خانه » روانشناسی » گذشته را سد راه آینده خود نکنید

گذشته را سد راه آینده خود نکنید

رندگی در گذشته چیزی که نجات را برای ما مشکل میسازد این است که ما با چنگ و دندان به گذشته خود آویزان می شویم و حوادث گذشته را هرگز فراموش نمی کنیم. وقایع مصیبت بار را بارها و بارها،مثل فیلم سینما مرور میکنیم و به تماشای این خاطرات دردآور می نشینیم. نمیدانیم که با این کار گذشته را سد راه آینده ساخته ایم. از این حقیقت غافلیم که با ایجاد این سد بین خودمان و زندگی جدایی انداخته ایم و فرصت دیدن آینده زیبا را به کلی از میان برده ایم.تعداد زیادی از ما، دانسته یا نادانسته، خواسته یا ناخواسته، تاریخ پر درد زندگی خود را به صورت توشه ای گرانبها به دوش میکشیم، دردها را به خاطر میسپاریم، زنده نگاه می داریم و بازگو می کنیم. بدین ترتیب خودمان را با وقایعی که هرگز می توانیم تغییر دهیم دایماً زجر و شکنجه می دهیم.

گذشته

اجازه ندهید گذشته شما آینده را کنترل کند

به گزارش مجله پارسی وان بسیاری از ما به گذشته خود آویزان می شویم و اجازه می دهیم که این حوادث مرده آیندهٔ ما را اداره کنند. خیال می کنیم که انگار گذشته بیشتر از امروز برایمان مهم است. ما ارتباطات خود را براساسی ارتباطات گذشته برقرار میسازیم، دایماً در حال مقایسه هستیم، همه چیز را مقایسه می کنیم. آدمهای فعلی را با آدمهایی که در گذشته با آنها برخورد داشته ایم یکی میدانیم و دربارهٔ آنها پیش داوری می کنیم. غالباً بدون اینکه خودمان تشخیص دهیم زندگی امروزمان تحت تأثیر وقایعی که در بچگی داشته ایم واقع می شود مثلاً اگر پدر ترکمان کرده همیشه نگران این هستیم که دیگران ما را ترک کنند و تحت تأثیر این نگرانی رفتاری ناصحیح و مخرب از خود نشان می دهیم. اگر مادرمان در بچگی وفات یافته همیشه در ترس از دست دادن اطرافیانمان هستیم و با این نگرانی زندگی را به کام خود تلخ می کنیم.

ما بر اساس تجربیاتمان قضاوت میکنیم

گذشته

اگر مورد بی مهری و بی توجهی بوده ایم به هر قیمتی که شده حتی با اعمالی مخرب و شیطانی توجه و محبت دیگران را دست و پا می کنیم. اگر در زمان جنگ زندگی کرده باشیم ممکن است دایماً پیش بینی جنگ و حالت جنگی را داشته باشیم و یا در اضطراب ناخودآگاه به سر بریم، اگر در فقر زندگی کرده باشیم ممکن است همیشه نگران بازگشتن روزگار تنگدستی و بی چیزی باشیم و رفتاری خسیسانه و نادرست از خود بروز دهیم. همهٔ اینها حوادثی هستند.که ما شخصاً آنها را بر رفتار کنونی مان منتقل ساخته ایم، حتی اگر این اتفاقات ۲۰ و یار ۵۰ سال پیش رخ داده باشند، باز هم با اصرار آنها را زنده نگاه می داریم و به خاطر اضطراب از تکرار حوادث مشابه رفتاری ناسالم در زندگی خواهیم داشت.

تصمیم خود را بر اساس گذشته نگیرید

گذشته

این مسئله بسیار حیاتی است که به خاطر بسپاریم وقتی براساس تجربیات تلخ گذشته زندگی می کنیم اغلب ما ناخودآگاه پایه های زندگی خود را براساس تصمیمی که در اثر برخورد با یک حادثه نامطلوب اتخاذ کرده ایم بنا میسازیم.مثلا اگر دوستی به ما خیانت کرده باشد تصمیم میگیریم با کس دیگری دوست نشویم.اگر ساق پایمان در ورزش اسکی شکست، اسکی را برای همیشه کنار می گذاریم تا خود را از خطر شکستن پا محافظت کرده باشیم. اگر یک معلم و یا یک خویشاوند ما را جلو دیگران خجالت داد، دیگر هیچوقت در جمع صحبت نمی کنیم. اگر در فقر زندگی کرده باشیم نه تنها به شدت قدر پول را میدانیم بلکه ممکن است دچار خست شده و یا با حرص به دنبال پول دویدن زندگیمان را هدر دهیم. اگر بی پناه و مظلوم  تحت سرپرستی پدر و مادری بی منطق و سختگیر بزرگ شده ایم ممکن است در بزرگی روانشناس کودک شویم. زندگی ما پر از این گونه مثالهاست که نشان میدهد تا چه اندازه خودآگاه یا ناخودآگاه زندگی امروزمان تحت تأثیر گذشته بنا شده است.

منبع:https://www.parsi1.com

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

مارک زاکر برگ

10 نصیحت از مارک زاکر برگ موسس و مدیر فیس بوک

مارک زاکر برگ یکی از جوان ترین میلیونرهای جهان و موسس فیس بوک است که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *