خانه » کامپیوتر و اینترنت » آخرین وضعیت بازار رایانه و لپ‌تاپ

آخرین وضعیت بازار رایانه و لپ‌تاپ

رییس اتحادیه فن آوران رایانه تهران اظهار کرد: اگرچه ثبت سفارش برای واردات انواع لپ تاپ و رایانه از مدت ها پیش صورت می گیرد اما با این حال تاکنون حتی یکی از شرکت ها هم موفق به دریافت ارز مبادله ای نشده است.
سیدمهدی میرمهدی کمیجانی اظهار کرد: طی روزهای اخیر در برخی رسانه ها این گونه اعلام شد که وزیر صنعت، معدن و تجارت از ثبت سفارش برای کالاهای اولویت 10 نیز خبر داده است اما این اظهارات در شرایطی صورت می گیرد که تاکنون حتی یکی از شرکت های حوزه ما موفق به دریافت ارز مبادله ای از طریق بانک های عامل نشده است.
وی ادامه داد: حتی زمانی بانک های عامل این گونه اعلام کرده اند که به دلیل محدودیت دلار قرار است ین و یوآن پرداخت کنند اما حتی این ارزها هم به دست کسی نرسیده است و تاکنون از سوی بانک عامل ارزی به شرکت ها اختصاص نیافته است.
کمیجانی همچنین عنوان کرد: اگرچه ممکن است اتاق مبادلات ارزی این گونه توجیه کند که ثبت سفارش ها صورت می گیرد اما درنهایت ملاک، دریافت وجه است و در شرایطی که وجه دریافت نشود حتی اگر 10 هزار ثبت سفارش صورت گرفته باشد ارزش چندانی ندارد.
وی در پاسخ به این سوال که در چنین شرایطی آیا بازار با کمبودی مواجه نشده توضیح داد: اکنون دوستان ما در صنف کالای مورد نیاز را از هر طریقی که شده تامین کرده اند و خوشبختانه در بازار با مشکل کمبود کالا مواجه نیستیم اما به هر حال اگر ارز مبادله ای به کالاها اختصاص پیدا کند حتما قیمت برای مصرف کننده نهایی کاهش خواهد یافت.
وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این که آیا در سال جدید میزان خرید و فروش بازار با کاهش و افزایش خاصی مواجه نشده اظهار کرد: معمولا فروردین ماه دوره نقاهت بازار است و افراد کمی صبر می کنند تا ببینند در سال جاری قیمت ها چه تغییری خواهد کرد به همین دلیل نمی توان وضعیت بازار در این ماه را ملاک قرار داد.
وی ادامه داد: اکنون قیمت ها در بازار کالاهای رایانه ای همانند سال قبل است و در این زمینه تغییری رخ نداده اما ما امیدواریم با اختصاص ارز مبادله ای در ادامه سال شاهد کاهش قیمت ها باشیم.
وی در پاسخ به این سوال که زمانی این گونه مطرح شده بود که فروشندگان لپ تاپ ها ترجیح می دهند اجناس خود را به فروش نرسانند گفت: اکنون دوستان ما به دنبال مشتری می گردند و همان طور که پیش از عید اعلام کرده ایم، صنف IT این روزها به دنبال فروش و مشتری است.
او ادامه داد: البته همان طور که پیش از این هم عنوان شده بود در مقطعی که حدود دو هفته به طول انجامید به دلیل افزایش بی رویه نرخ ارز اکثر افراد ترجیح می دادند اجناس خود را به فروش نرسانند تا بازار به تعادل برسد اما پس از آن دوره بازار به تعادل رسید و اکنون حتی حالت رقابت در بازار وجود دارد و در موارد متعدد افراد حتی سعی می کنند حتی زیر قیمت و با سود بسیار کم مشتریان را به خرید کالای خود ترغیب کنند.
رییس اتحادیه فن آوران رایانه تهران درباره بازار قاچاق لپ تاپ هم گفت: خوشبختانه اکنون دراین زمینه بازار قاچاق نداریم چرا که تعرفه گمرکی این بخش تنها چهار درصد است که این مبلغ هم چندی پیش تا دو درصد کاهش پیدا کرده است. البته با این وجود این کاهش تعرفه ها کمک چندانی نمی کند و اگر حمایت  بیشتری صورت گیرد شرایط به مراتب بهتر خواهد شد.
وی در بخش پایان صحبتهای خود با اشاره به فرا رسیدن سال جدید عنوان کرد: امیدواریم سال آتی سال خوبی برای بازار باشد و سال 91 را که بسیاری از اعضای صنف ما ضرر کرده و از صنف خارج شده  و یا دچار اختلاف شدند را جبران کند. از سوی دیگر امیدواریم در این سال شاهد رشد اقتصادی در تمام صنوف باشیم و بخش هایی مانند دارایی و بیمه هم با صنوف مختلف و از جمله صنف ما برخورد منصفانه  تری داشته باشند.
بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

جستجوی صوتی گوگل و بهینه سازی محتوای سایت

جستجوی صوتی گوگل و بهینه سازی محتوای سایت

امروزه استفاده از جستجوی صوتی و دستیار صوتی برای پاسخ به سوالات متداول افزایش یافته …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *