خانه » کامپیوتر و اینترنت » 4 راهکار فوق العاده برای ارسال فایل حجم بالا

4 راهکار فوق العاده برای ارسال فایل حجم بالا

در طول سال‌ ها فایل‌ ها اعم از اسناد، تصاویر و نرم‌افزار ها بزرگ‌ و بزرگ‌ تر گشته‌ اند. تا هنگامی که این فایل‌ ها روی هارددیسک شما هستند، نگرانی چندانی بابت حجم آن ها وجود نخواهد داشت؛ اما ماجرا وقتی سخت می‌ گردد که مثلا بخواهید یک فایل صد مگابایتی را برای فرد دیگری ارسال نمایید و یا به عبارتی دیگر به ارسال فایل حجم بالا بپردازید. در ادامه ی این مطلب از مجله ی پارسی وان راهکارهایی برای این مسئله به شما ارائه خواهیم داد.

 ارسال فایل حجم بالا

ارسال فایل حجم بالا

قاعدتا به سراغ ایمیل خواهید رفت که اصلی‌ ترین راه انتقال فایل‌ ها در اینترنت می باشد. غافل از آن‌ که بیشتر سرویس‌ های ارائه‌‌کننده‌ ایمیل محدودیت‌ هایی در حد چند ده مگابایت برای فایل‌های ضمیمه قائل می‌ گردند، اما نا امید نگردید! راه‌ های مختلف دیگری برای فرستادن این فایل‌ های بزرگ از طریق اینترنت وجود خواهد داشت که در این مطلب به آن ها می پردازیم.

 ارسال فایل حجم بالا

بهره گیری از فضای ابری برای ارسال فایل حجم بالا

یکی از بهترین راهکار ها برای ارسال فایل‌ حجم بالا استفاده از سرویس‌های ابری می باشد. فضا های ابری گوگل‌ درایو، دراپ‌ باکس و همچنین وان‌‌ درایو مایکرو سافت شاخص‌ ترین سرویس‌ هایی می باشند که می‌توانید از آن ها برای انتقال فایل‌ های خود استفاده نمایید .

اگر از کاربران جیمیل می باشید، گوگل با اتصال میان دو سرویس گوگل‌ درایو و جیمیل کار را بسیار آسان نموده است. کافی می باشد که هنگام تایپ یک ایمیل جدید، از قسمت پایین به جای گزینه‌ گیره‌ کاغذ که فایل را به‌صورت عادی ضمیمه کرده است، لوگوی گوگل‌ درایو در کنار آن را کلیک نمایید تا با باز شدن درایوتان در یک پنجره قادر باشید فایلی را آپلود یا از فایل‌ های موجود یکی را انتخاب نمایید. هنگام ارسال فایل‌ها از گوگل‌ درایو هم می‌توانید انتخاب نمایید. این فایل به‌صورت ضمیمه برای گیرنده مشاهده گردد یا به‌ صورت لینکی به درایو . گوگل‌ درایو محدودیتی برای حجم فایل آپلودی تا آن مقدار که فضای ابری‌تان اجازه بدهد، نخواهد داشت.

دو سرویس دراپ‌ باکس و وان‌ درایو نیز برای ارسال فایل‌ های بزرگ بسیار مفید می باشد. شما می‌توانید از طریق نرم‌ افزار ها یا سایت این سرویس‌ ها فایل‌ خود را در فضای ابری آپلود نمایید، سپس لینک آن را برای دیگران، چه از طریق ایمیل یا هر مسیر دیگری ارسال نمایید. محدودیت دراپ‌ باکس برای آپلود فایل‌ ها از طریق وب‌ سایتش ده گیگابایت می باشد و وان‌ درایو هم به همین اندازه محدودیت در نظر دارد.

استفاده از سرویس‌های انتقال آنلاین برای ارسال فایل حجم بالا

اگر حال و حوصله‌ ثبت‌نام یا علاقه‌‌ به استفاده از سرویس‌های ابری در شما وجود ندارد، سایت‌ های زیادی هستند که روند ارسال بی‌ دردسر تری را بدون نیاز به ساخت اکانت در اختیار شما قرار خواهند داد. این‌گونه سایت‌ ها صرفا به عنوان یک واسطه فایل‌ موردنظر شما را دریافت کرده و برای مخاطب ارسال خواهند کرد.

سایت wetransfer.com یکی از محبوب‌ترین این سرویس‌ ها می باشد که در محیط کاربرپسند و راحت آن قادر خواهید بود تا فایل‌ های مورد نظر خود را تا دو گیگابایت آپلود و به همراه یک پیام متنی ارسال نمایید. این سایت دو نوع از انتقال را پیش پای شما خواهد گذاشت:

  • در حالت اول فایل‌ خود را آپلود و لینک دانلود آن را دریافت خواهید کرد. حال این لینک دانلود را از هر راهی که بخواهید می‌ توانید برای مخاطبتان ارسال نمایید تا با کلیک روی آن، بتواند فایل را دانلود نماید.
  • در حالت دوم، می‌توانید آدرس ایمیل‌ خود را به سایت دهید تا خود سایت از طرف شما این فایل را برای حداکثر 20 نفر ارسال کند. همچنین با استفاده از نرم‌ افزار های این سرویس برای اندروید و iOS این امکان را دارید تا تصاویر و ویدئو هایی تا ده گیگا بایت را مستقیما از روی گوشی‌ خود انتقال دهید.

سایت‌های دیگری مانند transfer.pcloud.com، free.mailbigfile.com و یا filemail نیز هستند که عملکردی شبیه به wetransfer دارند، اما با این تفاوت در اندازه‌ فایل یا عرضه‌ ویژگی‌ های خاص. برای مثال، pcloud در حالت رایگان به کاربر اجازه خواهد داد که فایل‌ هایی تا پنج گیگابایت و دارای پسورد را برای حداکثر ده مخاطب ارسال نماید.

