کلیک نمایید.
 • در این بخش، راهنمایی در نرم‌ افزار به ظاهر می گردد که با انجام آن قادر خواهید بود «حالت دانلود» (Download Mode) گوشی را با استفاده از دکمه‌ های تنظیم صدا، هوم و پاور گوشی فعال نمایید.
 • با کلیک روی گزینه‌ ی Next، نرم‌ افزار آنالیز گجت را آغاز خواهد کرد و سپس روند اسکن فایل‌ ها آغاز می‌ گردد.
 • در این قسمت فایل‌ های پیدا شده نمایش داده می شوند و می‌ توانید با انتخاب هر کدام از آن‌ ها، پیش‌ نمایشی از آن‌ ها را مشاهده کنید.
 • فایل‌های موردنظرتان را انتخاب نمایید. با کلیک روی Recover، روند انتقال آن‌ ها به کامپیوتر آغاز می‌ گردد.

بازیابی اطلاعات گوشی

فرآیند بازیابی اطلاعات همیشه یکسان نمی باشد و تا حد زیادی به نرم‌ افزار مورد استفاده بستگی خواهد داشت. همچنین برای انجام موفقیت‌ آمیز این فرآیند، نباید هشدار ها را نادیده بگیرید و حتما باید دستور العمل‌ ها را دقیقا اجرا نمایید.

بسیاری از کاربران انواع و اقسام اطلاعات و داده‌های خود را در گوشی‌ های هوشمند خود ذخیره خواهند کرد و همان‌ طور که می‌ دانید، گوشی‌ ها بسیار آسیب‌ پذیر می باشند. اما حالا در صورت رخ دادن چنین اتفاقاتی، با استفاده از نرم‌ افزارهای بازیابی اطلاعات خواهید توانست که به بازگشت داده‌ها امیدوار گردید. با پیشرفت عرصه‌ی مدیریت و امنیت داده، لازم می باشد که ابزار های بازیابی اطلاعات هم به نحوی پیچیده‌ تر و پیشرفته‌ تر گردند که هم از لحاظ بازیابی اطلاعات کمک‌ رسان کاربران شوند و هم بتوانند از دسترسی‌ های غیر مجاز جلوگیری کنند.

 

منبع : https://www.parsi1.com

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

گلکسی ام 30

ابعاد و طرح نهایی گوشی گلکسی ام 30 افشا شد!

شرکت سامسونگ قصد دارد تا در آینده نزدیک از گوشی گلکسی ام 30 خود رونمایی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *