خانه » روانشناسی » روانشناسی کودکان » مسئولیت پذیری را به کودکتان یاد بدهید

مسئولیت پذیری را به کودکتان یاد بدهید

ما زمانی به اعتلای درونی و معنوی رسیده و خود را به عنوان انسانی یکتا پذیرا هستیم که بتوانیم کنترل کامل دنیای درونی خود را به عهده گیریم و این طرز تلقی را که دیگران مسئول شرایط فعلی زندگی ما هستند به دور اندازیم. انسانهایی که در درون خود احساس مسئولیت پذیری دارند و از آنچه بارقه های درونی به آنها حکم می کند پیروی می کنند و اجازه نمی دهند عوامل خارجی آنها را تحت تأثیر و تسلط خود در آورد. آنها لزومی به تأیید طلبی از این و آن ندارند و در عوض برای تصمیم گیری، از اصول اخلاقی و اراده ای راسخ و استوار برای حفظ ویژگی و یکتایی خویش کمک می گیرند. متاسفانه این عناصر اصلی که اجزاء لاینفک اعتلای معنوی به شمار می روند، در مسئولیتهای مربوط به تعلیم و تربیت کودک به تاق نسیان سپرده می شوند، در حالی که اگر ما به عنوان پدر و مادری مسئول واقعاً به تربیت کودکان خود به عنوان انسانهایی مستقل و آزاداندیش علاقه مند هستیم، نباید عناصر درونی را ناچیز و بی اهمیت تلقی کنیم.

مسئولیت پذیری

آموزش مسئولیت پذیری مهم ترین درس

یکی از مهمترین درسهایی که باید به بچه های خود بیاموزید، لزوم مسئولیت پذیری کامل برای اعتلای دنیای درون است. باید از کودکی به آنان آموخت که هیچ کس قادر به تسلط بر ضمیر باطن آنها نیست. جهان فانی دستخوش حوادث و تحولاتی است که تأثیر و تسلط ما بر آن بسیار ناچیز یا هیچ است. به هر کودکی از ابتدا باید آموخت که تنها عالم درون در سیطره اوست و صرفاً آنچه او به عنوان یک انسان به آن می اندیشد، احساس می کند و در نهایت به آن عمل می نماید درید قدرت و سلطه مطلق اوست. این، بالاترین کمک و در واقع آزادی غایی و نهایی است که شما می توانید به فرزندان خود ببخشید. این بصیرت نشان دهنده این است که آنها توانایی آن را دارند که حاکم بر دنیای درود خود باشند. زمانی که آنها به این بینش و آگاهی برسند و بنیاد و ستونهای اصلی زندگی خود را بر پایه این باور و فرضیه مقدم، استوار سازند، دیگر برای بقیهٔ عمر در جاده استقلال و آزادی گام برخواهند داشت.

رشد روحی و ارتباط آن با مسئولیت پذیری

مسئولیت پذیری

به گزارش مجله پارسی وان چنانچه بچه ها در رشد و اعتلای روحی خود نکوشند و عناصر اصلی موفقیت در این راه را به دست نیاورند به صورت افرادی شاکی، ناراضی و تأیید طلب که تمام ملالت دیگران و عالم را سبب ناکامیهای خود میدانند، در می آیند، افرادی که به توانایی خود در انتخاب راه صحیح زندگی ایمان ندارند. آنها به جای آنکه مستقل بار بیایند، متکی باقی می مانند و این خصلت تا پایان زندگی با آنها باقی می ماند. برای آنکه بچه هایی آزاد و مستقل داشته باشیم که در قبال زندگی خود مسئولیت پذیری دارند لازم است نکات بالا را همواره به ذهن بسپاریم.در واقع دیگران و دنیا را مقصر پنداشتن به صورت عادت روزمره به فرهنگ ما گره خورده است. این رفتار اغلب از کودکانی سر می زند که مربیانی عیب جو داشته اند. بچه ها خیلی زود همه چیز را فرا می گیرند، و اگر در محیطی زندگی کنند که بزرگترها معترض و ایرادگیر باشند، خیلی زود این عادت را کسب می کنند.

کودکتان را برای نپذیرفتن مسئولیت تنبیه نکنید

مسئولیت پذیری

شما یا می توانید طبیعت شاکی بودن را در بچه ها تقویت کنید یا به آنها کمک کنید تا مسئولیت کامل مسائل خود را در زندگی به دوش گیرند. برای این کار باید این باور را از ابتدا به آنها القا کنید که در مقابل مسئولیتهایی که در زندگی بر عهده میگیرند و عواقبی که احتمالاً قبول این مسئولیتها به بار خواهد آمد هرگز تنبیه یا توبیخ نخواهند شد. این کار ضمناً به معنای آن است که شما حسن مسئولیت پذیری را در بچه ها تقویت نموده و به آنها کمک می کنید تا حوادث و شرایط پیش آمده در زندگی را به راحتی بپذیرند. برای رسیدن به این هدف لازم است از فواید مسئولیت دادن کامل به بچه ها آگاه باشید و سعی کنید با هوشیاری به عواملی که موجب اعتلای روحی بچه ها می شود. توجه داشته و قبول کنید که نحوه تربیت کودک و افکار و اندیشه هایی که از کودکی به او القا می شود در رشد روحی و معنوی او سهم فراوانی دارد.

منبع:https://www.parsi1.com

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

کودک آزاری

کودک آزاری به چه رفتارهایی گفته میشود؟

بدرفتاری و کودک آزاری صورتهای متنوعی دارد که برای کودک تهدیدکننده و خطرناک و نتیجه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *