خانه » روانشناسی » روانشناسی کودکان » کودک ترسو خود را به جویندگی تشویق کنید

کودک ترسو خود را به جویندگی تشویق کنید

سعی کنید ضمن تشویق کودک ترسو خود به استقبال از ناشناخته ها، به سؤال کردن، به ابراز عقیده کردن، عقل و تدبیر و احتیاط را با تشویق و تمهید بیا مزید. به آنها القا کنید که زندگی صحنه فعالیت و پویایی است، نه جاده ای شناخته شده که به راحتی بتوان آن را به پایان رساند. در دنیای امروز، آگاه کردن بچه ها از خطراتی که آنها را احتمالاً تهدید می کند صددرصد لازم و ضروری است. باید به بچه ها آموخت که در بیرون از منزل همیشه جنبهٔ احتیاط را رعایت کنند، سوار ماشین افراد ناشناخته نشوند، اگر شنا بلد نیستند به اتفاق دوستی که شنا میداند به استخر بروند، پس از تاریک شدن هوا و دیروقت در خیابانهای خلوت پیاده روی نکنند و مواردی نظیر اینها. لیکن این اخطارها نباید به گونه ای بیان و القا شود که کودک را به وحشت بیندازد، به گونه ای که دنیا را صحنه مخاطرات و بی امنی بپندارد در هر اجتماعی، خطرات واقعی و حوداث خطرناک بی شمار و فراوان است وجود این کودک ترسو را که از ناشناخته ها وحشت دارد، هرگز کوششی در جهت افزایش مهارتهای خود برای مقابله با خطر یا کسب توانایی لازم برای تشخیص و تمایز یک موفقیت خطرناک از پدیده ای جدید و هیجان آور نمی کند.

کودک ترسو خود را ترسوتر نکنید

کودک ترسو

همهٔ بیگانان افراد خطرناکی نیستند و اگر در طول زندگی ما با افراد ناشناس آشنا و دوست نشویم پس شخص تازهای را هرگز ملاقات نخواهیم کرد. بدیهی است پدر و مادرها مسئولیت دارند. در تمام اوقات مراقب و مواظب کودکان خردسال خود باشند، ولی وقتی این کودک به سن نوجوانی رسید باید شخصاً بتواند موقعیتهای خطرناک را از غیر خطرناک تشخیص دهد، و این پدر و مادر هستند که باید او را به این کار تشویق نمایند، چون ناممکن است که والدین دایماً و در کلیه لحظات و موقعیتها مراقب و ناظر بر اعمال و رفتار بچهٔ خود باشند. با تلفیق معقولانه احتیاط و منطق و تشویق کودک به اینکه به مهارتهای ذاتی خود ایمان داشته باشد حتی اگر نسبت به مسئله ای تردید دارد، و ترغیب او به انجام فعالیتهای جدید، به او کمک می کنید تا به نحوی آزاد و مستقل رشد و تکامل یابد. وگرنه، به صورت کودکی ترسو در میآید که هرگز برای تصمیم گیری در مورد مسائل و تمیز چیزهای خطرناک از غیر خطرناک به ضمیر خود رجوغ نکند.

بچه ها را تشویق کنید غذاهای جدیدی را امتحان کنند

کودک ترسو

کودک ترسو خود را تشویق کنید که سعی کند غذاهایی که به ویژه هورد علاقه شما نیست برای خود پخته و تهیه نماید. چرا فرزند شما باید از کلم بدش بیاید صرفاً به دلیل آنکه سبزی مورد علاقه شما نیست. وقتی کودکان خردسال هستند آنها را به رستورانهای مختلف که غذاهای محلی گوناگون دارند. ببرید تا به طعم غذاهای مختلف آشنا شده و عادت کنند. فایده این کار این است که آنها با عادت کردن به طعم غذاهای گوناگون به، تنوع علاقه مند خواهند شد. بعضی از افراد در سرتاسر عمر بیش از چند نوع غذای محدود را امتحان نمی کنند و این به دلیل تعصبات و پیشداوریهایی است که از کودکی در مورد غذاهای مختلف شده است. هرچه غذاهای متنوعتری به بچه پیشنهاد شود و کمتر از پدر و مادر خود، جملاتی نظیر من از هویج نفرت دارم یا غذاھای ھندی زیادی تند هستند، بشنود، فرصت بیشتری پیدا می کند که مذاق خود را به چاشنیهای گوناگون عادت دهد.

کودک ترسو خود را آزاد اندیش یار آورید

کودک ترسو

به گزارش مجله پارسی وان افراد آزاداندیش کسانی هستند که در زندگی قدرت و اجازه انتخاب دارند، و نه کسانی که به علت تعصبات غیرضروری که نسل به نسل در خانواده ها دنبال شده، و عدهای بدون فکر و تأمل آن را به یکدیگر تحمیل کرده اند – محدود بار آمده اند. زندگی بدون شک برای کسانی که تقریباً همه نوع خوراکی را دوست دارند، و از خوردن غذاهایی که تاکنون تجربه نکرده اند، استقبال می نمایند، لذت بخش تر است. اکثر آمریکاییهایی که به اروپا و آسیا سفر می کنند به دنبال رستورانهایی می گردند که غذاهای خودی و مدرن دارند و دقیقاً نظیر رستورانهای آمریکایی تزیین شده، همان همبرگرهای کاملاً سرخ شده را با سیب زمینی سرخ کرده سرو می کنند. با این کار هرگز درباره فرهنگ کشورهای دیگر چیزی نمی آموزند و برای یک عمر نگرشهای تک بعدی و محدود خود را حفظ می کنند. از کودکی بچه ها را تشویق کنید جستجوگر و جوینده باشند.

منبع:https://www.parsi1.com

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

کودک آزاری

کودک آزاری به چه رفتارهایی گفته میشود؟

بدرفتاری و کودک آزاری صورتهای متنوعی دارد که برای کودک تهدیدکننده و خطرناک و نتیجه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *