خانه » روانشناسی » تایید طلبی را در کودک تشویق نکنید

تایید طلبی را در کودک تشویق نکنید

سعی کنید تأکید را از تایید طلبی بردارید بچه ها نیازی به تایید گرفتن از این و آن ندارند تا احساس شعف و شادی نمایند. ضمن اینکه از تأیید دیگران برخوردار بودن بهتر است تا با مخالفت اطرافیان مواجه شدن، و جلب محبت و موافقت دیگران را کردن به هیچ وجه عادت ناپسندی نیست، در عین حال، نیاز داشتن به تأیید دیگران بسیار ناپسند و زیان آور است. انسانی که نیاز به تایید طلبی و تصویب دیگران دارد اگر تأیید نشود دچار بحران روحی شدیدی می گردد، مثلاً اگر دوستانش با گفته های او مخالفت ورزند یا کسی علناً با او مخالفت کند، به کلی از کوره در میرود.

تایید طلبی

تایید طلبی و ابراز عقیده

این مسئله بسیار مهم است اگر شما فردی باشید که نه تنها از درون هدایت می شود و به خودش اعتماد دارد، بلکه بتواند عقاید مخالف دیگران را بدون آنکه از کوره در برود، بپذیرد و تحمل نماید هر کس در زندگی با مخالفتهای زیادی روبه رو می شود،به ویژه افرادی که به شما علاقهٔ زیاد دارند، به طور منظم و در موارد بسیار متعددی با شما مخالفت میورزند. این امکان وجود ندارد که شما همزمان بتوانید همه را از خود راضی و خشنود نگاه دارید. در نتیجه با مخالفت روبه رو شدن امری است که ما هر روز با آن برخورد خواهیم داشت و فرار و گریزی هم از آن وجود ندارد. باوجود این، به جرات می توانم اذعان نمایم که نیاز به تایید از طرف همه و برای کلیه اعمالی که از طرف ما سرمی زند، شاید یکی از متداولترین و شایعترین علتهای افسردگی و ناخشنودی ما و یک از رایجترین بیماریهایی باشد که فرهنگ ما به آن مبتلاست. این باور از کودکی در ما ریشه دوانده که مخالفت چیز وحشتناکی است.

نیاز به تایید طلبی 

تایید طلبی

در کتب روانشناسی درسی، دهها سال است بر این نکته تاکید گذاشته اند که افراد جوان به تایید گروه افراد  همسال خود نیاز دارند تا به افراد سالم و سازنده تبدیل شوند. البته بسیاری از روانشناسان با این نظریه مخالفند. افراد جوان نیاز دارند از کودکی به این مهم پی ببرند، و این واقعیت هر روز در ذهن آنها بیشتر تقویت شود که تأیید شدن توسط گروه همسالان چیزی آمدنی و رفتنی است و بستگی به عوامل مختلف نظیر گروهی که شما در آن عضویت دارید، موقعیت زمانی، نتیجه مسابقهٔ فوتبالی که مثلاً در آن شرکت داشته اید، لباسی که پوشیده اید، عقاید معاصرین شما در نقطه دیگری از دنیا و غیره و غیره، خلاصه فهرستی از عوامل ناپایدار و زودگذر و تمام نشدنی دارد. اگرچه تأیید شما توسط گروهی که با شما هم سن و سال است دلپسند می باشد، ولی شرط اولیه برای ساختن انسانی مستقل و آزاد اندیش نیست.

تایید طلبی مانع رسیدن به استقلال فکری

تایید طلبی

به گزارش مجله پارسی وان برای رسیدن به استقلال فکری هر فردی نیاز دارد قویاً خودش را قبول داشته باشد. به عقاید دیگران دقت و توجه نشان دادن مهم و حایز اهمیت است ولی باید این واقعیت را پذیرفت که هیچ وقت شما نمی توانید موافقت همه را کسب کنید، و لذا باید این نگرانی را که مبادا اطرافیان شما را تأیید نکنند کنار بگذارید و برای گرفتن تایید به ضمیر خود رجوع کنید. در واقع هر چقدر شخصی دور از خودخواهی و خودپسندی خودش را قبول داشته باشد احتمال اینکه مورد تأیید گروه همسالان خود قرار بگیرد بیشتر است مردم معمولا به جانب افرادی جذب می شوند که برای خود ارزش و اعتبار زیادی قایل هستند نه کسانی که تمام تلاششان بر این است که مورد قبول و تأیید همه از هر قشر و آحادی قرار بگیرند. خیلی جای تعجب است، ولی افرادی همیشه بیشتر از دیگران محبوبیت دارند که کمتر به فکر تأیید و مهر طلبی میافتند. برعکس، کسانی که پیوسته درپی مهرجویی و کسب تأیید از دیگران هستند، اغلب کمترین حد آن را دریافت می کنند.

منبع:https://www.parsi1.com

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

مارک زاکر برگ

10 نصیحت از مارک زاکر برگ موسس و مدیر فیس بوک

مارک زاکر برگ یکی از جوان ترین میلیونرهای جهان و موسس فیس بوک است که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *