خانه » سرگرمی » آموزش بازی دوز یا دوز بازی سنتی

آموزش بازی دوز یا دوز بازی سنتی

دوز بازی یکی از بازیهای نوستالوژی است و هنوز که هنوز است خیلی ها آن را به روش سنتی روی کاغذ یا زمین بازی می کنند. البته این بازی به صورت نرم افزار در خیلی از گوشی های اندرویدی هم وجود دارد. در این بخش از مجله اینترنتی پارسی وان آموزش بازی دوز را در اختیارتان می گذاریم. پیشنهاد می کنیم در مهمانی های دور همی به جای اینکه سر تان در گوشی باشد، به صورت سنتی و گروهی دوز بازی را انجام دهید. دوز به انگلیسی tic-tac-toe و Noughts and Crosses و Xs and Os و به زبان محلی گذلاشتم گفته می شود.

آموزش بازی دوز
آموزش بازی دوز یا دوز بازی سنتی

آموزش بازی دوز

بازی دوز یک بازی دو نفره است. در این بازی روی یک کاغذ یا زمین طرحی کشیده می شود و جایگاه ها مشخص می شود.

دو سری مهره که معمولا از سنگ یا چوب هستند، برای این بازی استفاده می شود. در دوز های کوچک به سه مهره و در دوزهای بزرگ به 12 مهره نیاز است.

آموزش بازی دوز
آموزش بازی دوز
آموزش بازی دوز
آموزش بازی دوز
آموزش بازی دوز
آموزش بازی دوز یا دوز بازی سنتی

در روش سه‪تایی یک مربع رسم کرده و از میانه هر ضلع به میانه ضلع مقابل وصل می‪کنیم. به این ترتیب یک مربع با یک بعلاوه در وسط آن ایجاد می‪گردد و ۹ جایگاه برای قرار دادن سنگ یا چوب‪ها ایجاد می شود. البته خیلی ها قطر مربع را هم به هم وصل می کنند

در روش ۱۲ تایی سه مربع داخل یکدیگر رسم کرده و گوشه های مربع بزرگ را به هم وصل می کنیم. با اینکار گوشه های مربع کوچک هم مانند شکل خود به خود به هم وصل می شود. همچنین وسط ضلع های مربع کوچک درونی را به وسط ضلع‪های مربع بزرگ بیرونی وصل می‪کنیم. به این ترتیب ۲۴ جایگاه ایجاد می‪شود

در دوز بازی بصورت قرعه یک نفر بازی را شروع می کند. وی اولین مهره را گذاشته و به نوبت هر یک مهره‌های خود را روی جایگاه ها قرار می‌دهند. هر کس بتواند سه مهره را در یک راستا و خط قرار دهد می‌تواند یکی از مهره‌های حریف را حذف کند.

در بازی سه تایی با روی خط قرار گرفتن سه مهره بازی تمام می‌شود زیرا مهره های حریف ۲ تا شده و دیگر قادر به بازی نیست ولی در بازی ۱۲ تایی تا جایی که مهره‌های حریف به ۲ برسد بازی ادامه دارد.

آموزش بازی دوز
آموزش بازی دوز یا آموزش دوز بازی سنتی

نکته مهم آنکه در بازی سه تایی می‌توان مهره‌ها را از جایشان بلند کرده و در هر جایگاه خالی موجود قرار داد. در حالیکه در بازی ۱۲ تایی تا زمانیکه تعداد مهره‌های بازی کن بیش از ۳ تا است، حق ندارد مهره را بلند کند و تنها اجازه حرکت مهره به جایگاه‌های خالی در همسایگیش را دارد.

همچنین باید توجه داشت که در بازی ۱۲ تایی اگر قبل از قرار گرفتن کامل مهره‌ها روی صفحه یکی از نفرات ۳ مهره را ردیف کند، باید از مهره‌های حریف که در صفحه گذاشته نشده اند (هنوز وارد بازی نشده‌اند) کم شود نه از مهره‌هایی که روی صفحه هستند.

امیدواریم از اطلاعاتی که در این بخش از مجله اینترنتی پارسی وان درباره آموزش بازی دوز یا دوز بازی تقدیم تان کردیم بهره کافی را برده باشید.

منبع : https://www.parsi1.com

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

سرگرمی برای خانم های خانه دار

بهترین سرگرمی برای خانم های خانه دار

سرگرمی برای خانم های خانه دار موضوع این بخش از مجله اینترنتی پارسی وان است. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.