همچنین سرویس file mail حجم فایل‌های قابل ارسال را به 30 گیگابایت رسانده است و با ارائه‌ نرم‌ افزار های موبایل، قابلیت ارسال فایل‌ های بسیار بزرگ را به‌ صورت مستقیم از روی تلفن همراه به کاربر داده است.

دقت کنید که در بیشتر این سرویس‌ ها، فایل شما برای مدت محدودی روی سرور سایت باقی خواهد ماند. برای مثال در سایت filemail.com، مدت زمان حفظ فایل هفت روز می باشد و پس از آن مانند پیام‌ های کارتون کارآگاه گجت نابود خواهد شد!

 ارسال فایل حجم بالا

تورنت برای ارسال فایل حجم بالا

شاید تعجب کنید که نام تورنت را برای این کاربرد می بینید، اما سیستم تورنت عملا برای همین کار می باشد؛ یعنی به اشتراک‌ گذاری یک فایل حجیم میان تعداد زیادی از مخاطبان. برای این‌ که درک بهتری از سیستم تورنت پیدا کنید، تصور کنید یک فایل را به تعداد زیادی بخش‌ کوچک‌ تر تقسیم شده است. مثلا یک فایل یک گیگابایتی را می‌توان به هزار قسمت یک مگابایتی تقسیم نمود. حال اگر این قسمت‌ها به‌صورت تکه‌ تکه از رایانه مبدا به سیستم مقصد انتقال یابند و در آنجا سر هم گردند، عملا فایل یک گیگابایتی انتقال یافته است!

البته با وجود کاربردی بودن این تقسیم، مزیت اصلی تورنت در مدل نقطه به نقطه (Peer-to-Peer) بودن آن می باشد. به این معنا که نیازی نخواهد بود که شما تمام فایل را آپلود نمایید تا در هر فرصتی مخاطبتان بتواند آن را دریافت کنند. انتقال به‌ صورت مستقیم و مداوم از رایانه شما به رایانه مخاطب بر بستر اینترنت صورت خواهد گرفت و تا وقتی رایانه مبدا (یا سیستم های دیگری در شبکه که تکه‌ های فایل را داشته باشند) روشن و به اینترنت متصل گردند، تکه‌ های فایل انتقال خواهد یافت.

به راه انداختن یک سیستم انتقال از طریق تورنت چندان پیچیده نخواهد بود، اما کمی کار بیشتری نسبت به راه‌حل‌های بالا نیاز دارد. برای این کار، ابتدا یک نرم‌ افزار تورنت مانند qBittorrent یا uTorrent را نصب کرده و از منوی آن گزینه‌ ساخت یک تورنت جدید را انتخاب نمایید.

برای یک تورنت جدید، فایل یا فولدری را که قصد اشتراک گذاری آن را دارید انتخاب نمایید، سپس فهرستی از tracker هایی (سایت‌هایی که از آمار اتصالات تورنت‌ ها را نگهداری می‌ کنند) را که می‌توانید به رایگان در اینترنت بیابید، وارد نمایید تا فایل تورنت شما ساخته گردد. حال هر کسی با داشتن این فایل تورنت و استفاده از یک نرم‌افزار تورنت قادر خواهد بود که فایل شما را دانلود نماید. البته توجه داشته باشید که باید رایانه‌ خود را روشن و متصل به اینترنت کنید تا عمل انتقال انجام گردد.

فشرده سازی فایل ها برای ارسال فایل حجم بالا

راهکار های اشاره شده گزینه‌ های مناسبی برای انتقال فایل‌ های بزرگ را در اختیار شما می‌گذارند، اما پیش از آن‌ که قصد ارسال یک فایل حجیم را داشته باشید، ابتدا به فشرده‌ سازی آن فایل فکر کنید. نرم‌ افزار های فشرده‌ سازی مانند WinRAR یا 7-Zip با توجه به فرمت فایل و نوع داده‌ های آن، این امکان را به شما خواهند داد تا حجم فایل خود را تا اندازه‌ دلخواه و مطلوبی کوچک نمایید. البته انتظار نداشته باشید یک فایل صد مگابایتی اندازه 20 مگابایت کوچک گردد، اما از فشرده‌ سازی پیش از ارسال فایل (بخصوص با سرعت‌های آپلود پایین در اینترنت کشور) هیچ‌گاه ضرر نمی کنید. به خصوص اگر فولدری با تعداد زیادی فایل کوچک دارید که قصد دارید آن ها را انتقال دهید، می بینید که در فشرده‌ سازی آن کمک بسیاری خواهد کرد.

فشرده‌ سازی فایل ها جز پایین آوردن حجم فایل، مزایای دیگری هم خواهد داشت. با گذاشتن رمز عبور روی فایل‌ های خود قادر خواهید بود از این مسئله اطمینان حاصل کنید که فرد سومی به محتوای آن دسترسی نمی یابد. همچنین نرم‌ افزاری مانند WinRar این قابلیت را به شماخواهد داد تا فایل خود را به چند بخش تقسیم نمایید تا بتوانید هر بخش کوچک‌ تر را به‌ صورت جداگانه و با دردسر کمتری آپلود و ارسال نمایید.

 

 

منبع : https://www.parsi1.com

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

جستجوی صوتی گوگل و بهینه سازی محتوای سایت

جستجوی صوتی گوگل و بهینه سازی محتوای سایت

امروزه استفاده از جستجوی صوتی و دستیار صوتی برای پاسخ به سوالات متداول افزایش یافته …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *