خانه » کودک و والدین » روانشناسی کودکان » تنبیه کردن کودک مانع ایجاد مسئولیت پذیری

تنبیه کردن کودک مانع ایجاد مسئولیت پذیری

به کودک می توان آموخت که احساس تعهد و مسئولیت کردن یکی از گرانبهاترین سرمایه هایی است که شخصن مستقل و آزاداندیش می تواند به دست آورد، چون سبب میگردد که شخص همواره کنترل زندگی خود را به دست گیرد نه اینکه دیگران همیشه بر او حکومت کنند. بچه هایی که به علت مشکل درسی، معلم خود را محکوم می کنند، در واقع به او اجازه میدهند بر آنها حکومت کند. به همین نسبت وقتی آنها با دوستی به مشکلی بر می خورند و مدتهای طولانی از رفتاری که با آنها شده رنج می برند، به منزله این است که کنترل زندگی و احساسات خود را به دست دیگری داده اند.در واقع این کودکان انقدر تنبیه کردن پدر و مادر یا معلم خود را دیده اند که هیچ احساس کنترل و اعتماد به نفسی در قبال زندگیشان ندارند.

تنبیه کردن

تنبیه کردن کودک مانع راست گویی میشود

به بچه ها یاد بدهید از همان کودکی مسئولیت اعمال خود را به عهده بگیرند. اگر از بچگی آنها را تشویق کنید به نقطه ضعفها و اشتباهات خود اعتراف کنند، و از عقاید مخالف خود نهراسند، به آنها خدمت کرده اید. وقتی شما به بچه ها با وجود اشتباهاتی که مرتکب می شوند به جای تنبیه کردن ابراز عشق و محبت می کنید به آنها کمک می کنید تا افراد مسئولی بار بیایند. شما میتوانید به بچهٔ بگویید که هیچ اهمیتی ندارد اگر مربا را روی فرش ریخته، اگر از درس زیست شناسی نمره نیاورده، یا جای خود را خیس کرده، یا هر کار دیگری که ممکن است از هر انسانی سر بزند. این محبت شما را نشان می دهد، اگر از آنها بخواهید که خواهرشان را به دلیل اشتباهاتی که خودشان مرتکب شده اند، مقصر جلوه ندهند، یا وقتی کار ناشایستی می کنند، و میدانند تقصیر با آنهاست وانمود نکنند که قابلمه را آنها نسوزانده اند. هر کس در زندگی ممکن است قابلمه ای بسوزاند، این اتفاقی است که ممکن است رخ دهد . هرچقدر بچه ای بیشتر یاد بگیرد که بگوید: بسیار خوب قبول دارم اشتباه از من بود، اگر توانستم پول جیبی کافی پس انداز کنم، یک قابلمه خواهم خرید، من این کار را کردم و بابت آن متأسفم، قدرت معنوی بیشتری پیدا خواهد کرد.

تقویت پذیرش اشتباه در کودک

تنبیه کردن

شما وقتی به بچه می گویید: تو الان با اعتراف کردن به این واقعیت سبکتر هم شدی، از آن گذشته دنیا که به آخر نرسیده است، فدای سرت که قابلمه سوخت، و با تشویق کردن آنها به صداقت و راستگویی، به جای تنبیه کردن ، آنها را به درستی و درست کرداری ترغیب می کنید، و در واقع خصایل معنوی را در آنها تقویت می نمایید. وقتی یک عمر بچه ای را از اجساس مسئولیت کردن بترسانید نتیجه این می شود که او به صورت فردی در آید که همه چیز و همه کس را برای هر کاری گناهکار شمارد. در نهایت هم این افراد به صورت شخصیتهایی در می آیند که بدبختی خود را ناشی از اقتصاد بد، نداشتن امنیت مالی را نتیجهٔ وضع بدسهام در بازار، حمله های عصبی را نتیجهٔ افکار اضطراب آلود، و از دست دادن شغل را نتیجه بد بودن کارفرما، و بیماری را نتیجهٔ بخت بد داشتن بدانند و این به صورت یک طیف گسترده و پایان ناپذیر از بهانه ها در میآید که به تدریج به خود فریبی به عنوان خط مشی زندگی منجر میگردد.

از کودکتان عیب جویی نکنید

تنبیه کردن

به گزارش مجله پارسی وان عیب جویی مدام از کودک باعث تضعیف اعتماد به نفس او میشود و نمی تواند اشتباهاتش را بپذیرد پس مجبور میشود اشتباه خود را به گردن دیگران بیندازد. سعی کنید تا آنجا که ممکن است از عیب جویی و مقصر جلوه دادن دیگران بپرهیزید، و به بچه ها هم از کودکی احساس تعهد و مسئولیت را بیاموزید، چون این عمل به شکوفایی و رشد خصایل معنوی در آنها کمک می کند. همواره بر این باشید که اهمیت کلمه انتخاب را به بچه های خود بفهمانید. با القای مکرر این باور که بچه ها باید خودشان راه خود را در زندگی انتخاب کنند، به فرزندانتان کمک میکنید تا افرادی مسئول ومطمئن به نفس بار بیایند .

منبع:https://www.parsi1.com

 

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

اسامی دخترانه با حرف م

اسامی دخترانه یا اسم دختر ایرانی با م

دختر یک نعمت الهی است که خدا به ما عطا میکند. دختر مونس پدر و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *