خانه » روانشناسی » باید و نبایدهای درمان افسردگی چیست‌

باید و نبایدهای درمان افسردگی چیست‌

یک روانپزشک با بیان اینکه معمولا داروهای افسردگی عوارض خود را پیش از تاثیر آن نشان می دهد، گفت: باید توجه داشت که پس از شروع استفاده از داروهای افسردگی دو تا سه هفته طول می کشد تا این داروها تاثیر خود را نشان دهند.

 در این رابطه افزود:  خواب آلودگی و در برخی مواقع بی خوابی از عوارض استفاده از داروهای افسردگی هستند که ابتدای آغاز دارویی خود را نشان می دهند اما باید توجه داشت که اگر عارضه این داروها بیش از اثرات مثبت آنها بود پزشک هیچ گاه آنها را برای بیمار تجویز نمی کرد.

به گفته وی، این باور که این داروها اعتیادآورهستند، یکی از عواملی است که باعث می شود بیماران به پزشک مراجعه نکنند در صورتی که این گونه نیست و این پزشک است که تعیین می کند که داروها باید چه مدتی مصرف شوند. مثلا برای درمان وسواس بیمار باید تا سه ماه از دارو استفاده کند. همچنین ممکن است بیمار بسته به تشخیص پزشک تا آخر عمر مجبور به استفاده از دارو باشد.

محتشم ادامه داد: الکترو شوک نیز یکی از راه های درمان افسردگی است برخلاف شکل ترسناکی که دارد عارضه خاصی نداشته و تنها عارضه آن که بسیار گذراست اختلال حافظه است که معمولا پس از بیهوشی به وجود آمده و به سرعت برطرف می شود.

این روانپزشک با اشاره به روان درمانی به عنوان یک درمان مکمل در افسردگی، اظهار کرد: اگر افسردگی شدید باشد با روان درمانی، درمان نشده و نیاز به استفاده از دارو است.

وی در خصوص رژیم های غذایی ضدافسردگی، گفت: رژیم غذایی خاصی برای درمان افسردگی وجود ندارد اما برخی از غذاها مانند مواد قندی و بستنی روی خلق و خوی فرد تاثیر می گذارند. البته رژیم هایی شامل اسیدفولیک و امگا 3 در بهبود سلامت روانی فرد بسیار کمک می کنند.

محتشم با تاکید بر لزوم بستری برخی از بیماران، اظهار کرد: زمانی که ممکن است فرد به خود یا دیگران آسیب زده یا در برابر داروها مقاوم باشد و همچنین زمانی که حمایت خانواده خود را همراه نداشته باشد باید بستری شود.

به گفته وی، در برخی مواقع آنقدر فرد افسرده است که توانایی انجام کارهای روزمره خود را حتی اگر خیلی کوچک و ساده باشند را ندارد. بنابراین داشتن یک برنامه ریزی روزانه و حتی انجام تنها بخش هایی از آن در بازیابی این انرژی بسیار مهم است.

این روانپزشک ادامه داد: فردی که افسرده است نباید در موارد مهم زندگی اش به تنهایی تصمیم گیری کند زیرا در شرایط افسردگی دید فرد کاملا منفی بوده و واکنش عقلانی ندارد. همچنین این افراد باید از خود درمانی پرهیز کرده و خودسرانه دارویی را استفاده یا قطع نکند. علاوه بر آن باید از مصرف مواد مضر و الکل پرهیز کند و بداند که اگرچه الکل اضطراب او را به طور موقت از بین می برد اما در بلندمدت به بدتر شدن وضع او خواهد انجامید.

وی در پایان اظهار کرد: مهم ترین کار در درمان قطعی بیماران پیگیری کامل درمان است و فرد پس از گذراندن مراحل بیماری باید به پزشک مراجعه کرده و از بازگشت آن مطمئن شود.

 

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

مارک زاکر برگ

10 نصیحت از مارک زاکر برگ موسس و مدیر فیس بوک

مارک زاکر برگ یکی از جوان ترین میلیونرهای جهان و موسس فیس بوک است که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *